Bugun...
ORHAN KURAL’IN ARDINDAN


Hüseyin Akarçeşme Akarçeşme
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Tüm kıtalarda ayak izlerini bırakarak gitti...O
zihinlerimizde ve kalplerimizde ise asla unutulmayacak anılarını ve hayat derslerini... Kaleme aldığı kitaplarının, çağlar boyu ufukları aydınlatacağından ve binbir emekle kurup geliştirdiği Gezginler Klübümüzün, onun üretici,ilerici ve aydınlık ruhunu daima yaşatacağından şüphemiz yok.

Türkiye Gezginler Kulübü kurucu başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ile birlikte dünyanın dört bir yanına seyahat etmiş şanslı bir gezgin olarak şunu söylemeliyim ki; kendisi benim gözümde seyyahların piriydi. Ona Çağdaş Evliya Çelebi denirdi.Çokta doğru bir yakıştırmaydı bu. Gençlere hem bu gezegeni sevmeyi ve korumayı, hem de onu keşfetme aşkını aşılamaktaydı. Evini dünyanın her köşesinden gelen gençlerin ücretsiz kalabileceği bir “gezginler evi” haline getirmişti.Cankurtaran semtinde tarihi binayı gezgin lokali ve Benin konsolosluğu olarak değerlendirdi.Hem ülkemizdeki gençlerin dünyanın farklı yerlerine seyahat etmeleri hem de dünyadaki gezginlerin ülkemizi ziyaret etmeleri için çalışmalar yürütmekteydi.

İTÜ Maden Fakültesi Kömür ana bilim dalı,İstanbul Aydın ve Esenyurt Üniversiteleri Öğretim Üyelikleri yaptı.Benin Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosluğu, Türkiye Gezginler Derneği Kurucu Başkanlığı, Bağımlılık ve Sigara karşıtı“Sarıay Derneği” Kurucu Başkanlığı, Guinness Türkiye Temsilciliği görevleri , hocamızın insanlığa faydalı olmak ve hayata anlam katmak adına giydiği şapkalardan başlıcalarıdır.

Onlarca gezi kitabının yanı sıra,  bir maden mühendisi olarak kaleme aldığı, 22 devlet başkanının önsöz yazdığı Guinness Rekorlar Kitabına giren “Coal” isimli kitabı, dünyada  kömür ile ilgili yazılan en kapsamlı bilimsel kitaptır. 19 farklı dile çevrilen “Dünya İçin Birşey Yap” isimli el kitabının da yazarı olan Prof. Dr. Orhan Kural, o çok sevdiği ve karış karış gezdiği bu dünyada güzel ve anlamlı izler bırakarak 23.12.2020 de aramızdan ayrıldı.(Covid 19)
İstanbul ticaret odası(İTO) olarak geçmişte ortak çalışmalara imza attık.Hocamızın Kağıthane’deki Hizmetleri ve konferansları da her türlü takdire takdire şayandı.Futbolu sevmiyordu.Futbol bir spor değildir,bir sanayi dalıdır tezini savunuyordu.Futbol için ve futbolculara ödenen paralar acınacak bir durum derdi.Ama Ata sporumuz atlı ciritin tanıtımına büyük katkı vermişti.İnsanlara hayatı boyunca israftan kaçınmayı,ihtiyacı kadar tüketmeyi dile getirdi hayatı boyunca.
Hocamız sıra dışı bir kişilikti.. Dünya insanını kucaklayan, bu gezegen üzerinde canlı ve cansız her nesneye sevgi ve saygı besleyen, hayvan dostu, çevre dostu , çok yönlü ve evrensel  bir insandı.Vefalı ve kadirşinas bir dosttu.Varlığını, sohbetini , yol arkadaşlığını şimdiden çok özlediğimiz hocamıza Allah`tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Ruhu şad, mekanı cennet, makamı Ali olsun..
Ne mutlu ona ki bu Dünyada sayısız eserler bırakarak göçen kullardan oldu.
Hüseyin Akarçeşme
-Gezginler Kulübü-25.12.2020

 Bu yazı 13388 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI