Bugun...
HEP ÖZLEM


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

Elimizden geldiği, dilimizin döndüğü kadar gerçekleri anlatmaya, nefesimizin yettiği kadar da, iyiliklere ve güzelliklere teşvik etmeye devam edeceğiz. İnsanlar arası iyi ilişkiler, hoşgörü ve kabullenme duygusu, her zaman müspet neticeler doğurmuş, iyilik, güzellik ve barışa vesile olmuştur. En bariz örnek ise; geçmişte atalarımızın sergilediği hoşgörü, örnek devlet yönetimi, insana ve insanlığa verdikleri değerdir. İşte onun içindir ki; Bu gerçekleri her platformda vurgulamalı ve örnekleriyle, günümüz insanına anlatmalıyız. Aksi halde, dedelerimize haksızlık etmiş oluruz.

İnsanı; diline, rengine, ırkına, dinine göre değil, insanlığa sunduğu hizmete ve bıraktığı esere göre değerlendirme gerekliliğine inanıyorum. Semere göre değil…

Mensubu olduğu millete ihanet edenleri duyduk, okuduk, gördük, görüyoruz. Ekmeğini yediği kapıya pisleyenleri de görüyoruz. Aslında, kişinin kendisini nasıl ve nerede hissettiği önemlidir.. Hangi cemiyette, hangi cemaatte, hangi ülkede kime niçin hizmet ettiği de önemlidir. Bir insan, bir zamanlar hıristyan tabasında olduğu halde, islamiyeti kabul ederek, İslam yolunda hizmet edenle, diğer yandan ben müslümanım  diyerek yan gelip yatan aynı kefeye konulamayacağı gibi, o insanın sözlü olarak ben  Müslümanım demesinin bir anlamı da yok. Diğer bir örnek: Ben Türk’üm deyip de, icraatları Türk’lüğe tamamen aykırı olan bir kişinin, Türk olamayacağı gibi.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, 450 adet cami ve diğer sanat eserlerine imza atan Mimar Sinan’ın evvelini bir araştırın bakalım. Sonra, neye ve kime hizmet ettiğine bakalım. Gerçekleri işte o zaman anlayacaksınız. Demek ki ben şuyum, ben buyum demekle işler yürümüyormuş.. Yaşam tarzı ve bırakılan esere bakmak gerek. Yani, eşek ölür semeri, insan ölür eseri kalır. Başka ne söylenebilir ki.

Osmanlı İmparatorluğu keşke yıkılmasaydı diyen bir Churchill var, bunu hiç düşündünüz mü. Sürre Alaylarıyla Arapları besleyen ve onlara yardımcı olan bir Osmanlı var, yine Araplar! Tarafından, sırtından hançerlenen bir Osmanlı var, bunun sebebini hiç araştırdınız mı, hiç düşündünüz mü. Yine hatırlanacağı gibi, beş kıt’a da at koşturan ve buraları idare eden, yöneten dönemin süper devleti olan Osmanlı İmparatorluğu, söz konusu yönettiği ülkelere, eziyet baskı, asimilasyon uygulamamış, özel yaşam ve dini inançlarına müdahil olmamıştır. İşte bizler, bu neslin torunlarıyız. Şimdilerde, süper güçler ile,  dedelerimizi hiç kıyasladınız mı.  Sömürgecilikle süper güç olan Amerika, beyinleri istediği zaman( ithal ediyor) devşiriyor ve  onların gücünden, bilgisinden her alanda  faydalanmasını biliyor. Bunu biz yapsak, yok insanlık elden gitti, yok bizim bilim adamlarına değer verilmiyor, yok ülke elden gitti gibi feryatlar yükseliyor. Osmanlı döneminde benzer işlemler yapıldı.  Devşirmeler sayesinde, çok güzel başarılar elde edildi, sanat eserleri kazanıldı. İşte bu insanlar, benim diyen Osmanlı dan daha Osmanlı değilmidir.

 Eğer, ben Türk üm diyen birinin üzerinde, Bizans elbisesi varsa, o kişi Türk olsa ne yazar.

 Eğer ki, bugün hep Osmanlı’dan örnek veriyor isek, demek ki bir sebebi var.   Haslet, haslet, haslet……

 

İnsanlığın da, komşuluğun da, devlet yönetiminin de güzel örnekleri, hep o dönemde yaşanmıştır. Osmanlı gitti huzur bitti diyen ülke ve devlet adamlarını bir hatırlayalım. Bu yaşananları örnek alsak yine bize yeter. 168 sene, Osmanlı hakimiyetinde yaşayan Macaristan’da o dönem içinde, yönetimden kaynaklanan hiçbir isyan çıkmamıştır. Bu örnekte mi yeterli değil.

Dönemin ezilen mazlum milletleri, hep Osmanlı’ya sığınırdı. Bu adil cenaplık hiç millete nasip olmamıştır.  Bu gün de aynı. Yarın da aynı olacaktır.

 Gelin; geçmişimize, ülkemize ve geleceğimize sahip çıkalım.

 Fransızların anayasasını örnek almayalım. Yine, İngilizler’in ve Fransızların sömürgeci devlet yapısına ve yaşam tarzlarına özenmeyelim. Amerika ve Siyonistlerin peşine takılmayalım. Uyanık ve diri olalım.

Biz bize yeteriz. Yeter ki; biz, biz olduğumuzu bilelim.

Takdir edersiniz ki, örnek bir kişilikten örnek alınacağı gibi, geçmişte beş kıt’a da at koşturan, örnek bir süper devletin devamı olmak, şereflerin en şereflisidir.

 Uzağa gitme. Her şey sende mevcut.  Tarihini unutma. Ucuz kahramanlıklara özenme. Ülkeni sev. Çanakkale’yi unutma.

İşte bizler, bu gerçeklerin bilinci ve özlemi içinde olmalıyız.

Çünkü hayat çok kısa.

 

ESERİN,  SEMER OLMASIN

 

VESSELAM

Metin ZOR

 

 Bu yazı 2023 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI