Bugun...
VATAN


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

Vatan nedir. Vatan denilince aklımıza ne geliyor.  Vatanın sesini dinlemek ne anlama geliyor. Bireylerin vatan anlayışı değişik olabilir. Evrensel bir özelliğe sahip olan vatan duygusu, her coğrafyada ayrı ayrı anlamlandırılmakta ve milletlere göre çok değişik şekillerde tarif edilmektedir. Nasıl tarif edilirse edilsin, bize göre vatan kutsaldır ve her zaman korunmaya -kollanmaya muhtaçtır.  Vatan anadır. Vatan namustur. Vatan birlikte yaşamaktır. Vatan, malın-mülkün olduğu ve bireylerin ondan istediği gibi faydalandığı, değer kattığı yerdir. Vatan; adeta, kutsal bir sığınma evidir.  Bize göre vatan; mukaddesatın yaşandığı, ezanların dinmediği, rengini kanımızdan alan al bayrağımızın özgürce dalgalandığı yerdir….

Diğer bir deyişle; Vatan, uğrunda seve seve can verilen, can bedeli karşılığında, özgür bir şekilde üzerinde yaşanan, herkesin sorumluluk  bilinciyle hareket ettiği, sınırları belli olan kutsal kara parçasıdır vatan.

Burada, vatanı kısaca tarif etme ye çalışırken, etrafımızda gelişen önemli ve bir o kadar da olumsuz olaylara vurgu yapmak istedik. Vatanımız Çevresinde zulüm çoğaldı, insanlık onuru çiğneniyor. İnsanlar ölüyor. Çevremizde, petrol için kıyametler koparılıyor, vatanlar parçalanıyor. Bizim topraklarımızdan petrol fışkırmıyor. Buna rağmen bizim vatanımız çok kıymetli. Çünkü vatanımız cennet gibi. Hemen her tarafı yeşil alanlarla kaplı. Suyu bol toprağı  bereketli. Tabi işlemesini bilirsen. Bizim vatanımız, insanlık tarihine ışık tutan bölgelere sahiptir. Bu özellikler, petrolden daha değerlidir.

Hal böyle iken, petrol elde etmek için, hiçbir zaman hak hukuk adalet tanımayan sömürgeciler, vatanımız için, bizim için yapamayacakları kötülük kalmaz. Nitekim de, öneklerini an be an yaşıyoruz. İşte bunun içindir ki, ilk öğretimden başlayarak, gençliğimize vatan sevgisini ve önemini anlaşılır bir dille öğretmeliyiz. Vatanını sevmenin inançtan olduğunu belirtmeliyiz. Pislik içinde yaşamamak için, çocukların cıvıl cıvıl olması ve serbestçe dolaşması için, soysuzluğun, insan onuruna ve haysiyetine yakışmayan hiçbir ahlaksızlığın olmaması için, geçmişi tertemiz olan Türk Gençliğinin oyuna gelmemesi için, atasını üzmemesi için, şüheda kanıyla yoğrularak vatan edindiğimiz topraklarımıza sahip çıkmamız için, her zamankinden daha fazla sorumluluk almamız ve vatanımızı sevmemiz gerekmektedir. Vatanımızı ne kadar çok seversek, ne kadar sahip çıkarsak, dünden bu güne olduğu gibi, tarih sahnesinde şanla şerefimizle yer almaya devam ederiz.

Kısaca ifade edecek olursak, yeryüzünü nifakla boğanlar, sen ben kavgasını körükleyerek tutuşturup, mezhep çatışmalarını sağlamış ve bunda başarılı olmuşlardır. Mazlum milletler, modern köleliğe alıştırılarak malları mülkleri ellerinden alınmaktadır. Batılı sömürge, sözde özgürlük kampanyalarıyla diğer milletleri sömürmeye alışıktırlar.  Türk Milleti olarak biz bunun acısını çok çektik. Milletimizin tarih sahnesindeki varlığı, milli ve manevi değerlere sahip çıkmasından ve vatanı için ölümü ise, şehitlik saymasındandır. Vatan toprağı üzerinde yaşayan çocuklar, kızlar, analar, babalar, özellikleri  ne olursa olsun, insan olma onurunu yaşayanların vatanını sevmesi ve koruması en önde gelen görevlerindendir.

Sahipsiz olan vatanın batması haktır. Sen sahip olursan, bu vatan batmayacaktır. (M. Akif ERSOY)

Vesselam,

Metin ZORBu yazı 1002 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI