Bugun...
LİYAKAT, VİZYON, GÖNÜL ERİ, YA DA KİMİN ADAMI


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

Çok partili ve demokrasi ile yönetilen ülkelerde, merkezi veya yerel yönetimler için yapılan seçimler, demokratik bir yarıştır. Bu yarışta halkın hoşuna gidebilecek projeler ve hünerler sergilenir.  İktidara gelmek veya en çok oy almak için, siyasetçiler var gücüyle çalışırlar.  Zaten böyle olmalı. Siyasetin doğasında da, verimli ve çok çalışmak vardır.   

Tabidir ki seçime girip kazanmak mutluluk verir. Seçimlerdeki yarışlarda yer alıp da, kazanmak kadar kaybetmek de önemlidir. Hazmetmesini bilmek ve erdemlilik göstermek de bir o kadar önemlidir. Aslında; her kayıpla birilikte, kazanılan bir şeyler vardır.  Bu bilinçle hareket etmek daha da önemlidir.

Her seçim öncesi bir şeyler söylenir,  sözler verilir,  kişisel ya da genel vaatler sıralanır. Seçimden sonra;  kazananlar, projelerini  hayata geçirmek ve icraat için kollarını  sıvar, koltuğuna oturur. Diğerleri  ise;  kendi kulvarında  kalarak, işine veya parti çalışmalarına devam eder.   

 Seçim döneminde, sandık başına gidildiğinde, vicdanımıza sorarak, hür irademizle, olumlu hizmetler sunacağına inandığımız partilere oy veriyoruz.  Zaten böyle olmalı. Kendi iradesiyle hareket  eden,  düşünen ve  dürüst  olan her insan, geçmişin geleceğe yön vereceğini bilmeli ve bu bilinçle hareket etmeli,  oy pusulasındaki tercihini ona göre yapmalıdır.

Geçtiğimiz seçimlerde, siyasi parti temsilcileri ve onun adayları kapı kapı dolaştılar. Vatandaşın taleplerini ve düşüncelerini dinlediler. Çözmek veya çözüm üretmek amacıyla not aldılar, sözler verdiler. Kapıya kadar gelen siyasetçiler, belki  tepkiyle, belki de, övgüyle  karşılandı ve sonra konukseverlik bilinciyle uğurlandı. Çünkü; mensubu olduğum milletim adilcenapdır, kadirşinastır, konuk severdir,  duygu yüklüdür ve de gururludur, onurludur…

Söz konusu siyasi parti temsilcileri, en azından öyle görünenler ve adayları daha önce de ortalıkta görünüyorlar mıydı. Halimizi, hatırımızı sorma nezaketini gösterebiliyorlar mıydı.  Seçim öncesine kadar ve bunca geçen zaman içinde,  (istisnai bölgeler ve kendilerine göre ayrıcalıklı insanlar hariç),  niçin bu güzelliği ve becerilerini  sergilemediler. Niye gelip bir çayımızı, kahvemizi içip de, bizleri şereflendirmediler. Hiç sordunuz mu,  soruyor musunuz.

Seçimler sonuçlandı, adaylar seçildi.  Peki bu seçilenler şimdi neredeler ne yapıyorlar, (ayrıcalıklı olanlar hariç), sizleri gelip ziyaret ediyorlar mı.  Dertlerinizle hemhal oluyorlar mı. İşsizlere iş imkanı sağlıyorlar mı. Bu insanların çapı-çupu nedir. Vizyonu, misyonu var mı. Seçtiğinizi  tanıyor musunuz. Kendi  kendinize  hiç  sordunuz mu, araştırdınız mı?    

İkamet ettiği yer ve çevresinde sevilen, uzlaştırıcı ve bulunduğu bölgeyi bilen, insan psikolojisini anlayan, insanları tanıyan, yıllardır bulunduğu bölgenin cefasını, çilesini çekmiş, etrafıyla kaynaşmış, yaptığı işlerde ve verilen görevlerde başarılar elde etmiş, vizyon sahibi ve üretken kişilere, acaba fırsat tanınmış mı. Hizmette yarış için,  klasik particilik yapmayan, ileriye dönük çaba sarf eden ve üyesi olduğu partiye gönül vermiş, onun felsefesini bilen, VİZYON, LİYAKAT VE TEMSİL KABİLİYETİ OLAN, GÖNÜL  ERLERİNE acaba şans tanınmış mı? En azından bu özellikler, kriter olarak alınmış mı?

Yukarıdan itibaren arz etmeye çalıştığım değişik sorgulamaları, objektif bakış açısıyla araştırıp, muhakemede bulundunuz mu? Bilgi alma ve tanıma işlemlerini lütfen yapınız. Mutmain olmak için, vebalde kalmamak için araştırınız, ona göre karar veriniz. Rey kutsaldır. Rey namustur.

Unutmayalım ki; bu sorgulamayı yapmak, seçilmişler kadar, seçenlerin de, seçileceklerin de, güzel ülkemizin güzel insanlarının da hayrına olacaktır.

Tabidir ki bunu zaman gösterecek... Dileğim odur ki; en azından gelecekte yapılacak olan seçimlerde KİMİN ADAMI... diye  sorularak aday tespitine gidilmez. Dileğim odur ki; Kol kırılır yen içinde kalır diyenlerin  sabrı  tükenmez.

 Yapılmış ve yapılacak olan seçimlerin,  milletimiz için hayırlara vesile olmasını, var olan iç barışın devamını, dirliğimizin bozulmamasını, dostluk ve dayanışmaların artarak devam etmesini, ülkemize sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini temenni ediyorum.

VESSELAM.

METİN ZOR.Bu yazı 1986 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI