logo

YERLİ VE MİLLİ

Hüseyin Akarçeşme

Hüseyin Akarçeşme
huseyin@sadabadhaber.com

YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR

Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir.

Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır.

Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en verimli şekilde kullanmalıyız..

Sıfır karbon, Yeşil mutabakat, Paris anlaşması, Sınırda karbon düzenlemesi, Karbon ayak izinin takibi, Küresel ısınma, Küresel felaket senaryoları, hatta geçmişteki Kyoto protokolü gibi kavramlara takılmamalıyız. Bu hareketler Batının yani gelişmiş Avrupa ülkelerinin kendilerinin yerlerini muhafaza etme hareketleridir. Bu kesimler tarafından reklamı iyi yapılmakta ve de sloganlaştırılmaktadır..

Diğer taraftan Rusya’ya İlaveten Çin ve Hindistan gibi devasa ülkeler de bu bağlayıcı, dayatmalara uymayacaklarını net şekilde açıklıyorlar..

Biz niye tabiri caizse balıklama dalıyoruz anlaşılır gibi değil.

-GELELİM ESAS KONUYA

Yerli kömürümüzü değerlendirirken linyit cenneti bir ülkeyiz diyoruz. Ancak bir bölgemiz var ki kömür kalitesi bakımından en değerli havzamız. Burası Zonguldak. Ülkemizde taşkömürü (maden kömürü) sadece Zonguldak havzamızda bulunuyor. Bu kömürü önemli kılan tarafı yüksek kalorisine İlaveten koklaşabilme özelliğine sahip olmasıdır. Yani fabrikada gazı alınarak kok  kömürüne çevrilebilen yegane kömürümüz Zonguldak taş kömürüdür.

Ancak son dönemde Zonguldak’tan kömür konusunda gelen haberler hiç de iç açıcı değil. Burada bulunan enerji (elektrik üretim) şirketlerinin bölgede taşkömürü çıkaran rödevans sahibi firmalardan kömür alımını durdurmaları ve ithal kömüre geçiyoruz açıklaması yapmaları. Sonrasında da bu kömür sahalarında çalışan 2500-3000 gibi emek insanı ücretsiz izine çıkarılmış olması. Bu trajikomik duruma dense, dense bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu denir. Allah aşkına zehirleyecekse bizi yerli kömür zehirlesin diyesi geliyor insanın. Hem de Ülkemizin en kaliteli kömürünü bir kenarda bırakıp, yerine kömür ithal etmek vatana ihanetle eşdeğerdir. Ayrıca döviz ödeyerek aldığın enerji ile elektrik üretip sanayiciye sattığında, elde edilen bu çok pahalıya mal olan elektrik ten dolayı ihracatçılarımız acımasız dünya pazarında nasıl rekabet edecekler.? Cari açığımızın daha da artmasına sebep olunmaz mı.? İstihdama da adeta çomak sokmaz mı.?

Yine aynı bölgedeki ERDEMİR ve KARDEMİR gibi ülkemizin can damarlarından iki büyük kamu kuruluşumuz yeterli kömürümüz yok gerekçesi ile kömür ithal ediyor. İthal kömüre İlaveten yerli kömür de kullanarak maliyeti düşürmeye geçmelidir.

Ne olur bu konuda da kraldan çok kralcı olmayalım.

Sonuç olarak İYİ Kİ KÖMÜRÜMÜZ VAR diyorum.

Esen kalın…

Hüseyin AKARÇEŞME

-İstanbul Tic Odası

81.Doğal ve işlenmiş katı yakıt meslek komitesi meclis üyesi

-İTO Mevzuat komisyonu başkanı

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...
 • LEONARDİT’in Tanımı

  09 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  İTO 81.Doğal ve İşlenmiş Katı yakıt Meslek Komitesine kayıtlı müteşebbisleri temsil eden bir sorumlu olarak bu bilgiyi sizlerle paylaşmayı en büyük görevlerden birisi olarak addediyorum.((KÖMÜRÜN HAM HALİ olarak değerlendirebileceğimiz bir mineral leonardit.Son zamanlarda tarımda tamamlayıcı bir şekilde kullanılmaya başlanan ve aranan duruma gelen üründen bahsediyorum)).KÖMÜRÜN KULLANIM ALANLARINI SAYARKEN GENÇ KÖMÜRLER GÜBRE OLARAK DA KULLANILABİLİR PRENSİBİNİ SÜREKLİ VURGULUYORUZ.ÜLKEMİZDE BOL MİKTARDA BULUNAN LEONARDİT NİMETİNİ VURGULARKEN ...