logo

Kıvırmayın Hepimiz Ters Köşeye Gittik

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com


Haziran seçimlerinin sonucunu gördüğümüzde hemen  hepimiz hükümet kurulsa da ülkedeki kutuplaşma ve ayrışma sona erse diye düşünmüştük. Hiç fark etmezdi ister MHP, İsterse CHP olsun, illa da bu iş  olsun koalisyonla  istikrar sağlansın demiştik.  Ben de dahil toplumun yarıya yakını, Ak Parti’nin önemli siyasetçileri ve bakanları da dahil CHP  ile koalisyon yapılmasının ülkeyi rahatlatacağını söylüyordu. İş dünyası, yabancı sermaye, toplum elitleri vs.vs. böyle istiyorlardı.

 Hatta siyasi partilerin; Ak Parti de dahil tamamı sonucun değişmeyeceğini 1 Kasımda da aynı ve benzer sonuçların  çıkacağını dillendiriyorlardı. Son hafta bile tek başına iktidarın bıçak sırtında olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu’ydu. Ak Partililerin en iyimserleri bile yüzde  43-44 ten bahsediyordu. Doğrusu bendenizde 42-43  bandında bekliyordum. Bu öngörümü de topluma sağıma, soluma, etrafıma bakarak analiz ediyordum. Ama millette derin bir sessizlik olduğunu görüyordum.

Seçim sonuçlandıktan sonra elbette sallayanlar çok oldu. Neredeyse herkes sonuçları bilmiş gibi iki yüzlülük örneği göstererek caka satıyorlardı… Erbakan Hoca’nın ifadesiyle,’’ Hadi Oradan’’ demekle yetiniyorum.

Hiçbirimiz bilemedik, hepimiz ters köşeye yattık, anket şirketlerinin tamamı iflas etti. Politikacılar, aydınlar, enteller, gazeteciler herkes yanıldı. Yanılabilir ayıp ta değil ama ben kıvıranlara hayretle bakıyorum.

Bir Usta El, Her Şeyi Değiştirdi

Batılılar siyaset sihirbazı diyorlar biz siyaset ustası diyelim. O kişi toplumu öyle tanıyordu ki yine bizleri yanılttı. O kazandı ve bildi. İktidarını paylaşmak istemedi, surda bir gedik açmadı. 1 Haziran sonunda sonuçları görür görmez kararını vermişti. Kaldı ki adını da kendisi koydu ..  ‘’Tekrar seçim.’’ Toplum bu sözü de benimseyerek tartışmaya başladı .. Önce pratik atraksiyonlar yaparak Baykal ve Türkeş’le muhalefet partilerini karıştırdı. Ardından ittifakı dağıtarak onları  meclis başkanlığının yanına bile yanaştırmadı… Zaten iş orada kopmuş, ittifakı birbirine düşürmüş sıra onları oyalayarak yemeye gelmişti.

Kaldı ki Teşkilat, medya, kamu, STK,  iş dünyası gibi zinde örgütlenmelerde  arkasındaydı.. Seçim takvimi başlarken 236’ya yakın isimi de çizmiş geçmiş dönemdeki tecrübeli ekibini sahneye koymuştu. Bütün televizyon ekranları bangır bangır istikrasızlığın ve koalisyon kurmanın olumsuzluklarından bahsediyordu  …  Ekonomi de ki gelgitler,  halkı tedirgin ederken Ak Parti’nin istikrarsızlık  söylemleri de önemli bir unsur haline geliyordu.

  Her Şey Ak Parti’nin lehine gelişirken arazinin tek hakimi de  AK Parti’ydi. Diğer partiler cılız çıkışlarıyla kimsenin anlamadığı, yıllardır ağızlarında sakız ettikleri entel cümleler kurarak demode olmuş sözlerden dem vuruyorlardı … Halka dokunamıyorlardı … Türk halkının oportünist düşündüğünü akıllarına bile getiremiyorlardı. Halkın gündeminde ise iş, aş terör korkusu, ekmek ve istikrar vardı. Halk, muhalefete bir kez şans verdi ama artık güvenememişti .. Kaldı ki muhalefette 5 ay boyunca topluma sadece beceriksizlik eylemi ve söylemi sundu … Muhalefetin teşkilatları bitkin ve yorgun düşmüştü. Üst kademe seçim kampanyası dahi yapamazken, bu yorgunluk haliyle teşkilatlara ve parti tabanlarına da yansıdı.

 Geniş halk yığınları muhalefetin bu durumunu  beceriksizliğini, görünce İktidara ve muktedirliğe doğru tekrar hücum etti.

 Mevcut kazanımlarını kaybetmek istemeyen toplum, İktidarın fiziki anlamda hayatı rahatlatan  yaptığı işleri zaten takdir ediyor ,  sosyal proje ve yoksullukla ilgili sorunlarında ancak Ak Partiyle çözülebileceğine inanıyordu.

Kaldı ki CHP’ nin geçmiş yıllara dayanan  muhafazakar kitle üzerindeki olumsuzluklarını, Ak Parti Kadroları, bu gün olmuş gibi iyi dillendiriyor, belleklerde tekrar yer edindiriyordu … Yani CHP’nin yüzde  25-27 bandını geçmeyeceği iyice tescillenmişti.

  MHP ise Etnik kutuplaşmanın dışına çıkamıyor, devletin bölünmez bütünlüğünü haklı olarak vurguluyor PKK  terör örgütünü sürekli olarak güncelliyor, kırmızı ve diğer çizgilerin öneminden bahsediyordu. Lakin halk bu söylemden anlamadığı gibi MHP’yi Beşiktaş taraftar grubu ‘’Çarşı’’ ile özdeşleştirerek veto ediyordu. MHP’nin üst kurmay gurubu süreci iyi yönetemedikleri gibi inandırıcıda olamadılar. Bana göre başarısızlığın sebebi ne adaylar, ne teşkilatlar  ne de parti tabanıdır.  Ayrıca; ortada  MHP’nin  istediği,  söylemi ve eylemi yerine getiren  terörle  çok ciddi mücadele eden bir Ak Parti vardı.

HDP ise 7 Haziran seçim öncesi Türkiyelileşme ve barış  vaatleriyle epeyce merkeze gelerek sevimli bir hal almıştı. Medya desteği de alan HDP, maalesef  1 Kasım seçiminde ortada kaldı.  PKK ile bağını koparma riskine giremedi … Ayrıca PKK’ nın da kumpasına gelerek perişan oldu … Parti içi bütünlüğünü de sağlayamayan HDP, Ak Parti ve MHP’ salvolarıyla terör örgütüyle özleşti, ayrıştırılarak  yenilenen eski imajını yitirdi

  Özetle Ak Parti 13 yıldır hükümette değilmiş gibi sanki muhalefet partileri iktidarlarmış gibi bir seçim stratejisi izleyerek  muhalefeti köşeye sıkıştırıp tasfiye etti. Propaganda süresince Muhalefetin beceriksizlikleri , iç çalkantıları konuşuldu.

   Seçmen katılımı, geçersiz oyların çok aza indirilmesi, teşkilatların iyi çalışması, ekonomik yeni vaatler, toplumun istikrar beklentisi, ekonomideki kötü gidiş, terör korkusu, yeni vitrinle seçime gitme  gibi

yüzlerce maddelik bir analiz yapar detaylandırabilirdik … Ama bu olumsuzlukları  gören, halkı iyi tanıyan usta el  Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha 2 Haziranda seçimleri kazanmıştı. Bu muhalefet sayesinde

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...