Bugun...
1 Kasım 2015 seçim sonuçları ve AK Parti


Yusuf Yoldaş Misafir Yazar
sadabadhaber@gmail.com
 
 

1. AK Parti, sürpriz denebilecek bir sıçrayış yaparak 2011 seçimlerinde göstermiş olduğu başarısını yinelemiştir. AK Parti’nin tüm yönetici ve kadrolarını tebrik ederek hayırlı başarılarının devamını dilerim.
 

2. AK Parti, Türkiye halkının ‘zor zamanlarda’ güvenebileceği yegâne parti olduğunu bir kere daha ispatlamış ve oyun peşine koşanlara karşı halk ile birlikte net cevabı verebileceğini göstermiştir.
 

3. AK Parti, çok partili Türk siyasi tarihinde görülmemiş bir başarı göstererek halkın değerlerine savaş açmış olanların iflah olmayacağını bir kere daha kanıtlamıştır.
 

4. AK Parti, kendisine verilen çok büyük halk desteğinin asıl nedeninin içeriden ve dışarıdan sıkıştırılmış bir Türkiye fotoğrafı olduğunu gerçeğini çok iyi bilmeli ve söz konusu fotoğrafın normal bir görüntüyle değiştirilmesi konusunda hiç vakit kaybetmeden gerekli adımları atmakla görevlendirilmiş olduğunu hatırdan çıkartmamalıdır.
 

5. AK Parti, Türkiye halkının, toplumsal kutuplaşmalara tahammülü kalmamış olması nedeniyle son bir kere daha kendisine şans tanınmış olduğu gerçeğinin farkında olduğunu hızlı bir şekilde kitlelere hissettirmeli ve çeşitli kesimlerle hesaplaşma peşinde koşmadığını, tüm toplum kesimleriyle kucaklaşmaya kararlı olduğunu kesin bir biçimde kamuoyuna ilan etmelidir.
 

6. AK Parti, gizli gündem peşinde koşmakta olduğu yönündeki yanlış algıyı ortadan kaldırabilmek için, demokratikleşme ve özgürlüklerin genişletilmesi noktasında ne gibi adımlar atmak istediğini hiç vakit kaybetmeden kamuoyuna ilan etmelidir.
 

7. AK Parti, şayet Avrupa Birliği’ne tam üyelik müzakerelerine kararlı bir şekilde devam edilmesine taraftar ise, tam üyelik müzakerelerinin nihai hedefe ulaşmasını beklemeden, Türkiye’nin menfaatinin gereği olan her alanla ilgili olarak Avrupa Birliği müktesebatına uygun uyum yasaları çıkartılması hususundaki kararlılığını tüm dünyaya ilan etmeli ve bu durumun ilk göstergesi olarak da fiili uygulamalara girişilmesini sağlamalıdır.
 

8. AK Parti, Suriye politikasını gözden geçirmeli ve Türkiye’nin ciddi anlamda köşeye sıkıştırılmasına neden olan Suriye’deki gelişmelerle ilgili olarak tüm taraflarla açık ya da gizli görüşme, pazarlık ve müzakerelere girişilmesini sağlamalıdır.
 

9. AK Parti, Türkiye ekonomisinin artık tıkanma noktasına gelmiş olduğu gerçeğini dikkate alarak, Hükümette olduğu dönemde, bu zamana kadar sürdürmüş olduğu ekonomi politikalarının artık Türkiye’ye dar gelmekte olduğunun bilinciyle, çok daha özgün iktisat politikalarını devreye girdirmelidir.
 

10. AK Parti, “Kürt sorunu” konusunda yürütmüş olduğu çözüm süreci politikasında ciddi anlamda revizyona gitmeli ve terörle mücadele ile çözüm sürecini birbiriyle karıştırmadan, bu sorunun en kısa sürede ortadan kaldırılabilmesine en uygun politikaları uygulamaya koydurmalıdır.
 

11. AK Parti, Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasındaki ülkelerin iç işlerine karışmama ve söz konusu ülkeler arasında yaşanması muhtemel sorunlarda taraf olmama noktasında yeni bir Türkiye politikasının devreye girdirileceğini, dolayısıyla yeniden “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” politikamıza sadakatle bağlı kalacağını bir kere daha tüm dünyaya ilan etmelidir.
 

12. AK Parti, yeni hükümet döneminde, ABD ile Rusya arasında sürdürüldüğü anlaşılan gizli Suriye pazarlık ve anlaşmalarının farkında olduğunu açık bir şekilde dünyaya duyurarak kendi milli menfaatlerine uygun bir politika uygulamakta kararlı olduğunu somut adımlar atarak göstermelidir.
 

13. AK Parti, yeni hükümet döneminde,terörle mücadele hususunda dünyaya ders vermeye çalışan ABD liderliğindeki Batı ile onların gizli ortağı konumundaki Rusya’yı, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye destek vermemeleri noktasında açık bir şekilde uyarmalı ve bu noktada gerekli tüm açık ve gizli hamleleri yapmalıdır.Bu yazı 2299 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI