logo

PANDEMİ SONRASI KÖMÜR VE ENERJİ

Hüseyin Akarçeşme

Hüseyin Akarçeşme
huseyin@sadabadhaber.com

Dünyadaki son pandemi felaketinden dolayı uluslararası anlamda hammadde, enerji ve konteyner, gemi fiyatlarında birdenbire astronomik fiyat artışları oluştu. İthalat işi her bakımdan zorlaştı.

Bu olumsuz durumdan ne yazık ki ülkemiz de doğal olarak etkileniyor. Tam da yeşil mutabakatı, bir başka deyişlerle Karbon ayak izinin takibi, Paris anlaşması diye de adlandırılan anlaşmanın ülkemiz tarafından imzalandığı döneme gelmesi de bir nevi şanssızlık oldu.

Konuya enerji tarafından baktığımızda, dünya piyasalarında doğalgazın, petrolün ve kömürün hep birlikte en az %100 olmak üzere zamlandığını görüyoruz.

Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak doğalgazdan başlarsak eğer, ülkemizin dış piyasalardan ithal ettiği bu enerjinin devlete maliyeti astronomik bir şekilde arttı.

Şimdilik sadece sanayide kullanılan doğalgaza %48 lik zam yapıldı. Isınma amaçlı kullanıma şuan için zam yok. Yıllardır doğalgazı stoklamadığımızdan, stoklanacak depomuzun olmadığından yakınıp durduk. Son zamanlarda hayata geçirilen başta tuz gölümüzün altındaki depolar olmak üzere birçok stoklama alanı oluşturuldu. Stok doğalgazımızın bulunmasının önemi işte şimdi ortaya çıkıyor. Yani doğalgaz stoklarımızın bitene kadar astronomik zamların olmayacağını öngörmek doğru düşünce olacaktır. İnşaallah da dediğimiz gibi olur. Stoklanan doğalgazımızın bitene kadar ki zaman içinde sular durulur ve dünya fiyatları da aşağıya, eski fiyatlarına geriler umudumuz vardır. Cenabı Allah fakir fukaranın yardımcısı olsun.

Diğer taraftan benim de İstanbul Ticaret odasında temsil ettiğim Doğal ve işlenmiş Katı Yakıt meslek komitesi içinde yer alan kömürün durumu da içler acısı bir hal aldı. İthal ısınma amaçlı ve sanayide kullanılan kömürlerin fiyatları da bu zamlardan nasibini aldı. Dolar bazında %100-%110 gibi oranlarda zam gördü. Geçen yıl 25kg lik torbalarda satılan ithal kömürün perakende fiyatı 90 TL civarında bir rakama ulaştı. Bu arada yerli kömüre de zam gelmedi değil. Maliyet artışlarından kaynaklanan fiyat artışları yerli kömüre de yansıdı. Vatandaş diğer enerjiler çok pahalı, kömür yakarım diye düşünürken kömürün de yanına yaklaşamıyor artık. Bilhassa ithal kömür şu an için sobayı yakmıyor. Sadece eli ve cebi yakıyor. 

İthalattaki bu olumsuz gerçekler ışığında yerli malı, yurdun malı olan kömürümüze gün doğuyor. Hem fiyatının oldukça düşük olması, hem döviz rezervimizi olumlu etkileyecek olması, hem de cari açığımızı kapatmaya yardımcı olması ve dahilde katma değerler oluşturması bakımından yerli kömür kullanımı elzem hale geldi. En azından bu kışı atlatabilmek için yerli kömür kullanımının önü açılmalıdır. Yerli kömür için devletin koymuş olduğu parametreler esnetilmelidir. Kül-Kükürt-Nem-Uçucu madde-Kalorifik değer oranları yeniden gözden geçirilmelidir.

Ezcümle “İyi ki yerli kömürümüz var”.

Hüseyin AKARÇEŞME          

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...