Bugun...
BAYBARSTAN GÜNÜMÜZE


İbrahim Dülgar Misafir Yazar
İbrahim Dülgar
 
 

  Baybars 1223 yılında Karadeniz Kıyısında Kıpçakta doğmuş bir Türktür . Tarihe Moğolları durduran adam olarak geçmiştir. 

     Sivas'ta köle pazarında satın alınmış ve Kahire'ye getirilmiştir. 

     Eyyübi Hükümdarı El-Mâlik Salihin deniz kuvvetlerine katılmıştır . 

     Moğol Sultanı Hülagü Bağdat'ı ele geçirmiş Abbasileri yok etmiş. Abbasi halifesini öldürtmüştü . Mısır'a doğru ilerlerken , Kutuz Sultan Baybars'a komutanlık verdi . 

     Ayn- Calut savaşında Baybars Moğolları yendi . Kutuz söz verdiği Halep valiliğini Baybars'a vermedi . Kutuz Sultan suikast sonucu öldürülünce 4.Memlük Sultanı , Baybars oldu . 17 yıllık iktidarında her konuda çok başarılı oldu  ve 1277'de öldü.

     Baybars önemli bir Türk komutanı idi.  Hatta eskiden her ramazan aylarında dizi olarakta Allahın kılıcı lakabı ile filmini izlerdik . Bu sene ramazanda ısrarla baktım filmi göremedim . Yalnız aklımda iki sahne kalmıştı :
 
     Birinci sahne ; Yaşlı kadın " sen buralı değilsin , senin gözlerin farklı (renkli) , Orta Asyalısın (Türk) " diyordu. 

     İkinci sahne : Baybars ordu toplayıp savaşa gitmek için hazırlık yapıyordu . Hazırlıklarını  tamamladığında gayri müslimlerin bir Türk kızını kaçırdıkları haberi geldi. Baybars önce Türk kızını kurtarmak için harekete geçti. Kızı kurtardıktan sonra askerlerin başına geçerek savaşa gitti . 

    Geldik günümüze : yaklaşık 5 sene önce peş peşe gelen şehit haberlerinden sonra ben zona olmuştum . Kağıthane Ortabayırda ki  milliyetçi gençlerin tepkisiyle  Türk bayrakları ile Ortabayır , Gültepe,  Yahya kemal, Çeliktepe , 4.Levent  ve tekrar Ortabayıra yürünmüştü . Günümüzde (11/07/2017) Salı gününe geldiğimizde insanlar öğrenilmiş çaresizlik içinde, sıkıntı duyarak üzülerek , " ben ne yapabilirim ki " diyerek kendini avutmaktadır. 16/06/2017 Cuma akşamı memleketi Gümüşhane için yola çıkan Gümüşhane Torullu Necmettin Yılmaz adlı aslan parçası öğretmen için bu yazı yazılmıştır . 

    Şimdi düşünüyorum da Baybars olsaydı ne yapardı ? Bu yazı 4443 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI