Bugun...
KOBANİ (AYN EL – ARAB)


İbrahim Dülgar Misafir Yazar
İbrahim Dülgar
 
 

01.11.2014 cumartesi günü Suruç’taki,   Kobani  eyleminde Van bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk “Kürtlerle barışacağım diyen AKP iktidarı hala Işid‘i destekliyor.” Hala bu ülkenin Cumhurbaşkanı niye bu kadar Kobani üzerinde duruyorsunuz , diyor.Kobani ile çözüm süreci bir aradadır. Kobani yoksa çözüm süreci de yoktur. Bunu böyle bilmelidirler, şeklinde konuştu.

          Kobani,  Suriye’de  çoğunluğu Kürtlerden oluşan nüfusa sahip, Halep ilinin bir ilçesidir. Şanlıurfa’nın Suruç ilçe sınırının karşı yakasında kalmaktadır. İki aydan beri  Türkiyede de, dünyada da  gündemin birinci sırasındadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, başbakan Davutoğlu defalarca Kobani ‘deki PYD ye silah yardımı yapılmıyacağını, diğer ülkelerin de yardımına izin vermeyeceklerini açıkladılar. Türkiye’nin uluslararası koolisyona katılması için dört  koşul önerdiler.Birde ısrarla tampon bölge kurulması önerildi. Sonuç batıda 29 Ekim Cumhuriyet kutlamaları coşku içinde  yapılırken, Güneydoğuda peşmergeler aynı coşkuyla Türk askerinin koruması altında Kobaniye geçmek için,” biji serek Obama” sloganı ile geldiler ve gittiler.

        Kılıçdaroğlu da Kobani oyununda topa girdi ve şunları söyledi : "Bizim için YPG terör örgütü değildir. Şimdi bir kere terör örgütü olarak sivillere, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden öldüren örgütlenmelere biz 'terör örgütü' diyoruz. PKK bu bağlamda terör örgütüydü, çünkü genç, yaşlı, kadın, erkek demeden katletti. Ancak YPG'nin şu ana kadar Türkiye'ye veya kendi halkına yönelik böyle bir uygulaması olmadı. Olursa tabii ona da karşı çıkarız. YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur.

        Şimdi hükümet Barzani'ye silah gönderdi. Barzani de diyor ki, biz bunları YPG'ye verdik. Bizim korkumuz şu; bu silahların PKK'nın eline geçeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bu silahlar bizi vurabilir. Bunu göz önüne almak lazım. Biz silah göndermektense askerimizin oraya gitmesinden yanaydık."

       Şaka gibi ikinci satır ilk satırı tekzip ediyor. Korkarım,bundan sonra kutlanacak  29 Ekim Cumhuriyet bayramı gibi  kutlamalarında, Gezi türü aydınlanma, Atatürk, Cumhuriyet,  çevre duyarlılığı eylemlerinde sokağa çıkan  kitleleri bu CHP koruyamaz. Herkes yapacağı eylemin korunmasını da düşünsün.

       BOP ‘a hizmet ettiğini bilmeyen Işid topluluğu, başında peygamber sülalesinden geldiğini idda eden halife Bağdadi ’nin olduğu, Peygamber Efendimizin bu günleri görerek siyah bayraklı bir grubun doğudan gelerek çok kanlı savaşa girileceğini,bu grubun başındaki halifenin mehdinin müjdesini vereceğine inanmiş 80 ülkeden gelen bu inançtaki insanlar önünde PKK,PYD ve Peşmergenin durması imkansız. Zaten ülkemize gelen ABD ‘ye ait ağır silahları beraberinde getiren 150 adet  peşmergeden bazılarının kaçmış olduğunu basından öğreniyoruz.

       O halde  Kobani düşerse ne olur ;

       -  PKK, onun büyüttüğü PYD yenilmiş ve güç kaybetmiş olur.

       -  Labaratuvarda üretilen canavar (Işid) konrolden çıkmış olduğunu zorda olsa anlamış olur.

       -  İki kardeş Netanyahu ve Barazaninin arasındaki bölgenin insansızlaştırılmış olması sağlanır.                                        

       - PKK, PYD, IŞİD‘in savaşçı kadroları törpülenmiş olup, Barazani’nin peşmergeleri biraz daha öne çıkar.

       - Kobani ’ nin düşmesi ile Türkiye içindeki kalkışma denemeleri hızlanır ve çoğalır. Türkiye savaşa sürüklenir.

      - BOP ‘ daki sıra Türkiye’ye özel ilgi gösterilmesi biraz geçikir ki, iktidar biraz nefes alır.İran da buna sevinir, nede olsa sarı öküzü verdiğinden sıra ona biraz daha geç gelecektir.

 

 

 

 

 Bu yazı 3088 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI