logo

CORONA SONRASI EKONOMİ , SİYASET

İbrahim Dülgar

İbrahim Dülgar
ibrahim@sadabadhaber.com

    CORONA SONRASI EKONOMİ , SİYASET

   Yazıya Stephan HAWKİNG’in ünlü sözü ” HAYAT VARSA UMUT DA VARDIR” sözüyle başlıyorum.

    Bugünlerde tüm halkımız,yöneticilerimiz ,sanatçılarımız,ünlü şahsiyetler video çekip evde kal diyorlar.Doktor ve diğer sağlık çalışanları ise canları pahasına bu salgının üstesinden gelmeye çalışıyorlar.Salgının çıkış sebebi ile ilgilenmiyorlar,haklılar.Halbuki stratejistler, Fransız bilim adamı  Nobel Ödüllü virolog Profesör Luc Montagnier,ABD başkanı ,UK başkanı ,Macron,yerli stratejistler bunun laboratuvarda üretildiği konusunda hemfikirler.Ayrıca 2003 yılında Fransa’da virüsün patenti alınmış olması da çok ilginç.

     Ünlü Fizikçi Stephan Hawking’in ölmeden önce  Vasiyet gibi,dikkat çektiği konular ile devam edelim.

1 -Nükleer savaş

2 -Küresel ısınma

3 -Genetik tasarlanmış virüsler

4 -Yapay zekanın insan zekasını geçeği gerçeği

5 -Dünyaya göktaşı çarpması

6 -Dünyadaki hızlı nüfus artışı,kaynakların hızlı tüketilmesine neden olacaktır.Bu süreç  insanlığı yok edebilir .İnsanlığın geleceği uzaydadır demiştir.

     Geçmiş yıllarda Bafa Gölü’nde kooparatif üyeleri dışarıdan gelen bir grubun göle balık bıraktığını,bu balıkların da içerideki balıkları dölleyerek cinsiyetsiz balıkların ürediğini söylemişti.

     Kapatılan Refah Partisi başkanı Ahmet Tekdal Çorum’un dağlarına İsrailli dağcıların Kırım Kongo kanamalı ateş yapan kenelerin bırakıldığını iddia etmişti.

    Amerikan Harp dairesinin iklimlerle,insan beyniyle,suni depremlerle ilgili çalışmaları var ,iddiaları gündemde.Bu teknolojiyi taşıyan gemide Ege kıyılarında demirli.

    TC vatandaşı Oktar Babun’a için toplanan kanlarla ,Türkiye’nin gen haritasının çıkarıldığı MHP’li sağlık bakanı Osman Durmuş tarafından  iddia edilmişti.

     Yukarıdaki  iddialar eşliğinde tüm konuşmacıların haklı olduğu bir slogan var; Coronadan sonra dünyada hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacak da, ne olacak..

Ben kurgumu yazıyorum

    Dünyada,ülkelerin de üstünde bir akıl var.Ben buna ”üst akıl” diyorum.Bu üst akıl Çin deki üretim artışı ile tüm dünyayı borçlandırıyor,borçlanan ülkeler üst akıla ait kurumlardan borç alıyor. Sonuçta Dünya’nın toplam borcu yaklaşık  270 trilyon dolara ulaştı. Bu arada Dünya nüfusu da 8 milyar kişi oldu.

Üst akıl yoluna Çin’le devam etmek istiyor.İşte bu noktada savaş ABD’de başladı.

ABD ulusalcılarınıı temsilen Trump, karşıda küreselci üst akıl yanlısı ABD

Corona Sonrası Dünyada Oluşması Muhtemel Kutuplar

 1-Rusya, ABD,Fransa,Almanya,Japonya

 2-Üst akıl ve Çin,WHO,iMF,UN gibi örgütler

 3-Rusya,Almanya,Türkiye ve Türk Cumhuriyetleri

 4-İngiltere,ABD,Japonya,Türkiye

 5-ABD,Almanya,Fransa,Türkiye,Japonya

  Şimdi biz ne yapalım;

   Dünyadaki bu çelişki devam ederken bazı kurum ve kişiler Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi ABD ulusalcılarının yanında yer alalım ,Çin ve üst akılın yanında ,Rusya’nın yanında  ,Almanya /Fransa paktında olalım diyebilirler. Atatürk olsaydı ne yapardı sorusunun tam karşılığı  ” tam bağımsız Türkiye ” dir.

   Babür Hindistanı almış  ,5 milyon m2 ,Osmanlı Kanuni ile Macaristan’ı almış, 8 milyon m2, Şah İsmail’in Safevi Devleti  3,5 km ,toplam 16,5  milyon m2 yapar.O zamanlar at sırtında bu birliktelikler zordu .Bir düşünelim olabilseydi tüm dünya nefes alırdı.Şimdi ise Corona sonrası Türk ülkeleri birliği şart.Bunun ilk adımı son günlerdeki Türk Cumhuriyetleri başkanlarının yaptığı görüntülü konferanstır.

Türk ülkeleri birliğine alınabilecek aday ülkeler aşağıdaki gibidir.

 TÜRKİYE ,KKTC,AZERBEYCAN,TÜRKMENİSTAN,KAZAKİSTAN,KIRGIZİSTAN,TACİKİSTAN,      PAKİSTAN,İRAN,ÖZBEKİSTAN,MOĞOLİSTAN,RUSYA.

BU TÜRK BİRLİKTELİĞİ SONRASI ANCAK DÜNYA DEVLERİ İLE MASAYA EŞİT ŞEKİLDE OTURABİLİRİZ.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...