logo

17 Mayıs 2022

Kağıthane’den Dünyaya Seslendiler

Kağıthane’den Dünyaya Seslendiler

RUSYA’nın saldırıları altında bulunan Ukrayna’nın Mariupol şehrinde, bir grup asker Azovstal çelik fabrikasında mahsur kaldı

 İstanbul Kağıthane’ye gelen bazı askerlerin eşleri ve anneleri gözyaşları içinde askerlerin kurtarılması için yardım istedi. Toplantıda Ukraynalı şarkıcı Ruslana da konuştu.

 Rus güçleri tarafından kuşatma altında tutulan Mariupol’deki askerler Azovstal Sanayi Tesisine sığındı. Uzun süredir buradan çıkamayan askerlerin yakınları İstanbul’a gelerek yardım çağrısında bulundu.  Kağıthane’de bir dernek binasında basın toplantısı düzenleyen asker eş ve annelerine 2004 Eurovision şarkı yarışması birincisi ve aktivist Ruslana destek verdi. 

GÖZYAŞLARI İÇİNDE YARDIM İSTEDİLER 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  sık sık yardım etmesi çağrısında bulunulan toplantıda duygusal anlar yaşandı. Mariupol’de yaşananların anlatıldığı film gösterimi sırasında asker eş ve anneleri gözyaşlarını tutamadı. Toplantıda konuşma yapan şarkıcı Ruslana, “Buradan medyaya sesleniyoruz. Mariupol’da kalan askerlerimize yardım edin. Bu gün gerçekten bir son tarih yaşıyoruz. Son anları yaşıyoruz.  Etrafımda oturan herkesin orada yakını vardır. Bu gün onlar için son şans. Yakınlarını kurtarmak için son şansları. Ben inanıyorum ki Türkiye  lideri Sayın Erdoğan’ın uluslararası rolü ve durumu gerçekten yardıma muhtaç olan vatandaşlarımız için bir şanstır. Biz bu gün Erdoğan’a hitap etmek için geldik. Biz Türk halkının yardımları için teşekkür etmek isteriz” diye konuştu.

“AZOVSTAL SON SIĞINAKTIR

“Oğlunun 2014 yılından bu yana Ukrayna’yı kurtarmaya çalıştığını ve evlerini terk edip Mariupol’a yerleştiklerini anlatan anne Natalia, “Çok büyük bir korku içinde savaşıyorlar.  Azovstal son sığınaktır. Onlara karşı 500 kiloluk sığınak delici bombalar atılıyor. Denizden karadan bombalar atılıyor. Her düşen bomba ile insanların hayatları ve kaderleri yok oluyor. Çok ağır yaralılar. İnsanlara tıbbi yardım yok” dedi.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ