logo

İnşallah 2021 Yılı Dünya’da Sınıfsız, Savaşsız, Sömürüsüz, Saldırısız Geçer

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com

Bazılarının ifade ettiği gibi en kötü yıllardan bir olan 2020’yi geride bıraktık. 2021’e adım attık. İnşallah yeni yıl,  ülkemiz ve milletimiz için çok daha aydınlık olur.

Elbette geçmiş yılın kötü olması Corana Virisü illeti nedeniyledir. Bu virüs öyle bir etki yaptı ki ,  tüm insanlığı perişan etti.Sözde her şeyin üstesinden gelen  Uzay ve  iletişim çağı alt üst oldu. Dünya 1 gram bile olmayan bu illetle mücadele edemezken,  bizler; yakın dostlarımızı, akrabalarımızı, arkadaş ve komşularımızı kaybettik, dini ve insani vecibelerimizi bile yerine getiremedik.  Cenazelerden, hastanelerden kaçar olduk. Cesetler çarçabuk bir leş misali toprağa atıldı, tabutlar yakıldı ya da cenazeler,  tabutlarla  gömüldü.  5-10 kişi tarafından toprağa atıldı. Ani ölümler hepimizi adeta yıktı.

İletişim çağı ile birlikte dünyanın bir köye dönüştüğünü düşündüğümüzde her şeyin üstesinden gelen insanlık maalesef 1 gam bile olmayan bir virüsle baş edemedi. Dünya’yı uçuk bir hale getiren insanlık  Hala bir çözümünü bulamadı.  Şirk bataklığına batmış sadece pragmatist,  kendini  düşünen  ve hep böyle davranan yeni dünya insanına  bu virüsle birlikte bir ders verildi. Sömürüler, zalimlik ve vahşetler, arşı alaya yükselirken mazlumların çığlıkları artık çekilemez hale geldi.

Allah, sınır ve sınıf ayırt etmeden  kariyerlisi, ünlüsü, siyasetçisi, kapitalisti, fakiri, dinlisi, dinsizi olmak üzere herkesin canını alırken, tüm varlıkların, alemlerin tek sahibi ben diyerek ‘’tapınaklarınızı gözden geçirin’’ dedi.  Bu bir bakıma o kadar güzel bir mesajdı ki; İnsanlığın Allah’a inanıyormuş gibi yaparak gerçekte dünyalık tapınaklara sıkı sıkıya bağlılığının bana göre en güzel hatırlatmasıydı. Hakikaten Dünya’nın tamamına yakını Allah’a inanır çok büyük bir bölümü de Semavi dinlere mensuptur. Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Yahudi’si   dini aidiyetinden vazgeçmez ,  dini ile övünür ama gerçekte Deist gibi yaşar. 7, 8 milyar insan Dünya’nın yalan olduğuna inanarak öleceğini bildiği halde yine istisnalar hariç  yalanlara tapmaya devam eder.

Virüs Dünya’da çok büyük olumsuzluklar bıraktı… Ekonomiler alt üst oldu, milyonlarca insan işini aşını kaybetti. Ani ölümler kalplerde iz bıraktı. Aileler dağıldı, eğitim hayatı neredeyse bitti. Hayaller ertelendi.  Ama  bir bakıma insanoğluna tefekkür etmeyi öğretti.  Dünya hayatının değersiz olduğu anlaşıldı. İnsanların fütursuzca  çılgınca yaşamasını engelledi, savurganlıklar dengesiz harcamalar önlendi, Eğlenceler, tatiller, seyahatler bir başka bahara kaldı.  sözde özgürlük adına adeta hayvanlaşmalar bertaraf edildi. En önemlisi de kaynaşma,dayanışma,sevgi, kardeşlik,eşitlik,adalet, ahlak gibi bir toplumu ayakta tutan değerler hatırlanıldı. İnsanlar Allah’ı hatırlayarak dua etmeye başladı.

Sonuçta;  yeni bir döneme giriyoruz… Allah korusun belki buna benzer  yeni olumsuzluklar hayatımızda olacak  ve geçmiş toplumların helak oluş  unsurlarıyla  yaratıcımız tarafından sürekli hatırlatmalar yapılacaktır. Ve belki de  böyle yaşamaya  alışarak devam edeceğiz.

İnşallah yeni yıl böyle olmaz… Aydınlık yarınlara çıkar, daha müreffeh bir hayatla Allah’ı unutmayarak sapkınlıklarımızdan, taşkınlıklarımızdan, kibir ve savurganlıklarımızdan  vazgeçer,  gerçek hayata kendimiz hazırlarız.

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeryüzüne ’’ İmansız Müslümanlık’’ Dini Hakim

  28 Ocak 2023 Köşe Yazıları

  Rahmet, mağfiret ve azaptan kurtuluş olan mübarek üç aylarımıza girmiş bulunmaktayız. Manevi iklimin zirveye çıktığı bu aylarda kendimizi hesaba çekmek için Allah,  yine bizlere bu sebeple bir fırsat daha  verdi. ‘’ Şark kültürünün kutsalı boldur … Kutsala sarılarak cennet beklenir … Akıl ve eleştirel düşünceye yer yoktur… Din yaşam projesi değil sevap kazanma aracıdır … Maksada giden yolda muazzam bir maskedir’’ der bir yazar. İşte dini sevap kazanma aracı olarak değil de bir yaşam biçimi olarak ele alsak dünyanın hiçbir yerinde ...
 • MALİKANE’Mİ YOKSA  TARLA KÖLESİ MİYİZ?

  31 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Sözde Modern insan gördüğü her şeye sahip olmak istiyor. Para, mal - mülk, kariyer ve güç. Hemen herkes,  herkesi  potansiyel  müşteri ve tüketim malzemesi olarak görüyor. Azgınlaştıksa nefsinin esiri haline gelerek Allah yerine;  başka tapınaklara yöneliyor. Sonucunda da din sahibi olsa bile şirk bataklığında debelenerek kibir kulelerine yükseliyor. Haşa her şeyi kendinden menkul bilerek ilahlaşıyor,  ardından da zalimleşiyor. Yalnızlaşıyor ama farkında değil. Günümüzdeki algı ise helalinden bir lokmaya sahip olman...
 • YENİ NESİLLERE SEVGİYİ YENİDEN ÖĞRETMEK

  29 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Benim burada yazacaklarım kendisine öğretilenleri tekrar eden robotlar değil, sorumluluk sahibi, yenilikçi, eleştirel düşünebilen, beceri sahibi bireyler yetiştirmek için çırpınan meslektaşlarım içindir. Diğerlerinin zaten kendini geliştirmek diye bir dertleri yoktur. İnsanlığı bir anda yok edebilecek nükleer, biyolojik, kimyasal silahlara karşı tek çaremiz iyi insanlar yetiştirebilmekten geçiyor. Haksızlığın, adaletsizliğin kol gezdiği bu dünyada başka çıkış yolumuz da yoktur. Daha güzel bir dünya ideali, bireylerin tek tek iyi olana yö...
 • ŞARK’A  GARP’TAN BAKMAMAK  LAZIM

  19 Eylül 2022 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz Ağustos Ayında 17 vilayeti kapsayan bir doğu gezimiz oldu. Karadeniz Ordu’dan başlayan gezimizi, Rize, Artvin,  Batum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari . Şırnak, Bitlis Siirt, Tatvan, Bingöl, Muş, Tunceli , Malatya ile sürdürüp Sivas’ta noktaladım Bu arada güzel memleketimin 79 ilini, gezerken sadece Uşak, Karaman ve Bayburt  vilayetlerine  gidemedim. Gezmeyi ve okumayı seven bir insanım. Bir daha dünya’ya yeniden gelsem sadece gezer ve okurdum. Özellikle Kültür turlarını ve gezmelerini seviyorum. Konumuza gelir...