logo

‘’Kudüs Ey Kudüs’’

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com


“Seni unutursam, ey Kudüs
          Sağ elim hünerini unutsun
          Eğer seni anmazsam
          Dilim damağıma yapışsın”


                                    MEZMUR-137

Kudüs’le detaylı bir şekilde ilgilenmem çocukluk yıllarıma rastlamaktadır. Lise birinci sınıfa  giderken 700 sayfalık ‘’Kudüs Ey  Kudüs’’ kitabını okumuştum. Bu kitap bizim mahallenin yazarlarının kitabı değil aksine Hristiyan yazarlara aitti. Kitapta  yukarıdaki şu dörtlük dikkatimi çekmiş, hiç unutamamıştım.

     ‘’Kudüs Ey Kudüs’’ yaklaşık 4 yılda yoğun çaba ve araştırmayla ortaya çıkmış, Kudüs ve İsrail-Arap sorunu üzerine yazılı en kapsamlı kitaplardan birisiydi. Fransız ve Amerikalı gazeteciler Dominique Lapierre ve Larry Collins tarafından kaleme alınmıştı. Kitabın detayına girmek istemiyorum ancak  Üç tek ilahlı  (semavi) dinin merkezi Kudüs tarih boyunca nice “kutsal savaş”lara sahne olmuş adeta bölgemizdeki kan coğrafyasının başkentiydi. Hala o savaşlar artarak  devam ederken Müslümanlar, Kudüs noktasında hep irtifa kaybetti. Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’ın haritalarla ifade ettiği gibi Filistin toprakları nereden nereye geldi…  Özetle bir avuç  toprak kaldı. İşgalci İsrail, Süper ve emperyalist güçler Amerika ve İngilizleri arkasına alarak hep kazanan oldu.

 Şimdi Amerika’nın İsrail’e  net destek ve güç gösterisi safları iyice netleştirdi. Bu sorun beklide Müslümanların birleşmesine ve uyanmasına neden olacaktır. Müslümanlar,  bu işgalin Mekke’ye ve Medine’ye de gelebileceğini açıkça anlamaya ve konuşmaya başlamışlardır. Son yapılan İslam İşbirliği Toplantısında İslam ülkelerinin ilk defa gür bir sesle direnişi ve net sözleri Emperyalist güçleri ürkütebilir. Toplantıda sadece 3 Arap ülkesinin; Suud, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır’ın oynak duruşları kendilerini yalnızlaştırmıştır. Bu olay,  Türkiye, İran öncülüğünde tıpkı D-8 de olduğu gibi yeni bir ittifakın ve uyanışın habercisi olabilir.  Nitekim Amerika, İsrail ve İngiliz üçlü şeytanına karşı sadece Müslümanlar değil tüm toplumların derin bir kini söz konusudur.

    İsrail- Amerika, Avrupa Birliği ülkelerinden destek alamadığı gibi İslam ülkelerinin yanı sıra tüm Asya ülkeleri de aleyhte  net tavır göstermişlerdir.Artık hemen herkes, her ülke; Amerika’nın Olmadığı yer güvenli yerdir, Amerika’nın olmadığı yer huzurlu yerdir.

  Amerika’nın olduğu her yerde vahşet,sömürü, kan göletleri fitne insanların huzursuzluğu, korku,satılmışlı, ihanet vardır bilincindedir. Artık Dünya toplumları; Amerika, İngiliz, İsrail şeytan üçgeninin planlarını adı gibi ezberlemiştir.Hal böyle iken ülkelerin yöneticileri eski alışkanlıklarını ve bağlılıklarını terk ederek  kendi halklarına kulak vermek zorundadır.Bu şeytan üçgeninin kıyamet senaryosu gerçekleşmeden net ve net duruşlarla inceldiği yerden kopsun duruşu ve tavrıyla mücadele etmek zorundadırlar. Samimi olunduğu müddetçe Allah, doğruların yanındadır.Zulümle abad olunmaz… Zulüm yapan tüm toplumlar helak olmuşlardır. Filistin, Kudüs meselesi belki de bu sömürgeci katillerin sonunu getirecektir.

Filistin, Kudüs Müslümanlarındır… Kudüs’e sahip çıkamayan Mekke’ye asla sahip çıkamaz… Kudüs Filistinlilere  asla bırakılamaz. Kudüs bizimdir … Bu uğurda ölecek milyonlar, şehid olmak için hazır beklemektedir.

Bir de kendi adıma uyarım var: Kudüs’le ilgili bir çok etkinlik ve direniş protestoları gerçekleştiriliyor. Eski heyecandan yoksun olan bu organizasyonlara duyarsız kalmamak lazım. Kudüs meselesi asla gündem den düşürülmemelidir. Hangi fraksiyon, grup, parti, Sivil Toplum Örgütü düzenlerse düzenlesin, hepsine katılarak hareketi gündemde tutmak zorundayız. Çünkü şu anda bundan daha büyük meselemiz yoktur. Kıblemiz işgal altındadır. Lütfen bu organizasyonlara katılalım … Parti, cemaat,grup taassubu yaparak nefsani davranmayalım… Hesap kitap işlerine girmeyelim.

23 Yaşında Amerikalı genç kız:  ‘’Zulüm bizdense ben bizden değilim’’ diyerek İsrail tanklarının altına yatarak  can veren Filistinli çocukları, mazlumları koruyan  Efsane  kadın Rachel Corrie’yi   bu vesile ile rahmetle anarken, Trump’un sözleri karşısında net ve cesur bir cevapla dik duran İsrail diye Bir devlet mi var ki başkenti Kudüs olsun diyen Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un’a,  ‘’Ordumuz Kudüs İçin Daima Hazırdır’’ ifadelerini net kullanan Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Tun Hüseyin’’e de ayrıca takdir ve tebriklerimizi sunmamız bu isimleri her platformda yad etmemiz gereklidir.

            Kudüs’ün kurtuluşu temennisiyle yeni yıl ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeryüzüne ’’ İmansız Müslümanlık’’ Dini Hakim

  28 Ocak 2023 Köşe Yazıları

  Rahmet, mağfiret ve azaptan kurtuluş olan mübarek üç aylarımıza girmiş bulunmaktayız. Manevi iklimin zirveye çıktığı bu aylarda kendimizi hesaba çekmek için Allah,  yine bizlere bu sebeple bir fırsat daha  verdi. ‘’ Şark kültürünün kutsalı boldur … Kutsala sarılarak cennet beklenir … Akıl ve eleştirel düşünceye yer yoktur… Din yaşam projesi değil sevap kazanma aracıdır … Maksada giden yolda muazzam bir maskedir’’ der bir yazar. İşte dini sevap kazanma aracı olarak değil de bir yaşam biçimi olarak ele alsak dünyanın hiçbir yerinde ...
 • MALİKANE’Mİ YOKSA  TARLA KÖLESİ MİYİZ?

  31 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Sözde Modern insan gördüğü her şeye sahip olmak istiyor. Para, mal - mülk, kariyer ve güç. Hemen herkes,  herkesi  potansiyel  müşteri ve tüketim malzemesi olarak görüyor. Azgınlaştıksa nefsinin esiri haline gelerek Allah yerine;  başka tapınaklara yöneliyor. Sonucunda da din sahibi olsa bile şirk bataklığında debelenerek kibir kulelerine yükseliyor. Haşa her şeyi kendinden menkul bilerek ilahlaşıyor,  ardından da zalimleşiyor. Yalnızlaşıyor ama farkında değil. Günümüzdeki algı ise helalinden bir lokmaya sahip olman...
 • YENİ NESİLLERE SEVGİYİ YENİDEN ÖĞRETMEK

  29 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Benim burada yazacaklarım kendisine öğretilenleri tekrar eden robotlar değil, sorumluluk sahibi, yenilikçi, eleştirel düşünebilen, beceri sahibi bireyler yetiştirmek için çırpınan meslektaşlarım içindir. Diğerlerinin zaten kendini geliştirmek diye bir dertleri yoktur. İnsanlığı bir anda yok edebilecek nükleer, biyolojik, kimyasal silahlara karşı tek çaremiz iyi insanlar yetiştirebilmekten geçiyor. Haksızlığın, adaletsizliğin kol gezdiği bu dünyada başka çıkış yolumuz da yoktur. Daha güzel bir dünya ideali, bireylerin tek tek iyi olana yö...
 • ŞARK’A  GARP’TAN BAKMAMAK  LAZIM

  19 Eylül 2022 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz Ağustos Ayında 17 vilayeti kapsayan bir doğu gezimiz oldu. Karadeniz Ordu’dan başlayan gezimizi, Rize, Artvin,  Batum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari . Şırnak, Bitlis Siirt, Tatvan, Bingöl, Muş, Tunceli , Malatya ile sürdürüp Sivas’ta noktaladım Bu arada güzel memleketimin 79 ilini, gezerken sadece Uşak, Karaman ve Bayburt  vilayetlerine  gidemedim. Gezmeyi ve okumayı seven bir insanım. Bir daha dünya’ya yeniden gelsem sadece gezer ve okurdum. Özellikle Kültür turlarını ve gezmelerini seviyorum. Konumuza gelir...