logo

CHP NEDEN KAYBETTİ 2

İbrahim Dülgar

İbrahim Dülgar
ibrahim@sadabadhaber.com

   Cumhuriyet tarihinin en büyük seçim rüzgarını arkasına alan CHP 2014 Mart seçimlerine iktidar parolasıyla girdi.Çok enteresandır, Stockholm Sendromuna tutulmuş halkımızı kucaklayamadı.Muhtemel olan başarıyı yakalayamadı.Neden ?

       Halbuki ne güzel başlamıştı.2013 Temmuz u örgütler heyecanlı ,hasta ziyaretleri yapılıyor,cenazelere katılım sağlanıyor,her mahallede her ilçede  ikili ,üçlü,bazen gruplar olarak toplantılar yapılıyor. Belediye meclisi,belediye başkanlığı için kendisini yeterli görenler her fırsatta ben varım demeye başladılar. CHP genel merkezi aday adaylarına merak etmeyin.CHP, yani biz Cumhuriyeti kuran partiyiz,bu partinin yasaları var,adaylarımızı bilimsel kriterler ve araştırmalara göre belirleyeceğiz.Ben Ahmet ‘in ,Mehmet ’in adamıyım Ankara’da abim var dönemi kapanmıştır.Mümkün olan her yerde ön şeçim , eğilim yoklamaları yapacağız.Yetmedi sonuçlarını ciddi anket firmaları ile test edip aday belirleme komisyonumuz seçimleri alacak en doğru adayları belirleyecektir.Kimse merak etmesin ,dendi:

        Ne yapıldı: CHP de algı nasıldı? CHP  İstanbul belediye başkan adayını,cemaat desteğinde ABD ‘den açıklanabildi gibi algı oluştu. İstanbul adayı ve genel başkan yardımcıları erkleri  oranında İstanbul da her yere müdahale ettiler.Oylar artsın diye, MHP li cemaatçi ,işadamı görüntülü, bölücü, örgüt dışı herkese kapılar sonuna kadar açılırken, örgüt içinde aktif üyeler göz ardı edildi. İlçe binasına daha önce hiç girmemiş, ilçenin adresini telefonla soranlar ön sıralardan belediye meclis üyesi adayı yapıldı. Kısaca;  koskoca çınarda adaylıklar kapanın elinde kaldı. Tabî ki  Türkiye deki en eğitimli üyelere sahip CHP tabanında bu paylaşımın ileriki safhalarda parti içi siyasi çekişmelerde kullanılacak ,ayrıca siyasetin finansmanını sağlıyacak,mevziler olduğunun kavranması için bazı köşe yazarlarını okumaya gerek yok.

         DSP ‘nin  %  21 den  %  1  e düşmesinin ardından, CHP 2002 yılından itibaren tekrar ikinciliği bir başka partiye kaptırmamak adına doğru politika ile sürekli iktidar partisini hedef aldı ve onun yaptıklarını eleştirdi. Bu politika CHP ‘ nin ikinciliğini garantilerken, maalesef iktidar partisinin de birinciliğini sürekli kıldı. Diğer bir deyişle, AKP 12 yıllık iktidarını CHP politikalarına borçludur.

        2015 genel seçimlerinde CHP geçekten iktidarı istiyorsa:

    1- Atatürk ilkelerinden asla taviz vermeyecek.

    2- Kendi bünyesindeki İhsan Özkes gibi değerlerle, hitap edeceği kitleyle iletişim kuracak

    3- CHP milletvekiliyim ama CHP’ li değilim diye kimse şaka yapamayacak.

    4- Halkın dini duygularına saygılı olup, din tacirleri ile  din üzerine demagojilere girilmeyecek.

    5- Kimse CHP yi bölücü parti haline getiremez. Sorun özgürlükler kapsamında ele alınmalı.

     6- Kesinlikle önseçim, eğilim yoklamaları olmalı. Gizli 50 kişilik scott ekibi olmalı.

Adaylar belli olduktan sonra Eyüp örneği gibi sonradan kesinlikle değişmemeli.

     7- Soma ‘da CHP 15 gün önce kazanın olacağını meclis de anlatmıştı. CHP bu olmalı. CHP Soma örneğinde olduğu gibi, halkımızı her alanda ekonomi siyaset, eğitim, tarım, gıda güvenliği, konusunda önceden uyarmalı.

          Tabi ki bu CHP’ ye halk uzun vadede kesin destek verirken, küresel güçler destek vermez. O halde  CHP karar verecek .Halk mı? Küresel güçler mi?  

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...