Bugun...
POZİTİF DUYGU


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

POZİTİF DUYGU

İnsana güler yüzle bakmak, iyi davranmak, ilgi göstermek iltifat anlamını taşır ki, bu da iyilik etmek demektir. Diğer bir deyimle, iyilik etmek lütufkar olmak, insanoğlunun görevlerinden olup, yapması gerekenlerin en başında gelenlerdir. İnsanlığımız ve kalitemiz, yaptığımız iyiliklerle ortaya çıkar ve kendini gösterir. Bizim dışımızdakilere faydalı olmak, yarar sağlamak, daima iyiliklerini düşünmek, fedakarlık göstermek, bir insanın olmazsa olmazıdır. Bir insanın iyi yönünü övmek, ruhunu okşamak, iç dünyasını aydınlatmak kadar daha güzel ne olabilir ki.

Bu güzel olgulardan niçin kaçınılır bir türlü anlam veremiyorum. Bu güzellikten kaçınanlar ya hasettir, ya kıskançtır, ya negatif duyguya sahiptir ya da güzellik onu rahatsız ediyordur. Her zaman söylediğim gibi, yarasanın ışıktan rahatsız olduğu gibi.

Nedense, pozitif duygu içinde iltifatta bulunmayı, birtakım basiretsizler, hep yalakalıkla, çıkarcılıkla ve yağcılıkla karıştırmakta ve  yanlış algı oluşturmaktadırlar. Halbuki, gülme ile sırıtma aynı hareket değildir. Samimi davranış olan gülmek beyinden gelir. Sırıtmak ise, beyinden gelmeyen yüz kaslarının şekil değiştirmesiyle oluşan riyakar ve suni bir davranış şeklidir. İltifat, içten gelen sevgi ve erdemliğe dayalıdır. Yalakalık ve yağcılık ise, içten gelmeyen yapmacık, samimiyetsiz çıkarcı bir davranış şeklidir. Karşılıklı bir sözün, yağcılık mı, yalakalık mı olduğunu anlamak için,  o hareketin altında yatan duygunun erdeme mi yoksa çıkara mı dayandığına dikkat etmek gerekir. Aslında, ortaya konan olumlu ve başarılı bir çalışmayı takdir etmek, o yapılana değer vermek, önemini vurgulamak, gerekliliğini anlamak demektir. Ne var bunda. Gocunacak bir durum yok. Uzun uğraş ve emek sonucunda her hangi çalışmada veya görevde başarılı olmuş birini takdir etmekten daha güzel şey ne olabilir ki.

Dikkat edilmesi gereken en önemli davranış şeklini iyi değerlendirmek gerekiyor. İltifat veya takdir edilecek konu iyi seçilmelidir. Doğru olan takdir edilmeli, ona göre iltifatlandırma yapılmalıdır. Örneğin, kel birine sıma saçlı derseniz, dişleri eksik ve çürük dişli birine inci dişli derseniz, köse birine gür sakallı derseniz, o kişiye hakaret ve alaya almak olur. Takdir ve iltifatlarda, kendimiz alçatmadan hareket etmeliyiz. Lakab takar gibi değil.

Gelin şöyle davranalım. İnsana sevgimizi gösterelim. Tebessümlü olalım. Güzel sözler söyleyelim. Samimi olalım. Hin ve kindar olmayalım. Haset hiç olmayalım. Biz insanlığa mutluluk aşıladıkça bizler de mutlu oluruz.

İnsanlarla ilgilen. Dünya sadece senin etrafında dönmüyor. İnsana ve insanlığa yardımcı olmaya çalış. Hal hatır sorduğunda insana değer veriyor ve çoğaltıyorsun. Aksi halde, yalnız kalıyorsun. Dost biriktirelim, dostlarla kalalım, dost olalım..

Gelin, şu kısa ömürlü ve geçici dünyada, hayatı güzel kılalım.

 

Vesselam,

Metin ZOR

  Bu yazı 1424 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI