logo

EMÜDER: 2024 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ DEPREM OLMALI

EMÜDER: 2024 YILINDA ÖNCELİĞİMİZ DEPREM OLMALI

Eyüp Müteahhitler Derneği 2023 yılını yerel basın mensupları ile yaptığı kahvaltı programında değerlendirildi.

Eyüpsultan Belediyesi Ensari Konağında yapılan programa Eyüp Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve yerel basın mensupları katıldı.

Eyüp Müteahhitler Derneği Başkanı İrfan Tutacak’ın Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında 2023 yılını değerlendirdi ve 2024 yılından beklentilerini ifadelendirdi.

Turacak konuşmasında deprem, kentsel dönüşüm, yapı denetim firmaları ve yerel seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİ…

2023 Yılı bizim ve ülkemiz açısından oldukça sıkıntılı geçti. Büyük bir yıkıma sebebiyet veren Kahramanmaraş merkezli deprem 10 ilimizde ağır hasarlara neden oldu. Bu depremde binlerce vatandaşımızı kaybettik.

Birçok vatandaşımız hala bu depremin etkisi altında ağır travmalar yaşıyor. Ülkemizin dört bir yanından herkes yardıma koştu, elinden geleni yapmaya çalıştı, bizlerde depremin ilk günlerinde yardım malzemelerimiz ile oradaydık.

Yaşanan deprem ile bir kez daha deprem öncesi yapılması acı bir deneyimle gördük ve yaşadık. Yolların, havaalanlarının zarar görmesi sebebi ile yardım ulaştırmakta zorluklar yaşadık. Sağlıksız yapıların yerle bir oluşu bizleri kahretti.

Yaşan depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez Allahtan rahmet diliyor, yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.

Yaşanan deprem merkezi yönetim, yerel yönetimler ve inşaat sektörü açısından acil derseler çıkarılması gereken bir durum yarattı. Deprem gerçeği ülkemizin önünde en önemli sorun olarak durmaktadır. Bundan sonra depremi göz önüne alarak çalışmamız gerekiyor. Deprem ülkemizin gerçeğidir.

 FAHİŞ BETON FİYATLARI İNDİ

2023 Yılında yaşadığımız fahiş beton fiyatları ve buna karşı kurumsal olarak derneğimizin Yapmış olduğu çalışmalar sayesinde sesimizi Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a duyurduk. Cumhurbaşkanımızın konuya el atması ile beton fiyatlarında ciddi indirimler gerçekleşti. Sektöre denetim ve rekabet tekrar geldi.

YAPI DENETİM FİRMALARI DENETLENMELİ

Yapı denetim sektörümüz açısından önemli bir kurumdur. Ama eksiklikleri de bulunuyor. Havuz sisteminin iyi olmasının yanında aksayan yanları da var. İşini hakkıyla yapanların dılında tamamen rant odaklı firmalarda mevcut. Örneğin yağmurlu havada yapı denetim gelmiyor. Gelmesi için ek ücret verirsen geliyor. Bunlarda bizim işlerimizin aksamasına ve maliyetlerin yükselmesine sebebiyet veriyor. Bunların çözülebileceğine inanıyor ve yetkililerden özen gösterilmesini istiyoruz. Evet bizim denetlenmek hoşumuza gidiyor, ama bu denetleyenlerinde denetlenmesini arzu ediyor ve bekliyoruz. Herkes işini düzgün yapmalı

FAİZLERİN YÜKSEKLİĞİ KONUT SATIŞLARINI DURMA NOKTASINA GETİRDİ.

Ülkemizin yaşadığı ağır ekonomik tahribat bir an önce çözülerek vatandaşlarımızın konut edinme hakkı desteklenerek alım güçleri artırılmalıdır. Faizlerin yüksekliği konut satışlarını durma noktasına getirdi. Sürdürülebilir konut kredilerinin önü açılmalıdır.

Olası bir İstanbul depreminde ağır tahribatlar ve can kayıpları yaşanmaması için sektör olarak elimizden gelen tüm imkanlarımızı kullanmak ve sağlıksız konutlarda yaşayan vatandaşlarımızı depreme dayanıklı konutlarda yaşaması biz müteahhitlerin öncelikli görevi olarak görüyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRMALIYIZ

Yaşadığımız depremlerin, acıların ve tahribatın bir daha yaşanmaması için kentsel dönüşümü siyaset üstü ve çözüm odaklı olarak ele almalıyız.

Sağlıksız yapıların dönüşümü için, çözüm odaklı olmak gerekiyor. Bu konuda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile yerel yönetimler iş birliği içinde olmalılar. Ortak akıl ile daha hızlı kararlar alınarak sağlıklı dönüşümler yapılabileceğini düşünüyoruz. Her geçen gün zamanımız daralıyor. Bilim insanları yaptıkları açıklamalarda İstanbul Depreminin yaklaştığını her gün kamuoyu ile paylaşıyorlar. Yaşanacak kayıpları en aza indirmenin yolu kentsel yenilenmenin önünün açılmasından geçiyor.

DENİZ KÖKEN’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Eyüpsultan Belediye Başkanımız Sayın Deniz Köken Eyüpsultan’da depreme karşı kentsel dönüşümü İstanbul’a örnek olacak bir proje olan “Saçak Parselleri” hayata geçirdi.

Başkanımızın deneyimleri, muhalefetin de bu işi siyaset üstü görmesi ile “Saçak Parseller” olarak adlandırdığımız kentsel dönüşümü ilçemizde başlattı.

Bizim sektör olarak beklentimiz bu yönde, bu iş birliklerinin devam etmesi yönündedir. Vatandaşın da beklentisi de bu yönde. Gerek sektörden arkadaşlarımızın yaşadıkları ve bizim tespitlerimiz bunun doğru bir yol olduğunu gösteriyor.

Deniz Köken başkan başta olmak üzere sürece katkı sunan herkese teşekkür ederiz.

YEREL SEÇİMLERDE ADAYLARIN ÖNCELİĞİ DEPREM OLMALI

2024 Yılında devletimizden ve yerel yöneticilerimizden beklentilerimiz, sektör olarak bizlerinde içinde olduğu çözüm odaklı sağlıklı dönüşümlerin önünün açılması olduğunu söylemek istiyorum.

Ülkemiz 31 Mart 2024’de bir yerel seçim yaşayacak. Bu seçimlerde aday olan herkesin parti ayrımı yapmaksızın önceliği kesinlikle sağlıksız kentlerin dönüşümü ve sağlıklı yaşanabilir kentler üretmek olmalı.

2024 SAĞLIK VE HUZUR GETİRSİN

Değerli basın mensubu arkadaşlar 2023 yılında birçok konuda yanımızda oldunuz. Bizleri yalnız bırakmadınız. Sizlerin sayesinde kamuoyuna sesimizi duyurduk. Sizlere minnettarız. 2024 yılında da hep beraber güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Bu vesile hepinizin yeni yılını kutlar sağlık ve huzur dolu günler dilerim. Katıldığınız için ayrıca teşekkür ederim

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ