logo

CORONA SONRASI EKONOMİ , SİYASET

İbrahim Dülgar

İbrahim Dülgar
ibrahim@sadabadhaber.com

    CORONA SONRASI EKONOMİ , SİYASET

   Yazıya Stephan HAWKİNG’in ünlü sözü ” HAYAT VARSA UMUT DA VARDIR” sözüyle başlıyorum.

    Bugünlerde tüm halkımız,yöneticilerimiz ,sanatçılarımız,ünlü şahsiyetler video çekip evde kal diyorlar.Doktor ve diğer sağlık çalışanları ise canları pahasına bu salgının üstesinden gelmeye çalışıyorlar.Salgının çıkış sebebi ile ilgilenmiyorlar,haklılar.Halbuki stratejistler, Fransız bilim adamı  Nobel Ödüllü virolog Profesör Luc Montagnier,ABD başkanı ,UK başkanı ,Macron,yerli stratejistler bunun laboratuvarda üretildiği konusunda hemfikirler.Ayrıca 2003 yılında Fransa’da virüsün patenti alınmış olması da çok ilginç.

     Ünlü Fizikçi Stephan Hawking’in ölmeden önce  Vasiyet gibi,dikkat çektiği konular ile devam edelim.

1 -Nükleer savaş

2 -Küresel ısınma

3 -Genetik tasarlanmış virüsler

4 -Yapay zekanın insan zekasını geçeği gerçeği

5 -Dünyaya göktaşı çarpması

6 -Dünyadaki hızlı nüfus artışı,kaynakların hızlı tüketilmesine neden olacaktır.Bu süreç  insanlığı yok edebilir .İnsanlığın geleceği uzaydadır demiştir.

     Geçmiş yıllarda Bafa Gölü’nde kooparatif üyeleri dışarıdan gelen bir grubun göle balık bıraktığını,bu balıkların da içerideki balıkları dölleyerek cinsiyetsiz balıkların ürediğini söylemişti.

     Kapatılan Refah Partisi başkanı Ahmet Tekdal Çorum’un dağlarına İsrailli dağcıların Kırım Kongo kanamalı ateş yapan kenelerin bırakıldığını iddia etmişti.

    Amerikan Harp dairesinin iklimlerle,insan beyniyle,suni depremlerle ilgili çalışmaları var ,iddiaları gündemde.Bu teknolojiyi taşıyan gemide Ege kıyılarında demirli.

    TC vatandaşı Oktar Babun’a için toplanan kanlarla ,Türkiye’nin gen haritasının çıkarıldığı MHP’li sağlık bakanı Osman Durmuş tarafından  iddia edilmişti.

     Yukarıdaki  iddialar eşliğinde tüm konuşmacıların haklı olduğu bir slogan var; Coronadan sonra dünyada hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacak da, ne olacak..

Ben kurgumu yazıyorum

    Dünyada,ülkelerin de üstünde bir akıl var.Ben buna ”üst akıl” diyorum.Bu üst akıl Çin deki üretim artışı ile tüm dünyayı borçlandırıyor,borçlanan ülkeler üst akıla ait kurumlardan borç alıyor. Sonuçta Dünya’nın toplam borcu yaklaşık  270 trilyon dolara ulaştı. Bu arada Dünya nüfusu da 8 milyar kişi oldu.

Üst akıl yoluna Çin’le devam etmek istiyor.İşte bu noktada savaş ABD’de başladı.

ABD ulusalcılarınıı temsilen Trump, karşıda küreselci üst akıl yanlısı ABD

Corona Sonrası Dünyada Oluşması Muhtemel Kutuplar

 1-Rusya, ABD,Fransa,Almanya,Japonya

 2-Üst akıl ve Çin,WHO,iMF,UN gibi örgütler

 3-Rusya,Almanya,Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri

 4-İngiltere,ABD,Japonya,Türkiye

 5-ABD,Almanya,Fransa,Türkiye,Japonya

  Şimdi biz ne yapalım;

   Dünyadaki bu çelişki devam ederken bazı kurum ve kişiler Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi ABD ulusalcılarının yanında yer alalım ,Çin ve üst akılın yanında ,Rusya’nın yanında  ,Almanya /Fransa paktında olalım diyebilirler. Atatürk olsaydı ne yapardı sorusunun tam karşılığı  ” tam bağımsız Türkiye ” dir.

   Babür Hindistanı almış  ,5 milyon m2 ,Osmanlı Kanuni ile Macaristan’ı almış, 8 milyon m2, Şah İsmail’in Safevi Devleti  3,5 km ,toplam 16,5  milyon m2 yapar.O zamanlar at sırtında bu birliktelikler zordu .Bir düşünelim olabilseydi tüm dünya nefes alırdı.Şimdi ise Corona sonrası Türk ülkeleri birliği şart.Bunun ilk adımı son günlerdeki Türk Cumhuriyetleri başkanlarının yaptığı görüntülü konferanstır.

Türk ülkeleri birliğine alınabilecek aday ülkeler aşağıdaki gibidir.

 TÜRKİYE ,KKTC,AZERBEYCAN,TÜRKMENİSTAN,KAZAKİSTAN,KIRGIZİSTAN,TACİKİSTAN,      PAKİSTAN,İRAN,ÖZBEKİSTAN,MOĞOLİSTAN,RUSYA.

BU TÜRK BİRLİKTELİĞİ SONRASI ANCAK DÜNYA DEVLERİ İLE MASAYA EŞİT ŞEKİLDE OTURABİLİRİZ.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 •  SAPAN TAŞLARI FÜZELERİ YENECEK

  27 Kasım 2023 Köşe Yazıları

  Gazze, bizlere yeniden İslam’ı anlatıyor ,  Kur’an’ı okumamızı tavsiye ediyor … Gazze; Münafıkları, Müraileri, Müşrikleri deşifre ediyor …  Gazze,  tüm dünyaya insanlık dersi veriyor adalet dağıtıyor. Gazze,  Emperyalizmin, vahşi kapitalizmin, terörist ve insanlıktan  nasibini almamış soysuzların yıkılışını anlatıyor ama farkında değiliz. Bir avuç Gazzeli  ;  Bedrin Aslanları, Çanakkale’nin cıvan mert delikanlıları gibi vatan ve dinleri için savaşıyor…   Esasen Allah, Gazzeliler sayesinde bizlere...
 • FİLİSTİN  SADECE MÜSLÜMANLARIN DEĞİL ŞARK’IN DA MESELESİDİR

  27 Ekim 2023 Köşe Yazıları

    ‘’Küfür tek millettir ’’ der  Hadis-i Şerifte  … Bir çok ayette ise Yahudi ve Hıristiyanlar açıkça lanetlenirken Müslümanlar uyarılır.  Bunlardan bazıları :  "Ey İman Edenler! Müminleri Bırakıp da Kâfirleri Dost Edinmeyin! Allah'ın Aleyhinize Apaçık Bir Ferman Vermesini mi İstersiniz?"(Nisâ: 144)  Bir başka ayette;  Sen onların dinine uymadıkça ne Yahudiler , Ne de Hıristiyanlar asla hoşnut olmazlar Bakara 120 HERKES GÖREVİNİ YAPIYOR LAKİN BU ATEŞ HERKESİ YAKAR  Durum bu iken ömürleri sadec...
 • YEREL SEÇİMLERE 6 AY KALA HANGİ PARTİ UMUT VERİYOR

  25 Eylül 2023 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere 6 ay gibi kısa bir süre kaldı. Ekim, Kasım aylarında partilerin kongreleri tamamlanacak. Muhtemelen Belediye Başkan Adayları Kasım sonu , Aralık başı açıklanacak. Cumhur İttifakı’nın yerel seçimler için özellikle adaylar konusunda ve seçim hazırlıkları açısından pek bir sorunu bulunmuyor. Hatta Yeniden Refah Partisi Lideri Erbakan bile ufak ufak muhalefet yapmasına rağmen İstanbul, Ankara ve benzeri Büyükşehirlerde aday çıkarmayacaklarını daha şimdiden açıklama yaparak AK Parti’yi des...
 • Dünyevileşme;  İnsanlığı Hakikat Yolundan Uzaklaştırarak Ebedi Hayatı Unutturmaktadır

  19 Nisan 2023 Köşe Yazıları

  Bir mübarek Ramazan Ayını daha geride bıraktık… Şükürler olsun Bayrama ulaştık. Sözlerime Şair Abdurrahim Karakoç ‘un dizeleriyle başlamak istiyorum… Gölgesinde otur ammaYaprak senden incinmesin.Temizlen de gir mezaraToprak senden incinmesin. İşte insanlığın bu dünyadaki temel felsefesi bu olmalıdır. Kimse  bir başkasını incitmediği takdirde  bu dünya cennet olmaz mı? Bedenimiz nasıl Allah’a ait ise, sahip olduğumuz tüm mal ve servetimiz de  o’na aittir. O, başta bedenimiz olmak üzere  verdiği nimetleri kendi  yolunda harcamamızı, helali...