Bugun...
İNSAN OLMAK


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

İnsan huzur verir. Kimileri gelince, kimileri de gidince. Böyle değil midir? İnsanlar yaşadığı süre içinde, ikamet ettiği yerdeki komşularıyla veya iş hayatında, etrafındaki insanlarla olan ilişkileriyle, misafir olarak gittiği yerlerde, bıraktığı izlenimle kendini belli eder. Toplu ulaşım araçlarında, uzun yolculuklarda, gurbette, sılada v.b. Daha çok örnekler verilebilir. Aslında insanın kötüsü olmaz. Yaratılış itibariyle, İnsan güzeldir, insan özeldir. İnsan berraktır, temizdir, saftır. Yeter ki; sonradan, benliğini ve ruhunu kaybetmesin.

İnsanlar, toplumlar veya devletler, ne zaman benliğini yitirmiş, özünden ve insanlığından uzaklaşmış ise, bozguna uğramış, yok olup gitmiştir. Geçmişte de, günümüzde de bu gerçekler yaşanmaktadır. Toplumu, bireyler oluşturduğuna göre, insanlıktan uzaklaşan bireylerin oluşturduğu toplum, ya da topluluklardan, ülkesine, milletine ne fayda gelir. Yıkmaktan, yakmaktan ve kötülere maşa olmaktan başka. Diğer taraftan, rüzgara göre yön değiştirmiş, gelişmelerden bi haber. Varsa yoksa kendi iç dünyası. Kendinden başka kimseyi düşünmeyen muhterislerden, kime ne fayda gelir. Yapıcı olmak beklenebilir mi, bu gibilerden. Geleceğe yön verecek olan yeni nesillerin, eğitimli olması ile birlikte, devletini ve milletini sevmesi, olmazsa olmazlardandır.

Küçük bir örnek verecek olursak, Herhangi bir çocuğun; okulda, park ve bahçelerde, sokakta arkadaşlarıyla oynarken, spor yaparken veya konuşurken, sergilediği tavır, geleceğin habercisidir aslında. Öneriyorum  izleyin, çok şey göreceksiniz.

Kötülüğü adaletle, iyiliği iyilikle karşılamak, insanın görevidir. Her hareket ve duruşun bir bedeli vardır. Bedel ödemekten korkmamak gerekir. Aksi halde, gelecek nesillere örnek davranışlar sergileyemeyiz. İnsanın yaratılış gayesini, her zaman her zeminde vurgulamaya çalıştım ve buna devam edeceğim. En önemli kriter, insanın en hayırlısı, insana faydalı olandır.(h.ş.) İşte bu gerçekten hareketle; bizler de, insanlık görevlerimizi yerine getirmeli, zamana ve geleceğe örnek kişiler yetiştirmeli, Ülkemiz ve Vatanımız için olumlu çaba içinde olmalıyız. Aksi durumda, gelişen ve gelişmekte olan olaylar karşısında, milletçe yok olur gideriz. Ülkesiz bir millet, milletsiz bir ülke olamayacağı gibi…

Kötü alışkanlık ve görenekler sonucu oluşan bencillik duygusu, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarının, kendisi gibi yaşamasını istemesidir. Geçmişten, günümüzü sayısız örnekler yaşadık. Yaşamaya devam ediyoruz. Birbirimizi olduğumuz gibi kabullenmediğimiz sürece, barışı ve huzuru yakalamak mümkün olmayacak. Belki de, olumsuzluklar, musibetler ve bencillikler hiç eksik olmayacaktır. Kimsenin kimseye üstünlüğü olmadığı gibi, ötekileştirmeye de hakkı yoktur. Bugüne kadar yaşanan olumsuzluk ve felaketler, cehaletin ve bencilliğin sonucudur.

En kötü barış, en iyi savaştan iyidir. Barış olmadan, yaşam neye yarar.

İnsanlara huzur vermek için gidenlerden değil, huzur vermek için gelenlerden olalım.

 

Vesselam.

Metin ZOR

 

 Bu yazı 2015 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI