Bugun...
SOMA


Ömer Şafak
Ömer Şafak
 
 

Soma’da ciğerler yandı … Ocakları ateş sardı … Kiminin banka ve kredi borcu, kiminin evlenecek çocuğu, kimininse okutacak evladı vardı. Kimi bekar, kimi evliydi. Gözyaşı ve alın terini karıştırarak helal rızık peşinde akşam evlerine götürecekleri bir ekmeğin peşinde koşuyorlardı.Hepsi garip guraba idi ..  Ama onurlu ve şerefli idiler. Anadolu insanının yıllar öncesinin temiz mayasını hala taşıyorlardı. Kurtulanlar bile; ışığı gördükleri anda millete, kendilerini sömürenlere, insan onur ve haysiyetini hiçe sayanlara ahlak dersi veriyorlardı. Ölürken hakkınızı helal edin diyorlardı.  Halbu’ki haklarını helal etmeleri gereken bizleriz değilmiyiz.

  Esasen çağın modern köleleriydiler … Onlarda köle olduklarının farkındaydılar lakin kölelikten  azad edilmesi efendilerinin elinde olduklarının bilincindeydiler.

Azad olamıyorlardı . Çünkü Kapitalist sistem onları öyle bağlamıştı ki kurtuluşları mümkün değildi … Evde körpe bedenler çocuklar, yaşlı ana ve babalar ekmek bekliyorlardı.

 Hepsinin anlatacak bir hikayesi vardı … Anlatamadılar … Onların hikayelerini yaşanan vahşet tek kalemde anlattı.

 Öldüler, gittiler, Ağıtlar yakıldı. Şimdi bir süre bu ağıtlar devam edecek. Sonra yeni ölümler gelecek.. Çünkü Türkiye ölüm ülkesi.. İnsan bedeni bu ülkede  çok ucuz.. İşçi ölümlerinde Avrupa’da birinci Dünyada ikinci olduğumuz defalarca zikredildi. Ya trafik kazalarında diğer felaketlerde depremde vs. yine birinciyiz. Her yıl bir felaket her yıl  ölümler … Bunun adına da kader deyip işi bağlıyorlar. Şehitlik ise en çok kullandığımız hamaset argümanı . Her ne hikmetse fakir Anadolu çocukları hep şehit oluyor.

 ‘’Ben sizin dediğiniz şehitlik kandırmacasın dan olmak istemiyorum kardeşim; birazda siz, sizin çocuklarınız şehit olsun.. Sevabı da sizin  olsun.’’ Feryatları Soma’da her şeyi ile anlatılıyordu.

 Evet, Soma’daki Kapitalizmin Momon (para tanrısı -para tapınağı) uğruna 3oo genç adam açıkça katledildi… Bunun adı kader değil, cinayettir . Başka bir izahı yoktur. Taşeronlaşmanın, özelleştirmenin  getirdiği kar ve sömürü, insan onurunun bir kez daha yerlere serildiğini  Soma’da gösterdi. Ve bu unsurları kimse tartışmazken her zaman olduğu gibi olay yine kader ve kazaya bağlandı

 Her ne hikmetse sadece Türkiye’deki ölümler kader oluyor. Gelişmiş batı ülkelerine Almanya’ya İngiltere’ye Fransa’ya Hollanda’ya Finlandiya’ya bu kader hiç uğramıyor. Kader’in bütün hedefi  sadece Müslüman Türklere olsa gerek.

Lafı uzatmaya gerek yok. Sonuçta yoksulluğun.  Çaresizliğin alın terinin nasıl sömürüldüğünün gerçeğini Soma’da izledik. Mehmet’in babası, Ayşe’nin Kocası, Ahmet’in evladı, Mahmut’un kardeşi topraktan gelip toprağa gittiler. Alın teri  hakiki emek ile helal kazancın nasıl  elde edinildiğini tüm Türkiye’ye gösterdiler.

  Bendeniz, onların cennete gittiğine canı gönülden inanıyorum Allah rahmet etsin  onlara … Kuran’ı kerimin ifadesiyle Necm Suresi 39  ‘’Kişinin emeğinden fazlası haramdır.’’

İşte o alın terini sömürenler, ocaklara ateş düşürenler, yangın yerine çevirenler canları hiçe sayanlar, servetlerine servet katarak biriktirenleri de Cenabı Allah Tevbe Suresi 34-35 te göğüslerinden, böğürlerinden, alınlarından ve sırtlarından ateşle dağlanacaklar, hadi biriktirdiklerinizi yiyin, tadın diye ..  Ayet bu günkü sömürgeci hırsız talancı kapitalistleri müjdeliyor

Son söz; ellerinizin nasırına,  yüzünüzün karasına, alnınızın terine, kalbinizin aynasına selam olsun …. Mekanınız cennet olsunBu yazı 2058 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI