Bugun...
Sevgili okurum,


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

Bu yazımızın birinci bölümünde, hayatı boyunca sayısız badireler atlatmış, zor yaşamın sillesini hep yüzünde hissetmiş dobra, yiğit bir adam, kıymetli bir dostum ile, yaptığımız sohbet esnasında ve bu koyu sohbetimiz boyunca, her fırsatta dile getirmeye çalıştığı tembihler; şahsımı, ziyadesiyle etkilemiştir. Çok dersler çıkarılacağına inandığım bu tembihatı, sizlere de yansıtmayı insanlık borcu biliyor, o güzel insana tekrar teşekkür ediyor, selam ve muhabbetlerimi sunuyorum. 

“CAHİL İLE ARKADAŞ OLMA.  İLİM BİLMEZ, İRFAN BİLMEZ, SÖZ BİLMEZ, ÜZÜLÜRSÜN.

SAYGISIZ İLE ARKADAŞ OLMA. USÜL BİLMEZ, ADAP BİLMEZ, SINIR BİLMEZ, ÜZÜLÜRSÜN.

AÇ GÖZLÜ İLE ARKADAŞ OLMA. İKRAM BİLMEZ, KURAL BİLMEZ, DOYMAK BİLMEZ, ÜZÜLÜRSÜN.

GÖRGÜSÜZ İLE ARKADAŞ OLMA. YOL BİLMEZ, YORDAM BİLMEZ, ÜZÜLÜRSÜN.

KİBİRLİ İLE ARKADAŞ OLMA. HAL BİLMEZ, AHVAL BİLMEZ, GÖNÜL BİLMEZ, ÜZÜLÜRSÜN.

UKALA İLE ARKADAŞ OLMA. ÇOK KONUŞUR, BOŞ KONUŞUR, KEM KONUŞUR, ÜZÜLÜRSÜN.

NAMERT İLE ARKADAŞ OLMA. MERTLİK BİLMEZ, YÜREK BİLMEZ, DOST BİLMEZ, ÜZÜLÜRSÜN.”

                                                                           ***

DÜNYANIN SERVETİ, ŞEHVETİ SAHTE. BİR KEFEN KADARDIR, VEFASI AHDE. BOĞMA VİCDANINI; MEYDE, KADEHDE. SANMA Kİ, ÖNÜNDE SEÇENEKLER ÇOOOK. YA AHLAK, YA HELAK, ÜÇÜNCÜSÜ YOK.

YAKUTTAN, ZÜMRÜTTEN MEDET BOŞUNA, HEPSİ BİRGÜN DÖNER ÇAKIL TAŞINA. GEÇ KALMA BAKIP DA BU ORTA YAŞINA, SANMA Kİ ÖNÜNDE SEÇENEKLER ÇOOOK. YA İMAN, YA İSYAN, ÜÇÜNCÜSÜ YOK.

SEN; ŞEREFLİ DOĞDUN, ŞEREFLİ YAŞA. O BENCİL NEFSİNİ, VUR TAŞTAN TAŞA. YOKSA ÇIKMAZSIN ŞEYTANLA BAŞA. SANMA Kİ ÖNÜNDE SEÇENEKLER ÇOOOK. YA CENNET, YA CİNNET. ÜÇÜNCÜSÜ YOK.

(Evet, manzum ve sadeleştirilmiş şekliyle sizlere yansıtmaya çalıştım.) Hani derler ya, yaşamayan bilmez, yaşa ki göresin. İşte en bariz örnekler. Acıyı yaşamayan, acıdan anlar mı. Çile çekmeyen çileden anlar mı. Kötülüğü yaşamayan, iyiliğin kadrini bilemez ki…..

                                                                        ----------------------

İkinci bölümde, biraz da, Hz. Mevlana’dan.

“SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ, DOSTLUK VE KARDEŞLİKTE, AKARSU GİBİ OL.

HATALARI ÖRTMEDE GECE GİBİ, TEVAZUDA TOPRAK GİBİ, ÖFKEDE ÖLÜ GİBİ OL.

NE OLURSAN OL, YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN, YA DA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL.” Demiş.

Hz. Mevlana 741 yıl önce bu gerçekleri dile getirirken, hem öğüt veriyor ve hem de, insanoğlunu biraz düşünmeye davet ediyor, var olan değerini hatırlatıyor…

Gelin devamını okuyalım.

 

ERDEM VE İNSAN

Bir insanın diğer bir insanı zaman zaman yermesi, övmesi, aldatması, bir realite. Yine insanlığa has, tevekkül, sabır, inanç, azim olduğu gibi, sabırszlık, kin, öfke, riyakarlık, inaçsızlık, tembellik, miskinlik gibi unsurlar da mevcuttur.  Hatta bu, olumlu ya da olumsuz örnekler çoğaltılabilir.

Evet, insanoğlunda bu duygu, düşünce ve tavırlara sık sık rastlanmaktadır. Her insanın olaylara bakış açısı ve yorumu farklılıklar arzeder. Zaten doğasında var. Çünkü her insan değişik karakter, yetenek ve bilgiye sahiptir. Yetiştiği ortamdan tutun  da, aldığı eğitime, yaşadığı örf ve adete kadar.  Kimine göre beyaz olan, diğerine siyah olabiliyor. Ya da öyle görmek istiyor. 

Anlık peşin hükümle, hiç düşünmeden, bilip bilmeden yakıştırmalar yapılır. Camiye namaz kılmak için giden bir kişinin, alel acele lavaboya girişi, sonra hemen çıkışı halinde,”hele bak hele, abdest almadan namaz kılacak” homurtusu yükselir.  Bilmezler ki; o kişinin, huzura durmadan ve namazdan önce, dış temizlik ve düzenini kontrol ediyor. Namaz kılacak kişinin, abdestli olma şartı ve iç temizliğinin önemi kadar, dış temizliğinin de önemi büyüktür.

Burada vurgulamak istediğimiz konu, peşin hükümlülükten, yargısız infazdan uzak durmalıyız. Suizanla hareket ederek, gerçekleri bilmeden, görmeden, duymadan, öğrenmeden hüküm vermek, kanaate varmak, insanlık adına ayıptır, zararlıdır.

Lütfen iyileri çoğaltalım ki, kötüler azalsın. Hayatımızın her safhasında bu gayretle hareket etmek insanlık adına daha faydalı olacak ve yaratılış gayesine anlam katacaktır. Yeter ki, her insan evladı, üzerine düşen, insani görevini yerine getirsin, yaratılış gayesinin idraki içinde olsun. Herkes kendi kapısının önünü temizlese, ortamda pislik kalmaz.

GELİN ELBİSEMİZ OLSUN, İÇİNDE DE BİZ OLALIM……

 

VESSELAM

Metin ZorBu yazı 2040 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI