logo

‘’Galibin sahibi çok, mağlubun sahibi hiç olmazmış’’

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com


‘’Galibin sahibi çok, mağlubun sahibi hiç olmazmış’’

Bunca yıldır seçimleri takip ediyorum …  Sandıklar açıldıktan sonra tartışmalar da her zaman olduğu gibi aynı söylemlerle  başlar. Geriye dönüp baktığınızda itirazsız hiçbir seçime rastlayamazsınız. Seçimlerden 1 hafta 10 gün geçtikten sonra tartışmalar sonlanır. Türkiye yeni gündemlerle oyalanmaya başlar.

Değerlendirmeme gelince; Kağıthane  ölçeğine baktığımızda Ak Parti’nin oylarını koruduğunu, Muhalefet oylarının ise Hayır cephesinde birleştiğini görmekteyiz. Kağıthane’de yüzde 88’e varan bir katılımla rekor kırdığını, Türkiye ortalamasını da geçtiğini tespit etmekteyiz. Hal böyleyken Kağıthane’de evet açısından  Ak Parti’nin beklentisi  tutmamıştır ama kayıpta yoktur.

 Kağıthane’de demokratik olgunlukta bir seçim süreci yaşanmış her zaman olduğu gibi kardeşlik iklimi kazanmıştır. Sadece sandık başlarında hayır cephesinin bir kısım  baş müşahitlerini biraz hırçın ve gergin gördüm hepsi o kadar.

  Buradan bir de temennim var … Geçmişte sandık başkanları memurlardan, öğretmenlerden seçiliyordu  … Doğrusu onlar işlerini daha disiplinli ve devlet terbiyesi aklıyla  gerçekleştiriyorlardı.  Son yıllarda bu sistem değiştirilmiş, bu hiç iyi olmamış … Bence yine eski sisteme dönülerek sandık başkanları mutlaka öğretmenlerden oluşturulmalıdır.  Aksi halde bu tartışmalar her seçimde devam eder.

Türkiye genelinde ki değerlendirmeme gelince:  Özellikle Ak Parti açısından yorumlarda  bulunacağım. Alınan Hayır oylarını  Cumhuriyet Halk Partisi açısından başarı olarak değerlendirmek yanlış olur. Türkiye’de istisnalar hariç sol cenahın aldığı oy yüzde 30’,  CHP’nin ise yüzde 26’ yı geçmediği bilinmektedir. Şu halde; evet oylarına baktığımızda yaklaşık  yüzde 20 sağ muhafazakar bir oy kitlesi bu seçimde tepki göstermiştir. Bu tepkiyi yerel teşkilatlara ve belediyelere  bağlamak çok yanlıştır.  Ak Partililerin Sosyal medyada linç kampanyası bu iki kuruma yönelmiştir. Bu bana göre yanlış bir değerlendirmedir. Yeni Türkiye’ye, eski  siyasi propaganda stili uymamaktadır artık… Şehirlerin fiziki yapılarının değiştiği gibi insanlarında bakış açıları, algıları eskisi gibi değildir. Büyükşehirlerde, çok sayıda vilayet merkezlerinde, kentliler  hayır derken, daha çok Anadolu insanı, çeperler, şükür ve biat ve kültürüne sahip insanlar evet demişlerdir.

Ak Parti, eski siyaset anlayışını, hamaset dilini kullandığı müddetçe işi daha da zorlaşır. Artık mehter takımı, arabesk söylemleri geri de kalmıştır. Yeni nesil, gençlik başka şeyler isterken geçmişin olumsuzluklarını hatırlamaz bilmez, gündelik ve gelecek için umut ister. Durum bu iken, seçimlerin başa baş yakın çıkmasının başlıca nedeni  bana göre öncelikle  ekonomidir. Şehir merkezlerinde yaşayan emekli, esnaf,işçi  milyonları aşan genç  işsiz; sıkıntıları bire bir yaşamaktadır.

Ak Parti,  elbette köprüler, yollar, tüneller yaparak devasa  hayatı kolaylaştıran projelere imza atmış ve başarılı olmuştur. Sağlık alanındaki reformları kimse inkar edemez… Sosyal projeler takdir edilmektedir. Muhafazakar kesimin dini anlamdaki ritüellerinin özgürce yapması her alanda imkan bulması, kendisini Seküler olarak ifade eden kesimlerin yaşam alanlarına dokunmaması, hatta bireysel anlamda daha da özgürleşmesi bilinen gerçektir. Bu alanlarda büyük rahatlamalar söz konusudur.

        Lakin devasa yapılan köprülerin, tünellerin,yolların   üzerinden hala şu gün olmuş  geçmemiş milyonlarca İstanbullu vardır. Bunlardan bir tanesi de benim …  Ak Parti öncelikle üretim  ekonomisine geçip, işsizliğe çare bulmalıdır.

İkinci sorun kutuplaştırmadır. Tez elden bu dilden vaz geçilmeli, insanları Ergenekoncu, PKK’lı, Fetöcü, şu cemaatçi bu tarikatçı diye ötekileştirmemeli özellikle hain ilan etmemelidir. 15 yıl önce kimse Ak Partili değildi …  Kaldı ki herkesin bir fraksiyonu vardı …  İnsanlar yanlış yapabilirler ama doğruyu bulma özgürlükleri de vardır. Mesela  HZ. Ali Kendisin hançerleyen İbn Mülcem’e bile şefkatle yaklaşmış önce karnını doyurun diyerek asla işkence yapılmasına izin bile vermemiş, ‘’ben kısas emri  verirsem uygulayın’’ demiştir. Bu bakış hem İslamidir hem de evrensel hukuk  ve adalet normudur. Herkes kucaklanmalı devletin şefkat eli  herkese uzanmalıdır.

Ak Parti çabuk istişare yapan, sorunları hemen tespit ederek kayıplarını avantaja çeviren bir partidir. Buradaki en büyük yetenekte kuşkusuz Cumhurbaşkanı Tayyip Bey’e aittir. Bence bu sonuçlar belki de hayırlı olmuştur. Yapılan hatalardan dönülecek, bazı organlardaki şımarıklık ve kibir giderilecektir.Daha çok halka dokunulacaktır.

Parti, teşkilatları,  propaganda seçim çalışmalarını da değiştirmelidir. Hani bir söz vardır ya; Körler sağırlar birbirlerini ağırlar’’ Seçimlerde partilerin çalışmalarını izledim. Hep aynı insanların bir araya geldikleri konferanslar, kahvaltılı proğramlar ev sohbetleri ve benzeri faaliyetler. Bu iletişim çağında ev sohbetinin kime ne faydası var anlamış değilim. Bu tip çalışmalar demode oldu. Örneğin ben; neden asılları varken sahtelerini dinleyeyim… Televizyonlarda tüm liderleri, başbakanı, bakanları, vekilleri sıcacık kanepemde yatarak izliyor ve dinliyorum. Bu iletişim çağında bu tip çalışmalar zaman israfından ileri gitmez. Bu propaganda çalışmaları kendilerini ekranlarda bulamayan partiler için geçerlidir.Yeni Türkiye’nin eski siyasi propagandasıdır bu uğraşılar. Ancak yerel seçimler için kısmen  geçerlidir.

 Bir başka bana göre yanlış medya alanıdır… Ak Parti medyayı iyi kullansa da güçlü olduğu bilinse de ; esasen medyayı marjinalleştirmiştir. Televizyon ekranlarında sayıları 10’geçmeyen sözde Ak Partili yazar çizer takımı, hiç inandırıcı olamadıkları gibi tehditkar; devletin sahibiymiş gibi tavırları, saldırıları, kibir ve şımarıklıkları evet oylarına zarar vermiştir. Kaldı ki bu televizyonların reytingleri ; isimleri kadar büyük değildir. Halk, alternatif arayışlarına girmiş, Ak Partililer dahil  Halk,FOK televizyonlarını seyreder hale gelmiştir.

Ak Parti, son zamanlarda üst düzey vitrinini de iyi oluşturamamaktadır. Bu alanda da bir tekelcilik oluşturmuş ekranlarda çıkan  bir kısım siyasetçilerin yetersiz oldukları görülmüştür. Devlet aklını  daha öne çıkaran, bilge, vakarlı siyasetçilerini vitrine koyamama eksikliği içerisindedir.

Sonuçta;  sorunları çoğaltabiliriz… Burada bir mağlubiyet söz konusu değildir … Lakin beklenti yukarılarda olduğu için üzüntü söz konusudur. Ama Başbakanın dediği gibi, mesaj alınmıştır. Ak  Parti herkesi kucaklayan kuruluş felsefesine dönmeli , eğitimli ve kentliye daha çok hitap etmelidir.

  Onlarca vakıf dernek açılmasına rağmen partiye çok ta getirileri görülmemiştir. Bu dernek ve vakıflar particilik yerine, enerjilerin ahlak ve maneviyata vermelidirler. Yapıyormuş gibi değil hakiki manada bu alanda çalışmalıdırlar …  Çünkü bu alanda çok büyük yozlaşma vardır.

Son cümlem; Seçim sonuçlarını tam bilenlerdenim. Bunu da Ak Parti ilçe merkezinde açıkça söyledim… Yüzde 51-52 yi geçmez dedim. Kendini beğenmişlikten Allah’a sığınırım … Bizler halka partili penceresinden bakmıyoruz. Daha objektif değerlendirme yapabiliyoruz. Çok seçimi tutturmuşumdur. Sadece 1 kasım seçimlerine çok yanıldım.

 Günün sözü:  ‘’Galibin sahibi çok, mağlubun sahibi hiç olmazmış’’

Seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını, barış ve huzur içerisinde, refah düzeyi yüksek, kardeşlik ikliminde geçen yarınlar diliyor, Miraç Kandilinizi Tebrik Ediyorum.

CEMİL ÖĞÜTCÜ

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...