logo

BİLİM VE İNSAN

Metin Zor

Metin Zor
metinzor58@gmail.com

İnsan oğlu, yaşadığı dünyaya, ilim vasıtası ile, iyiye, güzele ve mükemmele ulaşmak için gönderilmiştir. İnsanı, diğer varlıklardan ayıran yegane özelliği, düşünme özelliğidir. Öne geçiren de aynı özelliktir. İnsanlığın tamamı, yaratılışından bu güne kadar, ilim vesilesi ile gelişmiş ve ilerlemiştir. Ferdi ve içtimai olarak, geleceği kavramak, bilgi toplumu olmakla mümkündür.

Küreselleşmiş dünyaya uyum sağlamak, ilim sayesinde mümkün olacaktır. Bir çok batılı ülkeler, icraatlarda ve keşiflerde ilerleme sağlamış ise, ilim sayesinde olmuştur. Yine batılı ülkeler, ilim sayesinde, sanayide devrim yaparken, geçmiş dönemlerde, meydana gelen gelişmeleri geriden takip ettiğimiz için, çok bedeller ödedik. Cezasını çektik, hala da çekiyoruz. Dünyadaki gelişmeleri, göremez ve daha da ileri seviyeye erişmek için, çaba gösteremez isek, dünya ile dengeyi sağlayamaz isek, gelişmelerde katkımız olmayacak, olaylar aleyhimize olacaktır. 

Bizler, yani insanoğlu, bilimler ile, etrafımızı ve ülkemizi aydınlatmalıyız. Kendi dalında, yetenekli olan, geleceği kavramış nitelikli bireyler yetiştirmeliyiz. Yetişenleri de, dışarıya kaptırmamalıyız. Bu durum, pek de aşılamayacak bir konu değil. Geçmişte, bu durumu başaran bir milletin devamıyız çünkü. Bireylerin yetişmesi, tabiidir ki zaman ister. Azimle, sabırla uzun ve çetin yolda bıkmadan, usanmadan, yürümek zorundayız.

Çağımızda, küreselleşmede önde olan bazı devletler, (ABD, İngiltere, Japonya vb.) bilim ve teknolojide gelişmeyi sağlamış ülkelerdir. İşte bunun içindir ki; gelişmiş olan bu ülkelerin gelişmesinin sebebi,  gelişmiş ve ileri seviyede, çok sayıda ilim yuvalarının varlığıdır. Yani Üniversitelerdir. Yani akademilerdir.  Dünyanın en iyi üniversiteleri, akademileri, Amerika’da veya diğer gelişmiş ülkelerde bulunmaktadır.  Niye?  Çünkü; bilgi toplumu olmanın yolu, akademiden, üniversiteden ve gerçek ilim yuvalarından geçmek zorundadır.

Siyasi, kültür ve askeri güç ise, ilmin ve bilimin bir eseridir. Üniversite öğreniminin esası, öğretim, eğitim ve temel ilmi araştırmalardır. Bunun yanında, uygulamalı teknolojik araştırma, kültürel faaliyetler ve toplum hizmetleri eklenebilir. Birçok gelişmiş batı devletlerindeki üniversiteler, sanayi ile işbirliği yaparak, ilmi ve teknik araştırmalar yapmaktadır. Bu akademik öğretim, araştırma ve çalışmalarda, hep öncü olmuşlardır. Kaliteli araştırmalar, bilgi merkezleri sayesinde olmuştur. Bu merkezlere, beyin göçü, işte bu sebepten meydana gelmiştir.  Ülkemizdeki Üniversiteler de, aynı müspet çalışmalar içinde olmalıdır. Çalışkan, eğitim ve öğrenimin önemini kavramış, bilim adamları sayesinde, öğrenciler de bilim adamı olarak yetiştirilmelidir.

Unutmayalım ki; yarının bilim adamı, bugünün iyi eğitilmiş ve yetiştirilmiş öğrencileridir.                                   Bu durum da, eğitici ve öğreticilere çok iş düşmektedir.                                                                                                                                     Aksi halde, vebal onların olacaktır. 

Vesselam.

Metin ZOR

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...