Bugun...
İNSAN


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

İNSAN

Bir insanın diğer bir insanı yermesi, övmesi, aldatması, rakip olması, aşağılaması, kabullenmemesi gibi unsurlar geçmişten günümüze kadar hep yaşanmış, bundan sonra da yaşanacak. Şu geçici dünyada bunlar hep var oldu, bundan sonrada var olacak. Diğer yandan, hemen her insanda, tevekkül, sabır, sabırsızlık, kin, öfke, inanç, inançsızlık, azim, çaba, tembellik, miskinlik gibi unsurlar da maalesef mevcuttur. Tabi çok örnekler var ama, biz şimdilik kısa tutalım.

Yaratılmışların en güzeli ve en değerlisi olan insanın, dünya hayatı akışı içinde olaylara ve gerçeklere bakış açısı değişik veya farklı olarak kendini göstermektedir. Çünkü dünya üzerinde yaşayan insanlar, çok değişik karakter, yetenek ve bilgiye sahiptirler. Öyle ki; kimine göre beyaz olan, bir diğerine göre siyah olabiliyor. Kimine göre iki artı iki dört eder iken, bir başka insana göre beş olabiliyor.! Yaşam boyu, bu gibi örneklerle çok karşılaşmışızdır. Doğduğu ve doyduğu yere göre, aldığı eğitim ve terbiyeye göre, insan hayatı, düşünce tarzları ve davranış özellikleri gibi unsurlar, çeşitlilikler göstermektedir. Aslında, insanı tek düze düşünmek, zaten mümkün de değildir. Buraya kadar kısaca belirtmeye çalıştıklarımız, genel bir durumdur.

 Fakat, bir insanda olmamamsı gereken özel bir durum ise, suizandır. Yani, peşin hükümle hareket etmeyi adet haline getirmiş insanlarımızın varlığıdır. Şöyle ki; Bazı insan tipleri, bilip bilmeden ve hiç araştırmadan, sormadan, öğrenmeden, görmeden, bir takım yakıştırmalar yaparak hüküm veriyor. Zihin karışıklığına da sebep oluyor, yargısız infazlar yapılarak, insanların onuruyla oynanıyor, o kişinin yanlış anlaşılmasına yol açıyor. İnsanlığın istikbali engelleniyor. Ticari, siyasi, içtimai olmak üzere her konuda engel olunuyor. Dahası, ulvi değerlerin yok edilmesine kadar iş abartılıyor. Bilerek veya bilmeyerek, bu gibi tavır ve düşüncede olan insanların mevcudiyeti bir realite.  Örnek mi, buyurun size bir örnek. Camiye namaz kılmak için giden bir kişinin, acele olarak abdest haneye girişi ve sonrasında, hemen çıkışını gören peşin hükümlü cahil birinin, “Aaaaa  hele bak hele baak, adamın abdest haneye girmesiyle çıkması bir oldu, abdest almadan namaz kılacak.” Diyerek, homurdanmaya başlar. Düşünemiyor ki, o kişi abdestli olduğu halde, huzura durmadan önce, dış görünümünü, dış temizliğini ve düzenini kontrol ediyor. Be adam, sen her hangi bir resmi daireye gittiğinde, hazır olda durmasan  bile, elini- kolunu  ya göbeğinin üstüne bağlıyor, ya da varsa ceketini düğmeliyorsun. Kaldı ki, bu insan yaratanın huzuruna duracaktır.  Hatırlatalım, namaz kılacak kişinin, abdestli olmasının yanında, iç temizliği kadar dış temizliğine de dikkat etmesi gerekmektedir.

 Burada vurgulamak istediğimiz konu şudur. Lütfen peşin hükümden uzak duralım. Gerçek insan olalım. Suizanla hareket etmeyelim. Gerçekleri görmeden, duymadan, öğrenmeden hüküm vermek insanlık zararınadır. Lütfen her zaman hüsnü zan içinde olalım. Özellikle şu sözü hiç unutmayalım. İyiler- iyilikler çoğaldıkça, kötüler- kötülükler mutlaka azalacak veya  yok olup gideceklerdir. Yeter ki, insan evladı, yaratılış gayesini bilerek, üzerine düşen görevi, hakkıyla yerine getirebilsin. Herkes kendi kapısının önünü temizlese, ortalıkta pislik kalmaz.

Yazımızı, Hz. Mevlana’nın, hem öğüt veren ve hem de, insanoğlunun (kendisinde var olan) değerini hatırlatan, anlamlı ve güzel vecizleriyle sonlandıralım.

“Sevgide güneş gibi, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi, hataları örtmede gece gibi, tevazuda toprak gibi, öfkede ölü gibi ol.”

“Her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.”

“Nice insanlar gördüm üzerinde elbisesi yok. Nice elbise gördüm içinde insan yok.”

Vesselam,

Metin  ZOR

 

 

 

 Bu yazı 1624 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI