Bugun...
YA SANAT VE BİLİM YA CEHALET VE KAYBOLUŞ…


Derya Deniz Dinç Denizce
ddinc@windowslive.com
 
 

Bir süredir yozlaşmış, kirlenmiş, pespayeleşmiş hallerimizi büyük üzüntü ile seyreyliyorum. Memlekette ki herkes yazar-çizer, herkes düşünür, herkes sanatçı olmuş. Neredeyse albümü olmayan, kitabı çıkmayan, televizyon programına çıkmayan kalmadı.

   Bu durumda gerçek sanatçılara karşı kendi adıma büyük mahcubiyet içerisindeyim. Çizimler yapabilirsiniz, bir çalgı aleti çalabilirsiniz, şarkı türkü söylemeyi sevebilirsiniz, şiir hikâye roman yazabilirsiniz. Tüm bunları yapıyor olmanız sizi ressam, virtüöz, sanatçı, şair, yazar yapmaz. Ciddi bir sıkıntı ile karşı karşıyayız.

    Kavramların içi boşaldı derken, boşalmışlık yetmeyip kavramların anlamı değişmeye başladı. Yüzyıllardır sanatçılar evrenin varoluşundan bu yana takdir edildiler. Zira yetenek kimsenin hiçbir şekilde maddi bir güçle sahip olabileceği bir kriter değildi. Herkesin şapka çıkarması gereken bir ayrıcalıktı. Sanatı bilimle birleştirip, ömrünü bu uğurda feda eden nice sanatçılar vardır. Hepsinin önünde saygı ile eğiliyorum. Sanat elit bir yoldur. Bu yolda yürürken mutlaka size eşlik edecek dostlarınız olacaktır. Bir de sizi kullanmak isteyen, şöhret budalası, para düşkünü, göz önünde olmayı seven yalakalar olacaktır. Bu tipleri sanatçılar çok iyi tespit eder ve ona göre davranırlar.

   İnternetin yoğun kullanımı ile birlikte sanatçıların tümü eskisinden çok daha zor günler geçirmekteler. Eskiden para kazanmazlardı, şimdi ceplerinden harcıyorlar. Çünkü albümlerini kendileri yapıyorlar, kitaplarını kendileri bastırıyorlar, sergi ve organizasyonlarını kendileri yapıyorlar. Yalnızca bir avuç popüler isim hariç ne yazık ki herkes aynı durumda… Toplumda inanılmaz bir bencillik, duyarsızlık, bananecilik, gemisini kurtaran kaptan havaları var. Sanata ve bilime gereken değeri vermeyen milletlerin durumu ortada iken bu pespayeliği, bu vurdumduymazlığı anlamak mümkün gözükmüyor.

 Dilerim çok geç olmadan yanlışın farkına varırız da sanat ve bilim olmadan bir arpa boyu yol gidemeyeceğimizi fark ederiz.

Aşk ile eyvallah…Bu yazı 3794 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI