logo

İnşallah 2021 Yılı Dünya’da Sınıfsız, Savaşsız, Sömürüsüz, Saldırısız Geçer

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com

Bazılarının ifade ettiği gibi en kötü yıllardan bir olan 2020’yi geride bıraktık. 2021’e adım attık. İnşallah yeni yıl,  ülkemiz ve milletimiz için çok daha aydınlık olur.

Elbette geçmiş yılın kötü olması Corana Virisü illeti nedeniyledir. Bu virüs öyle bir etki yaptı ki ,  tüm insanlığı perişan etti.Sözde her şeyin üstesinden gelen  Uzay ve  iletişim çağı alt üst oldu. Dünya 1 gram bile olmayan bu illetle mücadele edemezken,  bizler; yakın dostlarımızı, akrabalarımızı, arkadaş ve komşularımızı kaybettik, dini ve insani vecibelerimizi bile yerine getiremedik.  Cenazelerden, hastanelerden kaçar olduk. Cesetler çarçabuk bir leş misali toprağa atıldı, tabutlar yakıldı ya da cenazeler,  tabutlarla  gömüldü.  5-10 kişi tarafından toprağa atıldı. Ani ölümler hepimizi adeta yıktı.

İletişim çağı ile birlikte dünyanın bir köye dönüştüğünü düşündüğümüzde her şeyin üstesinden gelen insanlık maalesef 1 gam bile olmayan bir virüsle baş edemedi. Dünya’yı uçuk bir hale getiren insanlık  Hala bir çözümünü bulamadı.  Şirk bataklığına batmış sadece pragmatist,  kendini  düşünen  ve hep böyle davranan yeni dünya insanına  bu virüsle birlikte bir ders verildi. Sömürüler, zalimlik ve vahşetler, arşı alaya yükselirken mazlumların çığlıkları artık çekilemez hale geldi.

Allah, sınır ve sınıf ayırt etmeden  kariyerlisi, ünlüsü, siyasetçisi, kapitalisti, fakiri, dinlisi, dinsizi olmak üzere herkesin canını alırken, tüm varlıkların, alemlerin tek sahibi ben diyerek ‘’tapınaklarınızı gözden geçirin’’ dedi.  Bu bir bakıma o kadar güzel bir mesajdı ki; İnsanlığın Allah’a inanıyormuş gibi yaparak gerçekte dünyalık tapınaklara sıkı sıkıya bağlılığının bana göre en güzel hatırlatmasıydı. Hakikaten Dünya’nın tamamına yakını Allah’a inanır çok büyük bir bölümü de Semavi dinlere mensuptur. Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Yahudi’si   dini aidiyetinden vazgeçmez ,  dini ile övünür ama gerçekte Deist gibi yaşar. 7, 8 milyar insan Dünya’nın yalan olduğuna inanarak öleceğini bildiği halde yine istisnalar hariç  yalanlara tapmaya devam eder.

Virüs Dünya’da çok büyük olumsuzluklar bıraktı… Ekonomiler alt üst oldu, milyonlarca insan işini aşını kaybetti. Ani ölümler kalplerde iz bıraktı. Aileler dağıldı, eğitim hayatı neredeyse bitti. Hayaller ertelendi.  Ama  bir bakıma insanoğluna tefekkür etmeyi öğretti.  Dünya hayatının değersiz olduğu anlaşıldı. İnsanların fütursuzca  çılgınca yaşamasını engelledi, savurganlıklar dengesiz harcamalar önlendi, Eğlenceler, tatiller, seyahatler bir başka bahara kaldı.  sözde özgürlük adına adeta hayvanlaşmalar bertaraf edildi. En önemlisi de kaynaşma,dayanışma,sevgi, kardeşlik,eşitlik,adalet, ahlak gibi bir toplumu ayakta tutan değerler hatırlanıldı. İnsanlar Allah’ı hatırlayarak dua etmeye başladı.

Sonuçta;  yeni bir döneme giriyoruz… Allah korusun belki buna benzer  yeni olumsuzluklar hayatımızda olacak  ve geçmiş toplumların helak oluş  unsurlarıyla  yaratıcımız tarafından sürekli hatırlatmalar yapılacaktır. Ve belki de  böyle yaşamaya  alışarak devam edeceğiz.

İnşallah yeni yıl böyle olmaz… Aydınlık yarınlara çıkar, daha müreffeh bir hayatla Allah’ı unutmayarak sapkınlıklarımızdan, taşkınlıklarımızdan, kibir ve savurganlıklarımızdan  vazgeçer,  gerçek hayata kendimiz hazırlarız.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...