logo

Gül’ün Dikeni Batar’mı?

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com


Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün itirazlı çıkışı son bir haftanın gündemine oturdu. Özellikle bu çıkış muhalif kesimin ağzını sulandırdı. Abdullah Gül, zaman zaman bu tür çıkışları yaparak muhalefet sayesinde gündemde kalmayı başarırken,  sözde bilge devlet adamı kimliği misyonunu üstlenmeye devam etmek istiyor. Bu seferki çıkışının fazla gündem oluşturması ise Cumhurbaşkanı Tayyip Bey’in açıkça muhatap almasından kaynaklandı. Abdullah Gül elbette Ak Parti’nin kurucularındandır ama çok çaba harcamasına rağmen  asla Ak Parti’nin lideri olamamıştır. Fazilet Partisi bölünürken liderlik atraksiyonları yapmasına rağmen bence taban tutturamamıştır. Hasbelkader Tayyip Bey’in  yasaklı olması nedeniyle önce başbakan daha sonra konjonktür gereği mecburen Cumhurbaşkanı olmuştur.

 Hal böyleyken sayın Gül,  eski Cumhurbaşkanlığı titrini iyi kullanarak ve Ak Parti’den kopmayarak konumunu korumaya çalışmaya devam etmek, hiç gündemden düşmemek için ara sıra cılız manevralar yapmaktadır.

 Abdullah Gül’de çok iyi bilmektedir ki;  Tayyip Bey,  Ak Parti’nin başında  olduğu sürece asla sıranın kendine gelmeyeceğini görebilmektedir. O halde Gül ne yapmak istiyor?

Bir: Ara sıra çıkışlar yaparak konumunu korumak,  Tayyip Bey’e karşı  net  tavırlar  almayarak herkesi kucaklayıp gündemde kalmak.

İki: Ola ki Ak Parti’nin ve liderinin başına  bir iş gelir, görev ona düşerse; pozisyonunu korumak. Bu durumun hasıl olması sonucu  hem Ak Partililerin  hem de   diğerlerinin kendinde karar kılınacağının  ümidini beslemek.

Üç: Etrafında gezen  ve ondan ümit bekleyen dışlanmış arkadaşlarını  bir arada tutmak için ara sıra manevralar yapmak.

Dört:  Tayyip Bey’den sonra tek alternatifin kendisi olduğunu  hem dışarıya hem de iç kamuoyunun algısına sunmaktır. Bu sayede medyayı Cuma Namazları sonrası da olsa iyi kullanmaktadır.

Beş: Ak Parti’den kopmayarak, eski Cumhurbaşkanı titrini koruyarak durumdan vazife çıkarıp olumsuz bir şeyler olması halinde; ben dememiş miydim diyerek kendini haklı pozisyona getirmek ve gelecek için hazırlamak.

 Bu maddeleri çokça uzatabilirim. Ancak bu kadarıyla yeterli buluyorum. Durum bu iken Sayın Gül’ün bırakın Ak Parti’ye zarar vermeyi daha da güçlendireceği kanaatini taşıyorum. Abdullah Gül, asla Tayyip Bey’in karşısına çıkmaz, çıkamaz…  Çıksa kimden oy alacak, kim destekleyecek …  Bunu da en iyi bilen sayın  Gül’dür.

KALPTEN SEVENİN AĞZI DEĞİL  GÖZLERİ SULANIR

Sanılıyor ki, Ak Parti dışındaki yüz’de 48.5 lik Hayır Bloğu Gül’ü seviyor…  Asla böyle bir şey yoktur. Onların Gül’ü kullanmak için sadece ağızları sulanıyor… Kalpleri ise Gül için pas tutmuş hatta kin içersindedir. Ama şu sıralar Abdullah bey,  onlar için kullanılan en güzel argümandır.Gelecek seçimlerde  özellikle, Hayırcıların ‘’Ana Gövdesi’’ CHP, asla  Gül’ün  adaylığını düşünmez…. Düşünse bile CHP tabanı  asla Gül’e oy vermez.

Kaldı ki sayın Gül’ün bu gün itibarıyla  halkta bir karşılığı yoktur. Etrafında gezenler ise bir elin parmakları kadar Ak Parti’den tasfiye edilmiş, mevzii kaybetmiş insanlardan ibarettir. Bu durumu,  Ak Parti’de, diğer muhaliflerde bilmektedir. Ak Parti’de mevzii kaybettiğiniz zaman unutulup gidersiniz.

Hal böyleyken Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifade ettiği gibi CHP’nin kayığına binmek hiçbir muhafazakar, demokrat  özellikle Milli Görüş kökeninden gelen bir isme  siyaseten fayda getirmez. Siyasette bazı sözler siyasetçiyi ölünceye kadar gölge gibi takip eder.

Gül’ün CHP ile anılması konuşulması da böyle bir şeydir. CHP tabanı bana göre Abdullah Gül’den ziyade Ak Parti kurucularından  ve partiden ayrılan  sayın Abdüllatif Şener’i daha çok sever ve tutar. CHP’nin  tabanının önüne bu  iki isim konsa, Şener onay alır.

TAYYİP BEY NE YAPMAK İSTİYOR?

Ak Parti Lideri ve Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan, son demeçleriyle Abdullah Gül’ü muhatap almasının nedeni ise son süreçte dikensiz gül istememektedir. Tayyip Bey’in CHP diye bir derdi yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı CHP’Yİ yüzde 25’e kilitleyerek bloke etmiştir. Pekala o da biliyor ki CHP’den  Ak Parti’ye oy gelmez. Tayyip bey Merkez Sağ ‘ı  konsolide ederek yüzde 50’yi safına çekmeyi başarmıştır. 16 yıldır ara sıra arızalar olsa da durum budur. Önce Has Parti ve lideri  sayın Numan Kurtulmuş’u ardından  sayın Süleyman Soylu’yu belki önümüzdeki süreçte Erbakan Hocamızın Oğlu Fatih Erbakan’ı saflarına katacaktır. Belki Saadet Partisini de ikna ederek  kendine göre Merkez Sağ Bahçe’sindeki tüm dikenleri bertaraf edecektir. Milliyetçi Cepheyle de birlikte hareket eden sayın  Erdoğan; Abdullah Gül’ü muhatap alarak bu işi bitirmek ve dikensiz Gül istemektedir. Zaten her ne kadar gündemden  düşmese de yıpranan sayın Gül olmuştur. En azından algı böyledir.  Tayyip Bey’in istediği de budur. Kendi bahçesinde Gül’ün dikenini istememekte,  yüzde 50-60 aralığını konsolide ederek seçimlere gitmek istemektedir.

Bunlar doğal olarak bir siyasetçinin hesap kitap işleridir. Ancak seçimlere giderken olağan üstü durumlar olur mu bilemeyiz. Ama Ak Parti, dar gelirli geniş kitlerle yönelik yeni projeler üretmesi ekonomiyi ilk 10 yılda olduğu gibi canlandırması  insanların cebine olumlu yönde dokunması şarttır. Seçimlere giderken ekonomi ve istihdam  önemli bir gösterge olacaktır Ak Parti adına büyük  şehirlerdeki kırılamayan ve ideolojik  olan Kürt oyları ne tarafa akacak belirsizliğini korumaktadır.

Sonuç:  2019 çetin geçeceğe benziyor. Tayyip Bey,  kendi bahçesindeki dikenleri temizleyerek bahçesindeki fidanları artırmak istiyor. Muhalefetin gözü ise Tayyip Bey’in bahçesinden ‘’Gül’’ kopararak geçici olarak koklamaktır. İşte Tayyip beyin  yapılan bu atraksiyonlara müsaade etmemesi ,   hem Abdullah Gül’e, hem de muhalefet adına açık bir mesajdır.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...