Bugun...
BATI BİZDEN NE İSTİYOR


Mustafa Aygün Eğitimci Bakışıyla
mustafaaygun3458@hotmail.com
 
 

Bu savaşı biz başlatmadık.

Erkek ve kadınlarını vahşi birer hayvanmış gibi zincirleyerek, tarlalarımızda köle olarak çalıştırmadık. Bağışıklıkları olmadığını bildiğimiz kendi hastalıklarımızı, yayıp ölümlerini seyretmedik. Mikroplu battaniyeler dağıtıp salgın hastalıklara maruz bırakmadık.  

Beşikteki çocuklarını, hamile kadınlarını süngülemedik. Aralarındaki düşmanlıkları körükleyip birbirine kırdırmadık.Göz yaşları ile yıkanmış topraklarının servetlerini ülkelerimize taşımadık.Sattığımız silahlarla vurulanların ölümlerine sevinmedik.Soylarını kurutmadık için elimizden geleni yapmadık.

Ellerindeki toprakları alıp zorla dinlerini değiştirmedik. Maddi kaynaklarının üzerine çöreklenmedik. Kendi aramızda anlaşıp topraklarını bölüşmedik.

Gençlerinin beynini maddiyattan beslenen fikirlerimizle doldurup mankurtlaştırmadık.  İdeolojilerimizle zehirleyip birbirlerine düşman etmedik. Kendi aramızdaki sömürge savaşlarında kullanmak amacıyla,gemilerle taşıyıp düşmanlarımızın üzerine salmadık.

Bütün bunlara rağmen cahil, yobaz, kaba, görgüsüz,vahşi olan Müslümanlar, hümanist, görgülü, bilgili, medeni olanlar ise Batılılar.

Huzur içinde yaşadığımız topraklara ayak bastıkları günden beri sadece canlarımıza değil imanımıza da kastettiler. İnançlarımızı tarumar etmek için kitaplarımıza hurafeler ektiler. Yetinmediler Peygamber Efendimizi ve sünnetlerini ümmetin gözünde değersizleştirdiler. Ajanlarını gönderip inançlarımızı ters yüz ettiler. Öyle bir noktaya çekildik ki kendi inançlarımızdan şüphe duyar hatta aşağılar hale geldik.

Bütün olanlara rağmen şuursuzluk girdabından kurtulamıyor İslam dünyası.  Bilinci, deli gömleği ile bağlanmış gibi. Batılı askerlerin topraklarında cirit atması gururlarına ve onurlarına dokunmuyor.  Ömer Muhtar’ın torunları acınacak halde. Suriye yerle bir olmuş, harap. Irak parçalara bölünmüş birbirini kemiren kurtlar gibi.

Batı medeniyeti itici gücü, dünyayı yaşanmaz hale getiren doymak bilmez iktidar ve servet oburluğu. Eğer durdurulamazsa, gözünü kar hırsı bürümüş bu canavar hem kendi hem de diğer medeniyetleri yok edecek.

İslam dünyası,mutlaka yeniden bir diriliş ve onur mücadelesini başlatmak, aşağılık duygusundan sıyrılmak, batılı ülkelerin ektiği düşmanlık tohumlarının farkına varmak zorunda. Suriyelimültecileri ülkelerine sokmamak için sergiledikleri tavırlar bizden ve medeniyetimizden ne kadar nefret ettiklerinin göstergesi aslında.

İslam dünyası aralarındaki sorunlara harcadığı enerjiyi, bilim, sanat, teknolojiye, üretime yönlendirmediği sürece,içine düştüğü sarmaldan kurtulamayacaktır. Bunun için birlikte hareket etme yollarını bulması, aralarındaki ihtilafları çözebilecek (Batılı devletleri karıştırmadan)kendi içinde mekanizmalar kurması şart.

Hali hazırdaki İslam dünyasındaki iktidarların Batının tasallutundan çıkması zor gözükmektedir. Bir buçuk milyara yakın Müslüman’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kendilerini temsil edecek bir daimi üyesi bile yok. Bu durumdan tek rahatsızlık duyan ülke Türkiye. Diğer İslam ülkeleri ise enerjilerini birbirini yemeye harcamaktadırlar.

Durumu çok vahim görünse de en azından, asırlar bile sürecek olsa, geleceğin yeniden inşasını sağlayacak fikir tohumlarını şimdiden çocuklarımızın beyinlerine atmalıyız. Eğitim sistemimizi, medyamızı, sivil toplum örgütlerimizi bu yöne doğru kanalize etmeliyiz.Yoksa sonumuz Kızılderililer gibi olacak.Bu yazı 608 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI