Bugun...
KİFAYETSİZ MUHTERİSLER


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

KİFAYETSİZ MUHTERİSLER

Sevgili dostlar, bu yazımızda yetersiz kişilerin açgözlülüklerini ve bitmeyen olumsuz hırslarını vurgulayacağız.  Kimlerle yaşadığımızı, kimlerle düşüp kalktığımızı vurgulamaya çalışacağız.

Ünlü psikologlardan, Jüstin Kruger ve David Dunning’ lerin önemli ve tarihe geçmiş teorilerinden biri olan;  cehaltin, gerçek bilgininin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır demesidir. Okuduğunu anlama, metin çözümü, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda birtakım neticeye ve bulgulara ulaşmışlardır.

Şöyleki,

Niteliksiz insanlar, ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler ve niteliklerini abartma eğiliminde olurlar. Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp, anlamaktan da acizdirler. Eğer ki; nitelikleri belli bir eğitimle artırıldığında, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkında olduklarını görmüşler. Bu iki uzman psikolog daha sonra, bu teorilerini test etme fırsatı bulurlar. Cornell Üniversitesinde kır beş öğrenciyle bir test yaptırmışlar. Çeşitli sorular sorarak, öğrencilerin testin sonucunda ne kadar başarılı olabileceklerini tahmin etmelerini istemişler. İki sonuç ortaya çıkmış….

Birincisi, sorulan soruların yüzde onuna doğru cevap verenlerin, daha doğrusu bu cevaplamayla başarısız olanların, söz konusu testin yüzde altmışına doğru cevap  verdiklerine, daha iyi bir zamanda bu test sorulsaydı, bu doğru cevap oranının, yüzde yetmişe ulaşacağına inandıkları belirlenmiş.

İkincisi, sorulan soruların yüzde doksanına doğru cevap verenlerin ise, en alçak gönüllü denekler olduğu görülmüş ve soruların yüzde yetmişine doğru cevap verdikleri düşüncesinde oldukları tespit edilmiştir. ………….                                xxx

İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan “kifayetsiz” , kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan, en küçük bir rahatsızlık duymayacaktır. Kendisine göre, bu durumu bir hak olarak görecektir. Asıl vahim olanı, tesadüfen meydana gelen gelişmelerden sonra, bu yetersizlik ve haddini bilmeme kokteylinin, mesleki açıdan karşı konulamaz bir itici güç oluşturması ve kariyer açısından, eksiyken artıya dönüşmesidir….

Diğer yandan, Bilgili ve yetenekle insanlar, çalışma hayatlarında fazla alçak gönüllü davranarak, kendilerine haksızlık edecekler, öne çıkamayacaklar. Yüksek makam ve görevlere kendiliklerinden talip olamayacaklar ve kıymetlerinin bilinmesini bekleyecekler. Bu kıymet bilinmeyince de, için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekecekler. Bu durum karşısında, belki de bir şekilde yönetimin başında olanlar tarafından ihtiras eksikliği ile suçlanacaklardır.

Sonuç olarak; Kifayetsiz muhterisler, her zaman ve her yerde daha hızlı yükselecekler ve daha yukarılara (!) çıkacaklardır. Etrafınıza şöyle bir bakın, uzmanlara (!) hak vereceksiniz.

Doğadaki denge kadar hassasiyet kazanılsaydı, belki de bugün yaşanan sıkıntılar yaşanmazdı.

Okuyan, okuduğunu anlayan, değerleri özümseyen eğitimli insanlara, günümüzde çok ihtiyaç var. Çünkü okumak ayrı bir değer, eğitim ayrı bir değer, kültür ayrı bir değerdir. Son zamanlarda öğrenim görmüş insancıklar bir hayli fazlalaştı, sürü misali. Buna karşın eğitimli insanlar azaldı. Okumak, istikameti belirlese de, her zaman adam olmayı sağlayamıyor. Eşeğe kitap yüklemekle, eşek eşeklikten çıkmıyor.  Eşek yine eşektir.  Maalesef,  eşekten,  ADAM’da  çıkmıyor.

Vesselam,

METİN ZOR.Bu yazı 1660 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI