logo

AYIP ARTIK; BU İŞ ÇÖZÜLMELİ

Cemil Öğütcü

Cemil Öğütcü
cemil@sadabadhaber.com

Bireysel özgürlük ve haklar için insanlar yıllarca mücadele ediyor. Bu uğurda bedel ödeyen, ölen, heder edilen milyonlarca insan var. İnsanların en temel ihtiyaçlarını Kuran’ı Kerim belirlemiş. Kuran’ın belirlediği hakları insan hakları evrensel beyannamesinde temel hak olarak yazmış. Dünyadaki tüm ülkelerde imza atmış. Nedir bu haklar; yaşama, inanç, mülkiyet, sağlık, eğitim, seyahat, hak arama, eşitlik savunma gibi.

Artık bu hakları konuşmak, tartışmak bu çağda komik oluyor. Nere gelmek istiyorum: Elbette başörtüsüne… Memur-sen özgürlük için 10 milyon imza kampanyası başlattı. Amaçları başörtüsü yasağının kamu kuruluşlarından kaldırılması, yani memur olup da devlet dairelerinde başörtüsü takmanın serbest olmasını istiyor. Bundan doğal ne olabilir. Hala şekil şema üzerinden siyaset yapmak ve bu uğurda insanları kutuplaştırarak oy devşirmek etik kurallarıyla bağdaşır mı? Ayıptır, günahtır bu Türkiye’deki başörtüsü takan kadınlara hakarettir. Onları ikinci sınıf vatandaş yapmaktır, bana göre edepsizliktir.

Bilindiği gibi başörtülüler kamuda sadece hademe olarak, temizlik işçisi olarak çalışabiliyor. Temizlik işçilerini küçümsediğim falan yoktur. Aksine takdir ediyor, alın teri ile helal rızık peşinde koştukları için önlerinde eğiliyorum, saygı duyuyorum. Ama bu tıpkı Amerika’nın yarım yüzyıl önce “Buraya zenciler ve köpekler giremez” mantığına benzemektedir. Başörtülünün oğlu şehit olacak, vergi verecek, vatanın ve milletin bekası için en önde koşacak sen onları dışlayacaksın, milletin meclisine bile sokmayacaksın. O faşist diktatör dedikleri Suriye’de bile bizdeki anlayış ve yasak yoktur.

Şu halde ne beklenmektedir, kimden çekinip korkulmaktadır. Bu konuda toplumsal mutabakat dedikleri palavra zaten oluşmuştur.BDP’li Altan Tan olumlu yönde bu işin çözülmesi için önerge bile vermiştir. Yani BDP geçmişte de destek vermişti. Millyetçi Hareket Partisi dünden razıdır ve köklü çözümler üreterek her zaman destek olmuş ve AK Parti Hükümetinin yanında olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi Üniversitelerdeki baş örtüsüyle ilgili düzenlemeleri Anayasa mahkemesine götürmeyerek, sessiz kalmış CHP’nin bu yeni yönetimi bir bakıma gizli destek vererek sorunun çözülmesini sağlamıştır.

Şu halde ne bekleniyor? Neden bu zulüm devam ediyor. Siz Yüzbinlerce başörtülüyü okutacaksınız ama en temel hakkı olan kamunda çalışmasını yasaklayacaksınız. Böyle bir şey olamaz.

Toplumun her kesiminde çalışma hayatının her sektöründe medyada, belediyelerde, bir çok bakanlıklarda, özel hastanelerde başörtülüler az da olsa zaten hizmet veriyorlar. O zaman bu yasaklar neden var? Milleti cambaza baktırarak oy devşirmek için mi hala sorun devam ediyor.

Ayıptır, günahtır, zalimliktir. Artık bu toplumu şekil şema ile yormayalım. Artık başörtülüleri kullanmaktan vaz geçelim.

Bu iğrenç sakızı çiğnemeyi bırakalım ,  bırakalım insanlar istedikleri gibi giyinsin, konuşsun, yaşasın fikirler çatışsın, mücadele etsin, küfürler değil.

Sonuç yasaklara karşı mücadele veren Memur-sen’in kampanyasına herkes başı açık, kapalı iştirak etmeli 10 milyon değil, 50 milyon imza toplanarak sorunun çözümü için katkı sağlanmalıdır. Türkiye’de en çok kullanılarak siyasetçilerin oy devşirdiği bu argümanda ellerinden alınmalıdır.

Artık başörtüsü bu ülkenin gündeminden düşmelidir. Yüksek öğretim kurumu ilk adımı atarak önemli bir kapı aralamıştır. Kimsenin de tenkit etmediği gibi gündem oluşturulamamıştır.

Kamuda da sorun çözüldüğünde bir iki marjinal çıkışın dışında hiçbir şey olmayacaktır. Çözülmesi dileğiyle tüm okurlarımızın Mevlit Kandilini Tebrik Ederim.

Paylaşın:
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 20 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Mezarlıklar Vazgeçilmez Diye Anılan İnsanlarla Doludur Zamansız gelme ve zamansız gitmeler her zaman insanoğlunu üzer. Dünya gelmelerle,  gitmelerle dolup boşalıyor.  Tüm canlılar doğuyor, gelişiyor büyüyüp sonra da ölüyor. Kural ve kaide Allah tarafından böyle konulmuş. İnsanlık topraktan geldiği için tekrar toprağa dönerek geldiği yerde eşitleniyor.  ‘’Bu vesile ile geçen hafta değerli bir dostumuzu kaybettik, uzun yıllar birlikte hak yolda siyaset yaptığımız, Milli Görüş emekçilerinden Eyüp Doğan kardeşimiz rahmana ...
 • YERLİ VE MİLLİ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  YERLİ ENERJİMİZ KÖMÜR VAZGEÇİLMEZİMİZDİR Kömür konusunda bir Bilgi hatırlatması yaparak başlamak istiyorum. Ülkemizin birçok yerinde kömür yataklarımız mevcuttur. Bu kömürler genelde genç kömürler sınıfındadır. Genç ve orta linyit grubuna girmektedir. Kömürün yaşıyla alakalı olarak evreleri şöyledir. LEONARDİT-TURBA-GİTYA-GENÇ LİNYİT-ORTA LİNYİT-LİNYİT-TAŞKÖMÜRÜ (Maden kömürü)-ANTRASİT ve en son hali ELMAS’tır. Ülke olarak petrolümüz, doğalgazımız yok ama kömürümüz var. Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu Kömür nimetini en iyi ve en veri...
 • YOBAZLIK VE YOZLAŞMIŞLIK.

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazıları

  İnsanoğlunu diğer yaratıklardan ayıran en önemli özelliklerden biriside geçmişini bilmesi ve ecdadıyla fikir irtibatında olması gerekliliğidir. Hal böyle iken, özellikle benliğimizi yok etmek geçmişimizden uzaklaştırmak, kültürümüzden tarihimizden yoksun bırakmak için on yıllardır senaryolar yazılmakta ve çeşitli zaman ve zeminlerde hayata geçirilmektedir. Bu muazzam çalışma iç ve dış mihrakların ortaklaşa çalışmasıyla başarı elde etmiştir. Dolayısıyla günümüzdeki giyim ve konuşma kültürü işte bu menfi çalışmaların  eseri olmuştur. ...
 • İSTANBUL’UN TARİHİ YAPILARI – 2

  15 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Yazarlarımızdan Mecit Bülent Yeşil, İstanbul'un tarihi yapıları ile ilgili değerlendirmesinin 2. bölümünü yazdı. Pera Palas Meşrutiyet Caddesi’nde yer alan Pera Palace Hotel, günümüzde müze otel olarak kullanılıyor. Romanlara ve filmlere konu olan Orient Ekspresi, İstanbul-Paris tren seferlerine başlayınca Avrupa standartlarına uygun bir otele ihtiyaç duyuldu ve 1892’de Pera PalaceHotel’in yapımına başlandı. Alexandre Vallaury’nin imzasını taşıyan ikonik yapı; Art Nouveau, neoklasik ve oryantalist mimari üslupları bir arada barındı...