logo

HAŞİM KILIÇ LİNÇ EDİLMEMELİ

Ömer Şafak

Ömer Şafak
omer@sadabadhaber.com


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç,takdir ettiğim, uzun yıllar takip ettiğim demokrat, vatanperver, evrensel Hukuk kurallarının Türkiye’ye yerleşmesi için çalışan önemli bir devlet adamı ve şahsiyet. Haşim Kılıç Türkiye’nin gündemine Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca’nın partileriyle gündeme gelmiş, kapatma davalarında ret oylarıyla gündeme oturmuştu. Milli Görüşçülerin idolü olmuş her platformda dillendirilmişti. Adeta cesur yürekti, delikanlıydı. kimsesizlerin kimsesiydi. Verdiği mücadele ile Milli Görüş Camiası’nın kalbinde taht kurmuştu. Haşim Kılıç Hoca’nın partilerinin kapanmaması için diğer üye Sacit Adalı  ile birlikte mücadele etmiş, karşı tarafında düşmanı olmuştu. Özellikle Laik-Kemalist, askeri kesim, Sayın Kılıç’ı, şeriatçı olarak nitelendiriyor, dışlıyor, hedef tahtasını oturtuyorlardı. Bu işi de Medya arcılığı ile yapıyorlardı.

Haşim Kılıç, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesine seçilmişti. Böyle bir ismi Anayasa Mahkemesine atadığı içinde Rahmetli Özal, takdirle karşılanıyor bu gün dahi hayırla yad ediliyor. Yani sayın Kılıç, rahmetli Özal’ın Türkiye’ye armağanıdır.

Esasen Haşim Kılıç, sadece Milli Görüş partileri için değil, demokrat kimliği ile  evrensel Hukuk Normlarını Türkiye ye yerleştirmek isteyen bu uğurda mücadele eden bir isim olarak Komünist partilerin kapanmasına da ret oyu vermişti. Kılıç’ın bu durumu bilinmiyordu.

Haşim Kılıç hakikaten Türk Milleti’nin sevdiği bir isim. Son Twitter yasaklarındaki mahkeme karalarını da iptal etmesi onun ne kadar demokrat bir kişiliğe sahip olduğunu, hukukun herkes için lazım olacağını herkese göstermiş oldu. Çünkü 11 milyon küsur Twitter kullanıcısının haberleşme alanı ellerinden alınmıştı. Bu bir özgürlük gaspıydı.

 Düşünün ki ;Sizin telefon kullanmanız yasaklanıyor, haberleşmeniz gasp ediliyor..  Bu durum yasaklama olayı  bana göre Twitter yasağı ile  eş anlam taşımaktadır . Bendenizde Twitter’i bir haberleşme iletişim aracı olarak kullanmaktayım. Hal bu olunca Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı doğru buluyorum.

 Gelelim esas meseleye; Haşim Kılıç, bilindiği gibi Ak Parti’yi de ipten almış kapatma davasında kurtarmıştı. Yani Ak Parti, Haşim Kılıç sayesinde bugün  hala  yoluna devam ediyor.

Türk Hukuk sistemine büyük hizmet verem kimsesizlerin kimsesi olan mağdurların hakkını koruyan Kılıç, Başbakanında büyük takdirine mazhar olmuş övgü dolu sözlerle iltifat edilmişti.

Bu günlerde ise Haşim Kılıç’a karşı özellikle bizim mahalleden bir linç kampanyası başlatıldı. Geçmişi irdelenmeye İBDA-C bağlantısı olan fotoğrafları tekrar servis edilmeye başlandı. Amaç; bakın ey laikler, Atatürkçüler, Aleviler, Kürtler, bu adam Şeriatçıdır denilerek ‘’sakın ha bu adam üzerine planlar yapmayın’’ denilmektedir.

 Bu plan hiç hoş değildir. Haşim Kılıç gibi isimler kolay yetişmediği gibi kolayca da harcanmamalıdır. Ayrıca bu işin sonu yoktur… Onu harca, bunu harca nereye kadar gidilecektir.

Ebu Müslim Horasani’nin şu sözünü unutmamak lazım:‘’Onlar, zarar vermeyeceklerinden emin oldukları için dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak içinde düşmanlarını yakınlaştırdılar. Yakınlaştırılan düşman dost olmadı. Ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. Herkes düşman safında birleşince yıkılmaları mukadder oldu’’.   

Dostlar bir bir kaybedilince bir yerde toplanır. Daha kötü sonuçlar doğurur. Vefa çok önemli bir unsurdur. Düşman ya da muhalefet 100 iken 101 çıkarmak yerine 99’a indirmek daha hayırlı olmaz mı?

Sonuç olarak Haşim Kılıç gibi bir isimi itibarsızlaştırılarak harcamak kimseye bir şey kazandırmaz aksine kaybettirir.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...