Bugun...
GELECEĞİN TEHLİKESİ BONZAİ VE İNTERNET


Ömer Şafak
Ömer Şafak
 
 

Son aylarda iyice gün yüzüne çıkmaya başladı. Çocuk yaştakiler bile kullanmaya başladı. Tedariki oldukça kolay ve ucuz. Sigara gibi içiliyor, anında tedarik edilebiliyor. Kimyasal katkılı bu maddeye; Bonzai diyorlar. Parklarda, bahçelerde. Okullarda AVM’ lerde akla gelen her yerde içiliyormuş. Bu uyuşturucuya yakalananların sayısı her geçen gün artıyormuş. Yani çığ gibi bir toplumsal tehlike ile karşı karşıyayız.

Belki basına pek yansımıyor ama genç yaşta körpe bedenler telef oluyor ölüyorlarmış. Bu  uyuşturucuya çabuk yakalananlar ise genelde dağılan ailelerin Anne- baba sevgisinden yoksun çocukların çokluğu dikkat çekiyormuş.

Artık Bonzai Türkiye’nin gündemine girdi. Nihayet bakanlık olaya el koydu  ... Belki denetimler ve baskınlar çoğalacak, caydırıcı bir takım tedbirler alınacak lakin bana göre köklü bir çözüm olmayacak. Önemli olan bu konuda ciddi caydırıcı yasalarında çıkarılarak top yekun bir mücadeleye gidilmelidir. Okullar Aileler, STK ’lar emniyet güçleri, belediyeler topluca seferber olmalı, herkes herkesi denetlemelidir. İhbarlar yapılarak cesur davranılmalıdır.

Bu virüs yayılmaya başlamıştır. Bir milletin yok olması, ya da helak oluşu bu gibi nedenlere de bağlanabilir. İçki, kumar, esrar ülkelerin yıkılmasına neden olan en büyük faktörlerdi. O nun için Kur’an  apaçık yasaklamış ve tüm insanlığı asırlar öncesinden uyarmıştır

İçkinin su gibi içildiği, esrarın sigara gibi kullanıldığı Rusya, son yıllarda müthiş bir mücadeleye girmiş içilme oranlarını geçmiş yıllara göre çok aşağılara çekmişledir.Rus liderlerinden birinin zannediyorum Medvedev olacak; şu sözü hiç aklımdan çıkmaz. ‘’Rusya’nın Kurtuluşu; Rus kadınını eve döndürmek, Rus erkeğini de votkadan vazgeçirmek olacaktır’ İşte son yıllardaki Rusya’nın başarılı liderleri, içki, kumar, esrar ve fuhuşla açık mücadeleye girerek çok önemli tedbirler aldılar, başarılı da oldular … Kaldı ki hala mücadele ediyorlar. Eski Hantal Rusya, Statüko’yu terk ederek ilimde fende ve iletişimde müthiş mesafe kat etti. Özellikle Bilişim ve İletişim olarak zirve yaptılar. Çağ iletişim çağıdır. Bu alanda başarılı olup Ahlak ve Maneviyatı  sağlayanlar, geleceğin en süper devleti olacaktır. Rusya bunun peşindedir.

 

İNTERNET TEHLİKESİ

Tehlikenin farkında değiliz ama iletişim çağı Türk Aile yapısın dinamitlemeye devam etmektedir . İnternet , aileleri daha şimdiden bölmeye, parçalamaya, yutmaya başladı. Herkesin evinde işyerinde cep telefonlarındaki internet var …  Tıpkı bir uyuşturucu mübtelası gibi bağışıklık kazandı . Özellikle cep telefonu yaygınlığı,  ilk okul çocuklarına kadar indi. Bir ailede her bireyin elinde internet aboneli cep telefonu var. Hal böyle olunca, bireyler yani anne –baba, kardeşler diğer ebeveynler bir birleriyle konuşmadıkları gibi küskünlermiş gibi bir davranış biçimine girerek adeta uyuşuyorlar.Dikkat edin yolda, evde, işyerinde, parka araçta aklınıza gelen her yerde  herkes cep telefonuna sarılarak sanal aleme dalıyor. Sohbet ortamı ,diyalog  iletişim ortadan kalkarken sanal alemde sanal dostluklar kurularak aile ortamındaki hoş sohbetler ortadan kalkıyor. Varsa yoksa herkesin elinde bir cep telefonu. Toplumun yeni dostu İnternet.  Geçmiş yıllarda bu misyonu televizyon üstlenirken şimdi bu görevi internet aldı. Sosyal Medya daki Twitter ve Facebok’taki arkadaşlıklar çeşitli özentileri de beraberinde getirerek sapkınlığa doğru yol alıyor. Eşlerin ilişkileri bozulurken , bu alemdeki yapay dostluklar boşanmalara kadar gidiyor. Aileler bir bir dağılıyor.  Toplum farkında olmadan yalnızlaşıyor. Çareyi internet ortamına girerek saatlerce geçirdiği süreçte  buluyor. Üretim den, okumaktan, çalışmaktan uzak hazır yiyici ve tembel bir gençlik yetişiyor. İstisnalar hariç kesinlikle Türkiye’de İnternet bir ihtiyaç için değil, zevk sefa ve zaman geçirmek için kullanılıyor. İnsanlar sosyal medyada internetin başında kurdukları hesapların başından saatlerce hatta gece yarılarına kadar ayrılmıyorlar.

Türkiye’de internet’in başında geçirilen israf hiçbir alanda yapılmıyor. Yani zaman israfı… Oysa Allah Araf Suresi 31’de israf ede4nleri sevmez deniliyor İsra Suresi 27.Ayette ise saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir denilerek İsrafa yapana büyük bir uyarı yapılmaktadır

 

Merkezi ABD'de bulunan Interactive Advertising Bureau'nun (IAB) ''Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması''na göre, 2011 de yapılan ölçümlere göre  24 milyon internet kullanıcısının olduğu Türkiye'de kullanıcıların yüzde 86'sı her gün internete bağlandığı ifade ediliyor

 

2014 te başak bir araştırmaya göre, Türkiye'de yaklaşık 40 milyon İnternet kullanıcısı bulunduğu, internet kullanan her dört kişiden üçünün de sosyal medya uygulamalarında yer aldığı belirtiliyor.

Türkiye'nin, sosyal medya kullanımında dünyada en üst sıralarda yer aldığı açıklanıyor.

Bu raporlardan da anlaşıldığına göre Türkiye Sosyal Medya ile uyuşturucu belasına kapılmıştır. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile bu seviye yoktur.

Övünüp duruyoruz ama tehlikenin farkında değiliz. Bu bir kültür emperyalizmidir. Artık çocuklarımızı biz yetiştiremeyeceğiz. Artık gelecek nesillerimizi internet tutsak etmiş, sosyal medya ise uyuşturucu bağımlısı yapmıştır. Ailelerin dağılmasında, çocuk ve gençlerin evlerinden kaçmasına, bir çok cinayetlerin arkasında , iflasların, dolandırıcılıkların, her türlü yasak ve gayri ahlaki olayların ardında İnternet sosyal medya hesapları çıkmaktadır.

Tıpkı Bonzai de olduğu gibi  sosyal medya da geleceğin en tehlikeli silahıdır.Bu yazı 2228 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI