Bugun...
Hep Güzellik Olsa


Metin Zor
İMAİL: metinzor58@gmail.com
 
 

HEP GÜZELLİK OLSA

Günler, aylar, yıllar geçiyor. Birtakım olaylar gelişiyor ve sonlanıyor. Dün gitmiş, bugün gelmiş oluyor. Kötülüklerin unutulması, iyiliklerin her zaman hatırlanması ve örnek alınması, özellikle belirli ay ve günlerde önem arz etmektedir. Daha da önemlisi, iyilik ve güzelliğin, dün gibi geçmiş olmaması ve hep var olmasıdır. İyilik ve güzellikler, sonbaharda gazel olan ağaç yaprakları gibi, yok olup gitmemelidir. Güzellik, bakımı iyi yapılmayan çiçek gibi boynu bükük değil, bakımı iyi yapılan çiçek gibi olmalı. İyilik ise,  mutlu aile içinde ve bakımlı yaşayan çocukların sevinçleri gibi olmalı. Mutlu çocuklar, park ve bahçelerde cıvıl cıvıl oyun oynarken, mutluluktan payını alamamış ve bir köşeye çekilip, boynu bükük bir durumda  tırnaklarını kemirerek, onları izleyen bir yavrucak gibi olmamalı iyilik. Yetim kalmamalı güzellik. 

Evet kutsal bir ay (Ramazan) içindeyiz. Bu, Rahmet ve Mağfiret ayında, tırnaklarımızı kemirerek güzellikleri izletmesinler. Tüm yerel yönetimlere sesleniyorum. Yalnızca belli gün ve aylarda değil, yılın on iki ayında da bu çaba ve güzellikler sergilensin, her yetkili kendi bölgesinde aralıksız bir şekilde sosyal yardım ilkelerini yaşatsın. Herkes mutlu olsun.

Her Ramazan Ayı’nda, yerel yönetimler tarafından, bir çok etkinlikler tertip edilerek, eğlenceler ve sosyal yardımlar yapılıyor. Önceden belirlenmiş ve ihtiyaç sahibi ailelere, mümkün mertebe, ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Lokal tedbir olan bu güzelliğin daim sergilenmesi gerekmektedir. Sosyal katkıların kalıcı ve her kesimi kucaklaması lazımdır. Haksız ve sesi çok çıkanlara değil. Benim milletim necib dir. Benim halkımın gözü toktur.  Kol kırılır yen içinde kalır, bağrına taş basar ve o taşı tenceresinde kaynatarak açlığını bastırır ve kimseye belli etmez. İşte mühim olanı, gerçek ihtiyaç sahibi vatandaşların tespit edilmesi ve ona göre sosyal yardım elinin uzatılmasıdır. Bu şevkat eli, geçici olarak  aş ve nakdi yardımla sınırlı olmamalıdır. Eğitimden tutun da, herhangi işe istihdamına kadar ve kalıcı olmalıdır. Kalıcı olmayan lokal tedbirler, zaman içinde yetersiz  kalıyor ve halk arasında da, pek hoş karşılanmıyor. Çünkü benim  ihtiyaç sahibi vatandaşım Ramazan’ın, on bir aylığına da olsa, gideceğini biliyor. Benim ihtiyaç sahibi kardeşim, Ramazan’dan sonra ne yapacak, o durumu düşünür oluyor.

Diğer bir önemli konu ise; Ramazan’da meydana gelen ve kendiliğinden gelişen birtakım güzelliklerin, milletimizin kadirşinaslığından ve Ramazan’ın manevi gücü ve atmosferinden kaynaklandığı unutulmamalıdır.  Bu durum, yerel  yöneticilerimizi yanıltmasın.  Adı üzerinde, geçici olan her sevinç, iyilik ve güzellik, geçici olduğunu gösterecektir. Önemle olan, Ramazan’ı , Ramazan gibi yaşamak ve yaşatmaktır.

İyiliğin, güzelliğin ve el tutmanın doruğa ulaştığı günleri yaşıyoruz. Bu durumun, senenin diğer gün ve aylarında da yaşanmasını, tüm güzelliklerin devamını, bu kadirşinas millet hak ediyor ve bekliyor.

İçinde bulunduğumuz şu Rahmet ayı’nın,  güzel olan her şeye vesile olmasını diliyorum.

 

Vesselam,

METİN ZOR

 Bu yazı 1601 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI