logo

Ne Okuyan Anladı; Ne de Dinleyen … Geriye Kalan Hafızın Sesi Güzel miydi

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ‘Kuran ses yarışmalarının güftesi olarak kullanılacak bir kitap değildir. Kuran bir hayat kitabıdır’ diyerek TRT ekranlarında yayınlanan ‘Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışmasını eleştirdi.

İşte bizimde yıllardır eleştirdiğimiz konu da  budur. Kur’an’a  operasyon çekenler bu kitabın yaşam kitabı olduğunu gizleyerek ticaret aracı olarak kullandılar … Mezarlıklara, mevlitlere sonradan uydurulmuş dini tören ve merasimlere, sofra  dualarına,sünnet ve düğün merasimlerine ,yarışmalara mahkum ederek itibarsızlaştırdılar

Ali Şeriati’nin dediği gibi ; ‘’ne okuyan ne de dinleyen … Geriye kalan hafızın sesi güzel miydi’’ diyor. Hepimiz, koro halinde hafızın sesi de ne kadar güzelmiş’’ deyip sadece ilahi ya da kaside gibi dinledik, sevap kazandığımızı zannettik. Halbuki o kitap Allah’ın bize gönderdiği bir mesaj yani mektuptu. Bizler o mektubu  evimizin en değerli yerinde başımızın üstünde hep sakladık ama hiç okumadık.

Kur’an’ı 4 defa mealinden tekrar tekrar ayetlerin altını çizerek okudum… Emin olun ki Allah’la konuşmaya başladım. Çıkardığım sonuç özetle şudur; Allah kendine ortak koşanları( şirkçileri) yüzlerce yerde uyararak tehdit ediyor, ateşi gösteriyor… Yanarsınız diyor. Allah, inkarcıların  ve münafıkların adresini cehennem olarak gösteriyor. Allah asla kendine ortak koşanı, aracılar kullanılmasını yasaklıyor. Allah, emaneti ehline vermeyenleri, kibirlenip sınıf ayrımı yapanları, adaletli davranmayıp kul hakkı yiyenleri, hırsızları,zanileri, katilleri,yalan yere yemin edenleri,yalan söyleyenleri, fitne çıkaranları, peygamber ve kitabıyla alay edenleri, katilleri,zalim zorbaları hep uyararak cehennemin  adresini gösteriyor.

 Allah, köle cariye pazarları oluşturarak insan üzerinden sömürü yapanları lanetliyor. Allah, dünyaya özetle şu mesajı veriyor ve tüm peygamberlerini de şu prensipleri yeryüzüne yerleştirip insanlar arasındaki eşitlik adalet ve kardeşliği sağlayın diyor. Sınıfsız, sınırsız, saldırısız,  sömürüsüz savaşsız bir dünya inşa edin diyor. Kur’an’ın neredeyse 3’te ikisi ise ders alınacak kıssalardan bahsediyor.

   Kur’an’ın ritüeller bölümüne girmeyeceğim …  Allah, Kur’an da sürekli kapitalist kodamanlara ayar çekiyor…  Ben sizlere binlerce çeşit nimet verdin. Neden şükretmeyerek beni anmıyorsunuz diyerek de sürekli öğüt veriyor. O, Allah’ın gönderdiği mektupta benim en dikkat çeken gördüğüm uyarıda hep zenginler, biriktirenler üzerinedir. Yüzlerce yerde Namazı kılın, zekatı verin, infak edin, verin… verin… verin… Diyor.  Allah’ın  yoksul ve fakirler için hiçbir tehdidi yoktur. Hümeze, Tekasür, Tevbe suresi 34-35’e  bir bakmanızda yarar var.

 Tüm  Yerdekilerin  ve göktekilerin sahibi benim…  Mülkün sahibi benim …  O  halde neden biriktiriyor,  yoksulların haklarını gasp ediyorsunuz diye hep zengini tehdit ederek adresi ateş olarak gösteriyor

Durum bu iken, namaz kılmak, oruç tutmak, haç ve diğer ritüelleri yapmakla cennete gideceğini sananlar yanılıyorlar… Öyle olsaydı  Kureyş’in en zengini; peygamberin en yakın arkadaşı 1. Halife Ebubekir servetini sıfırlayarak bir tas tencere, kaşık  bırakarak bu dünyadan göç eder miydi? Sadece ibadetlerle cennet olsaydı; Bedir’de Uhut’ta, Hudeybiye ve Hayber’de Müslümanlar oluk oluk kanlarını akıtır mıydı? Yan gelip yatar, evlerinde sabahlara kadar ibadet ve dua ile meşgul olurlardı. ‘’Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir’’  peygamber sözü ne anlama gelmektedir, hiç düşündünüz mü? Hal bu iken Allah kullarından eylem istiyor … Mal ve bedenle fedakarlık istiyor.

Detaylara takılmayacağım… Fıkıhçılarla, Akaitçilerin yorumlarına asla karşı değilim. Lakin ben bu Kur’an’ı okuduğum zaman neyin bana yasak olduğunu, neyin de beni doğru yola ileteceğini açıkça gördüm ve mutlu oldum. Diyanet işleri başkanının dediği gibi ses yarışmalarının güftesi olmak ve  Allah’ın mesajını şarkılaştırmaktan, uzaklaşarak hayat kitabı olarak seçtim ve neden yıllar önce en azından gençlik  yıllarımda okumadım diye pişmanlığımı hep  dile getirdim. Belki yüzlerce  hoca dinledim ama açıkça  hiç etkilenmedim. Anladım ki bana Kur’an’dan bahsetmiyorlarmış.

Allah bu Kitabı apaçık herkesin anlayacağı bir dille sizlere öğüt olarak gönderdim diyor. Hal bu iken hemen herkesin mutlaka Türkçe olarak okuması şarttır. Belki ilk okuduğunuzda sıkılacaksınız ama birkaç kez okuduğunuzda tüm mesajı alacaksınız.Çok rahatlayıp, kendinize çeki düzen verip, kurtuluşa ereceksiniz.Bu kitap size nasıl abdest alacağınızı bile  açıkça açıklarken, ‘’siz anlamazsınız okumayın’’ diyen soytarıların; okuduğunuz zaman sizleri yanılttığını göreceksiniz.

   İnsanlığın başkaca kurtuluşu yoktur. İnsanların yeryüzünde dizayn ettiği tüm sistemler sömürü üzerine odaklanmış köle üretmek ve  marjinal gurupları dünyanın efendisi yapmak içindir. Beşerin sistemleri sürekli Firavunlar, Kisralar,despot diktatörler üretmiştir. . İnsanların yaptığı, vahye dayanmayan tüm  sistemler zalim ve zulüm üretir. İnsanlığın doğuşundan bu güne hep ezenler ve ezilenler olmuştur. İşte Allah, zulüm düzenlerine son verdirmek,  bu gidişi durdurmak için peygamberler, nebiler, kitaplar göndermiştir. İşte biz bu kitaplara Kur’an, tüm peygamberlerin getirdiklerine de İslam diyoruz. Allah’ın mesajı yeryüzüne geldiği zaman huzur gelmekte, huzura direnen toplumlar ise helak edilmekteydi. Ancak son kitap, son peygamber ve son mesaj geldikten sonra Allah, noktayı koydu ve hesabı Kıyamete bıraktı. Lakin insanlık Allah’ın mesajını tekrar terk ederek kendi sistemlerine döndü. Kendi sistemlerine döndükten sonra da firavunlar, Kisralar, diktatörler tiranlar, tekrar tapınak olarak seçilmeye başladı.

 İnsanlık, yeryüzündeki nimetlerin bu insanlar tarafından pay edildiğini sanarak taptıkça taptı ve şirk bataklığında boğulmaya başladı. Ardından sorunlar çoğalmaya başladı hemen her çeyrek yüz yılda onlarca hatta yüzlerce milyonun insanın oluk oluk kanı akmaya başladı. Ve akmaya da devam edecek. Çünkü Allah’ın mesajı terk edilmeye başladı. İnkarcı, şirkçi bir toplum dizayn edildi. Şimdi insanlık bocalamaya dursun. Asla Allah’a ve o’nun kitabına dönmedikçe kurtuluş yoktur.

Sonuç:  Kim ne derse desin;  Kur’ansız kurtuluş olmaz. İnsanlığın kurtuluşa ermesi içinde Kur’an’ı okuyarak anlayarak sarılması lazım. Kuran’ı kaside, şarkı güftesi, edebiyat, şiirsel bir mantıkla okuyarak bir yere varamayız. Bu tip okuma ve dinlemeler zaten Kur’an’dan uzaklaştırma projesiydi. Ve başarılı da olundu.

Mallarınız, makamlarınız, evlatlarınız,kariyer ve lüks yaşamlarınız,biriktirdiğiniz servetleriniz bu dünyada asla iftihar vesile olmamalıdır,imtihan meselesi olmalıdır… İşte Kur’an’ın en büyük uyarısı bu konu üzerinedir.

Allah’ın bizlere gönderdiği mektubu hiç olmazsa bir kez Türkçesi’nden okumanız dileğiyle  Kurtuluşunuz Kur’an’la olsun … Bayramınız mübarek olsun.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeryüzüne ’’ İmansız Müslümanlık’’ Dini Hakim

  28 Ocak 2023 Köşe Yazıları

  Rahmet, mağfiret ve azaptan kurtuluş olan mübarek üç aylarımıza girmiş bulunmaktayız. Manevi iklimin zirveye çıktığı bu aylarda kendimizi hesaba çekmek için Allah,  yine bizlere bu sebeple bir fırsat daha  verdi. ‘’ Şark kültürünün kutsalı boldur … Kutsala sarılarak cennet beklenir … Akıl ve eleştirel düşünceye yer yoktur… Din yaşam projesi değil sevap kazanma aracıdır … Maksada giden yolda muazzam bir maskedir’’ der bir yazar. İşte dini sevap kazanma aracı olarak değil de bir yaşam biçimi olarak ele alsak dünyanın hiçbir yerinde ...
 • MALİKANE’Mİ YOKSA  TARLA KÖLESİ MİYİZ?

  31 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Sözde Modern insan gördüğü her şeye sahip olmak istiyor. Para, mal - mülk, kariyer ve güç. Hemen herkes,  herkesi  potansiyel  müşteri ve tüketim malzemesi olarak görüyor. Azgınlaştıksa nefsinin esiri haline gelerek Allah yerine;  başka tapınaklara yöneliyor. Sonucunda da din sahibi olsa bile şirk bataklığında debelenerek kibir kulelerine yükseliyor. Haşa her şeyi kendinden menkul bilerek ilahlaşıyor,  ardından da zalimleşiyor. Yalnızlaşıyor ama farkında değil. Günümüzdeki algı ise helalinden bir lokmaya sahip olman...
 • YENİ NESİLLERE SEVGİYİ YENİDEN ÖĞRETMEK

  29 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Benim burada yazacaklarım kendisine öğretilenleri tekrar eden robotlar değil, sorumluluk sahibi, yenilikçi, eleştirel düşünebilen, beceri sahibi bireyler yetiştirmek için çırpınan meslektaşlarım içindir. Diğerlerinin zaten kendini geliştirmek diye bir dertleri yoktur. İnsanlığı bir anda yok edebilecek nükleer, biyolojik, kimyasal silahlara karşı tek çaremiz iyi insanlar yetiştirebilmekten geçiyor. Haksızlığın, adaletsizliğin kol gezdiği bu dünyada başka çıkış yolumuz da yoktur. Daha güzel bir dünya ideali, bireylerin tek tek iyi olana yö...
 • ŞARK’A  GARP’TAN BAKMAMAK  LAZIM

  19 Eylül 2022 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz Ağustos Ayında 17 vilayeti kapsayan bir doğu gezimiz oldu. Karadeniz Ordu’dan başlayan gezimizi, Rize, Artvin,  Batum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari . Şırnak, Bitlis Siirt, Tatvan, Bingöl, Muş, Tunceli , Malatya ile sürdürüp Sivas’ta noktaladım Bu arada güzel memleketimin 79 ilini, gezerken sadece Uşak, Karaman ve Bayburt  vilayetlerine  gidemedim. Gezmeyi ve okumayı seven bir insanım. Bir daha dünya’ya yeniden gelsem sadece gezer ve okurdum. Özellikle Kültür turlarını ve gezmelerini seviyorum. Konumuza gelir...