Bugun...
DÜNYA'DA VE TÜRKİYE'DE CORONA


İbrahim Dülgar Misafir Yazar
İbrahim Dülgar
 
 

Bugünlerde pandemi kelimesini sık sık duyuyoruz.''Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın ve çok fazla insanı tehdit eden bulaşıcı hastalılara pandemi denilmekte''.O halde corona için de pandemi kelimesini kullanabiliriz.

Bu corona pandemisinin 2003 yılında Fransa'da patentinin alınması virüsün labaratuar ortamında üretildiği ve aşısının muhtemeldir hazır olduğu söylenebilir.Neden 2020 beklendi muhtemeldir  5g teknolojisi,quantum bilgisayarlar,yapay zeka vs. derken dijital dünyanın alt yapısının şartlara uygun olduğu için seçilmiş olabilir.

Bugün 26 03 2020 itibari ile okullar ,spor müsabakaları, avm ler, berberler, kıraathaneler, camiler,Kapalıçarşı faaliyetlerini durdurmuş olup ,hükümet bir dizi önlemler almıştır. Bu kararlara harfiyen uymamız gerekmektedir.

Dünyada neler oldu ?

1 - Corona öncesi İngiltere Kraliyet ailesi,IBM,Harley Davidson vs. gibi ünlü firmaların yaşlı CEO ları istifa edip  kendilerini sakladılar.

2-  İngiltere ,Hindistan ,Pakistan ,Bangaldeş ,Endenozya ve Mısır gibi nüfusu yoğun ülkeler corona virüsünü doğal seleksiyona bıraktılar.Hatta Endonezya’da fiziki mesafeye dikkat edilmeksizin corona def duasına çıktılar.Sonrasında ise İngiltere ve Hindistan’da sokağa çıkma yasağı dahil çok sert önlemler alındığı görüldü.

3 - Dünya tedarik sistemi felç oldu.

4 - Dünya finans sektörü çöktü.

5 - Japonya merkez bankası sürekli teminat veriyor.

6 -Çin 4 aydan beri piyasaya likidite veriyor.

7 - Türkiye alacağı vergiyi öteliyor

8 - Çin krizi fırsata çevirdi ülkedeki yabancı sermayeyi  satın alarak daha da kuvvetlendi

9 -ABD 2 trilyon,Almanya 1 trilyonluk paket açıkladı

Sonuç

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK.YENİ DÜNYA DÜZENİNE GEÇİLECEK.

1 - Uzaktan eğitim ,uzaktan alışveriş

2 - Dünya tek merkezden yönetilecek, tek para sistemine geçilecek

3 - Yapay zeka ve robot kullanımı artacak.

4 -Çin  ve Güney Kore'de insanlara çip takılmaya başlandı.

5 - Fransa Devrimi ile ortaya çıkan ulus devletler zayıflayacak.

6 -Yapay zeka ,robotlar,quantum bilgisayarlar marifeti ile şoförler ,depocular,doktorlar bankacılar işsiz kalacak ve işsizlik daha da artacak.Ulus devletler ve halkı bu durumu finanse etmek istemezler.

7 - Lgbt özendirilip evlilik out gösterilebilir,şiddet özendirilebilir,uyuşturucu kullanımı artabilir.

Türkiye ne yapmalı?

Üst akıl  tek para biçimine geçerken finansal sistemi çökertmeden mevcut alacaklarını teyit  edecek.Bu noktada hükümetimiz uyanık olup;

1 - Yerli tohum,yerli tarım politikaları oluşturarak dünyada ulaşımı zor olan doğal gıda konusunda rol model bir ülke olabiliriz.Bu Pandemi ile şeker pancarının ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.Bir kez daha anladık.

2 -Paraya hukuki güvence verilip aşı,ilaç ve hastaneler konusunda dünya çapında yatırımcının dikkati çekilerek ciddi sağlık yatırımları yapılabilir.(Almanya’da hastanelerdeki kamu payı % 80.)

3 -İnsana değer veren politikalarda yukarıda belirtilen tarım ve sağlık ile ilgili beklentiler öncelik almakla beraber,tabii ki teknolojik yatırımlarda beklenmektedir.(Cumhuriyet dönemindeki  uçak,otomobil yapımındaki dış etkenlerin engellemesi aklımızın bir yanında kalması lazım.)

 Bu yazı 1003 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI