Bugun...
CHP NEDEN KAYBETTİ – 2


İbrahim Dülgar Misafir Yazar
İbrahim Dülgar
 
 

      Cumhuriyet tarihinin en büyük seçim rüzgarını arkasına alan CHP 2014 Mart seçimlerine iktidar parolasıyla girdi.Çok enteresandır, Stockholm Sendromuna tutulmuş halkımızı kucaklayamadı.Muhtemel olan başarıyı yakalayamadı.Neden ?

      

       Halbuki ne güzel başlamıştı.2013 Temmuz u örgütler heyecanlı ,hasta ziyaretleri yapılıyor,cenazelere katılım sağlanıyor,her mahallede her ilçede  ikili ,üçlü,bazen gruplar olarak toplantılar yapılıyor. Belediye meclisi,belediye başkanlığı için kendisini yeterli görenler her fırsatta ben varım demeye başladılar. CHP genel merkezi aday adaylarına merak etmeyin.CHP, yani biz Cumhuriyeti kuran partiyiz,bu partinin yasaları var,adaylarımızı bilimsel kriterler ve araştırmalara göre belirleyeceğiz.Ben Ahmet ‘in ,Mehmet ’in adamıyım Ankara’da abim var dönemi kapanmıştır.Mümkün olan her yerde ön şeçim , eğilim yoklamaları yapacağız.Yetmedi sonuçlarını ciddi anket firmaları ile test edip aday belirleme komisyonumuz seçimleri alacak en doğru adayları belirleyecektir.Kimse merak etmesin ,dendi:

 

        Ne yapıldı: CHP de algı nasıldı? CHP  İstanbul belediye başkan adayını,cemaat desteğinde ABD ‘den açıklanabildi gibi algı oluştu. İstanbul adayı ve genel başkan yardımcıları erkleri  oranında İstanbul da her yere müdahale ettiler.Oylar artsın diye, MHP li cemaatçi ,işadamı görüntülü, bölücü, örgüt dışı herkese kapılar sonuna kadar açılırken, örgüt içinde aktif üyeler göz ardı edildi. İlçe binasına daha önce hiç girmemiş, ilçenin adresini telefonla soranlar ön sıralardan belediye meclis üyesi adayı yapıldı. Kısaca;  koskoca çınarda adaylıklar kapanın elinde kaldı. Tabî ki  Türkiye deki en eğitimli üyelere sahip CHP tabanında bu paylaşımın ileriki safhalarda parti içi siyasi çekişmelerde kullanılacak ,ayrıca siyasetin finansmanını sağlıyacak,mevziler olduğunun kavranması için bazı köşe yazarlarını okumaya gerek yok.

 

         DSP ‘nin  %  21 den  %  1  e düşmesinin ardından, CHP 2002 yılından itibaren tekrar ikinciliği bir başka partiye kaptırmamak adına doğru politika ile sürekli iktidar partisini hedef aldı ve onun yaptıklarını eleştirdi. Bu politika CHP ‘ nin ikinciliğini garantilerken, maalesef iktidar partisinin de birinciliğini sürekli kıldı. Diğer bir deyişle, AKP 12 yıllık iktidarını CHP politikalarına borçludur.

         

        2015 genel seçimlerinde CHP geçekten iktidarı istiyorsa:

          

    1- Atatürk ilkelerinden asla taviz vermeyecek.

    2- Kendi bünyesindeki İhsan Özkes gibi değerlerle, hitap edeceği kitleyle iletişim kuracak

    3- CHP milletvekiliyim ama CHP’ li değilim diye kimse şaka yapamayacak.

    4- Halkın dini duygularına saygılı olup, din tacirleri ile  din üzerine demagojilere girilmeyecek.

    5- Kimse CHP yi bölücü parti haline getiremez. Sorun özgürlükler kapsamında ele alınmalı.

     6- Kesinlikle önseçim, eğilim yoklamaları olmalı. Gizli 50 kişilik scott ekibi olmalı.

Adaylar belli olduktan sonra Eyüp örneği gibi sonradan kesinlikle değişmemeli.

     7- Soma ‘da CHP 15 gün önce kazanın olacağını meclis de anlatmıştı. CHP bu olmalı. CHP Soma örneğinde olduğu gibi, halkımızı her alanda ekonomi siyaset, eğitim, tarım, gıda güvenliği, konusunda önceden uyarmalı.

           

          Tabi ki bu CHP’ ye halk uzun vadede kesin destek verirken, küresel güçler destek vermez. O halde  CHP karar verecek .Halk mı? Küresel güçler mi?  

        

 

 

 Bu yazı 3115 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI