logo

Araplar, Filistin’i Çoktan Sattı Farkında Değiliz

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com


Araplar, Filistin’i Çoktan Sattı Farkında Değiliz

 Filistin Sorunu ile ilgili geçmişte bir çok kitap okudum. Bu yılın başlarında ise Kudüs ziyareti gerçekleştirdim. Doğrusu okuduklarımın  aksine gerçekleştirdiğim ziyaretin ardından bölgeyle ilgili tüm bakış açım değişti.

 Televizyon ekranları, haberler, gazeteler Filistin Sorununu doğru yansıtmadığı gibi insan algısını da etkileyemiyor. Kudüs’ü 4 gün doya doya yaşadım. Gördüklerime gelince ortada ne bağımsız hür bir Kudüs, ne de Filistinli var… Hüznün şehri Kudüs,  zaten top yekun işgal edilmiş açık bir cezaevine dönüştürülmüş durumda. İnsanlar,  Mescid-i Aksaya girerken bile korku ve ürkeklik içerisinde İsrail Polisi’nin, askerinin kontrolünde taciz edilerek  ibadet edebiliyor. Hal böyleyken Kudüs,  tam anlamıyla İsrail tarafından işgal altındadır. Aksa’nın 8 kapısı da İsrail Polisinin kontrolündedir. Sokaklarda Filistin’le ilgili üzerinizde hiçbir obje zaten bulunduramazsınız. Bulundurmanız, ufak bir direniş, tepki  yapmanız halinde sonunuz meçhul olur. Kudüs’ün fiili yaşamından ve Müslümanların hangi psikoloji ile yaşadığından İslam Coğrafyası halkları habersizdir. Gidip görmeden, yaşamdan Filistin ve Kudüs Sorunu nu anlayamazsınız.

Durum bu iken Kudüs’te,  Filistin’de çoktan kaybedilmiştir. Eski Amerika Dışişleri bakanı Rice, 2006 yılında Hizbullah’ın İsrail’e ilk yenilgiyi tattırmasının ardından şu sözleri  planın başladığının açık göstergesiydi …  Ne demişti Condoleezza Rice; ‘’yeni bir Ortadoğu’nun zamanı gelmiştir’’.İşte o günden bugüne Filistin hep kaybediyor, Kudüs hep ağlıyor.

Filistin Davasına o yıllarda sahip çıkarak Siyonist  İsrail Devleti’ne biraz  korku ve tedirginlik veren 4’lü bir güç vardı … Lübnan Hizbullah’ı, Hamas, Suriye,  birazda Mısır. Peki ne oldu bu ittifak’a ?  Rice’nin yani Amerika’nın düğmeye basmasının ardından önce Hamas iğdiş edilerek masaya yatırıldı. Ardından Mısır’da darbe yapılarak Sisi devletin başına getirildi. Sonra Arap Baharı adı altında ülkeler kosa sürüklenirken Irak, Libya tarumar edilip Suriye’yi bölme ve bitirme planı yürürlüğe girdi. Suriye hala mücadele ederken Filistin’e bakacak mecali kalmadı. Yani 4’lü ittifakın 3 bacağını kırdılar. İsrail’i rahatlatırken gücüne güç kattılar. Bana göre Filistin’ sahip çıkacak  fiili olarak sadece Hizbullah kalmıştır. Allah yardımcıları olsun.

Deniliyor ki Araplar neden Filistin’e sahip  çıkmıyor … Bana göre Araplar Filistin’e hiç sahip çıkmadı ki? Son Arap Baharı ile iyice ABD ve  İsrail’e teslim oldular. Hamas bile diz çökerek İsrail’e;  ‘’biz sizi, sizde bizi tanıyın’’ diyerek Gazze ve Batı Şeria Bölgesine razı olmuştur. Diğer Arap ülkeleri ise başta Suudi Arabistan, Filistin’i çoktan İsrail’e satmışlardır.

Hatta; Gazze’yi Mısır’a, Batı Şeria’yı da Lübnan’a bırakarak Filistin Devleti’ni ortadan kaldırmak istemektedirler. Esasen  bu hedef, Amerika, İsrail, 2006 yılındaki  bakanı Rice’nin  planıdır. Kaldı ki  Araplar, asla Filistinlileri kendilerinden saymamışlardır.

Bugün geldiğimiz noktada Amerikan Devleti’ne hakim olan Envancelistler planlarını saat gibi işletirken Ortadoğu’yu istedikleri gibi dizayn etmektedirler. Filistin ve  Kudüs meselesi onlar adına sorun olmaktan çıkmış, yüz yılların intikamını alarak hedeflerine ramak kalmıştır. Elbette Allah’ında bir hesabı vardır. Başka da beklentimiz yoktur.

 Son tahlilde;  yazık   şu Araplara ki tam ABD ve İsrail’in kucağına oturmuş hatta;  Suud, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail  Amerika ittifakı oluşturarak Müslüman kanı emmeye, Müslümanların öz haklarını sömürmeye, ellerinden almaya devam etmektedirler. Bilmezler ki sıra kendilerine çok yakında gelecektir. Onların yakın gelecekteki hedefleri ise malumunuz Anadolu topraklarıdır. Ama ben Türkiye’mizden ve İran’dan ümit varım . Bu İki ülke bölgenin inşallah teminatı olacak, oyunları bozarak tarihteki misyonlarını yerine getirecektir.

Allah her zaman doğruların ve Fiili mücadele yapanların yanındadır. Zaman asla hamaset zamanı değil tedbirler alarak harekete geçme zamanıdır. Çünkü zannedildiği gibi olay sadece Filistin, Kudüs’le kalmayacak adım adım Arzı  Mevud için bu kafirler  her şey yapacaktır.

Yenikapı’da yapılan Kudüs Mitinginde Konuşan Sayın Cumhurbaşkanımız mükemmel bir Kudüs Manifestosu sunmuş, gerçekleri öz eleştiri yaparak anlatmıştır. Mükemmel bir konuşma ve mesajdı. İnşallah başta bendeniz olmak üzere mesajı almışızdır

Yardımlaşmak, bölüşmek  Dileğiyle Ramazanınız Mübarek Olsun

#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Yeryüzüne ’’ İmansız Müslümanlık’’ Dini Hakim

  28 Ocak 2023 Köşe Yazıları

  Rahmet, mağfiret ve azaptan kurtuluş olan mübarek üç aylarımıza girmiş bulunmaktayız. Manevi iklimin zirveye çıktığı bu aylarda kendimizi hesaba çekmek için Allah,  yine bizlere bu sebeple bir fırsat daha  verdi. ‘’ Şark kültürünün kutsalı boldur … Kutsala sarılarak cennet beklenir … Akıl ve eleştirel düşünceye yer yoktur… Din yaşam projesi değil sevap kazanma aracıdır … Maksada giden yolda muazzam bir maskedir’’ der bir yazar. İşte dini sevap kazanma aracı olarak değil de bir yaşam biçimi olarak ele alsak dünyanın hiçbir yerinde ...
 • MALİKANE’Mİ YOKSA  TARLA KÖLESİ MİYİZ?

  31 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Sözde Modern insan gördüğü her şeye sahip olmak istiyor. Para, mal - mülk, kariyer ve güç. Hemen herkes,  herkesi  potansiyel  müşteri ve tüketim malzemesi olarak görüyor. Azgınlaştıksa nefsinin esiri haline gelerek Allah yerine;  başka tapınaklara yöneliyor. Sonucunda da din sahibi olsa bile şirk bataklığında debelenerek kibir kulelerine yükseliyor. Haşa her şeyi kendinden menkul bilerek ilahlaşıyor,  ardından da zalimleşiyor. Yalnızlaşıyor ama farkında değil. Günümüzdeki algı ise helalinden bir lokmaya sahip olman...
 • YENİ NESİLLERE SEVGİYİ YENİDEN ÖĞRETMEK

  29 Ekim 2022 Köşe Yazıları

  Benim burada yazacaklarım kendisine öğretilenleri tekrar eden robotlar değil, sorumluluk sahibi, yenilikçi, eleştirel düşünebilen, beceri sahibi bireyler yetiştirmek için çırpınan meslektaşlarım içindir. Diğerlerinin zaten kendini geliştirmek diye bir dertleri yoktur. İnsanlığı bir anda yok edebilecek nükleer, biyolojik, kimyasal silahlara karşı tek çaremiz iyi insanlar yetiştirebilmekten geçiyor. Haksızlığın, adaletsizliğin kol gezdiği bu dünyada başka çıkış yolumuz da yoktur. Daha güzel bir dünya ideali, bireylerin tek tek iyi olana yö...
 • ŞARK’A  GARP’TAN BAKMAMAK  LAZIM

  19 Eylül 2022 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz Ağustos Ayında 17 vilayeti kapsayan bir doğu gezimiz oldu. Karadeniz Ordu’dan başlayan gezimizi, Rize, Artvin,  Batum, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari . Şırnak, Bitlis Siirt, Tatvan, Bingöl, Muş, Tunceli , Malatya ile sürdürüp Sivas’ta noktaladım Bu arada güzel memleketimin 79 ilini, gezerken sadece Uşak, Karaman ve Bayburt  vilayetlerine  gidemedim. Gezmeyi ve okumayı seven bir insanım. Bir daha dünya’ya yeniden gelsem sadece gezer ve okurdum. Özellikle Kültür turlarını ve gezmelerini seviyorum. Konumuza gelir...