Bugun...
2014 YILI VE SONRASI DOLAR KURU BEKLENTİSİ


İbrahim Dülgar Misafir Yazar
İbrahim Dülgar
 
 

2014 YILI VE SONRASI DOLAR KURU BEKLENTİSİ

 

 

 

            Merkez bankasının Ocak 2014 beklenti anketine göre,2014 yılı sonu Ş kuru beklentisi 2,21 tl olarak beklenmektedir.Bugün ise Ş kuru 2,18 TL dir.

             2014 yılında A B D merkez bankasının Dünya dolaşımındaki doların değerinin artacağını bildirmesi ile,A B D  Ekonomisinin kalıcı ve daha hızlı büyümeye geçeceği,2014 ve sonrası güçlü dolar,2013 seviyelerinin altında petrol,altın,metal gibi emtia fiyatlarının seyri beklenmektedir.

 

               Bu durumda ekonomi yönetimi faizleri haklı olarak arttırdı. Fakat eskisi gibi faizlerin artması tasarrufa direkt etkisi olmuyor. Bu sefer gelire göre kredi kartı limiti tahsisi,cep telefonu, beyaz eşya,otomobil gibi alımlarda taksit sınırlaması,kredi kartı kullanımını sınırlaması gibi önlemler alınmaktadır.Demek ki 2014 yılı ve sonrası iç tüketimi kolaylaştıran,hızlandıran tüketici kredileri,konut kredileri , firmaların aldığı çeşitli kredilere ulaşım hem zor hem de daha maliyetli olacak.

               Bir önceki yazımızda büyümeyi, ele almıştık.2014 ve sonrası büyümenin % 3,3 gibi düşük beklenmesinin beraberinde işsizlik artışı, hırsızlık,boşanmalar,kadın cinayetleri gibi etkilerden bahsetmiştik.Tabi ki tüketimin zorlaştırılması aynı oranda iç piyasadaki esnaf ve reel sektörü de olumsuz etkileyecektir.

               Merkez Bankası küresel likiditenin azalacağı beklentisi ve endişesi ile Türk lirası likiditesini genişletiyor.Muhtemelen 2014 yılında da Türk lirası hem de döviz likiditesi iyi planlanmalı ve alacaklar kısa, ödemeler uzun vadeli takvimlere bağlanmalıdır.2014 yılında dolar kuru 2 TL’nin altına inmez.

               Başbakan yardımcısı Bülent Arınç Merinos Kongre Merkezi’nde tarihi ve toplumu bilinçlendirici bir benzetme yapmış ekonomi ve siyasetin Siyam ikizleri gibi birbirinden ayrılamaz olduklarını söylemiştir. İşte bu noktada $ kurunun alt limitini 2 tl olarak tahmin ederken üst limitinin ise tarihlere göre değişimini tahmin etmek zor. Çünkü Dünya’yı yöneten Siyam ikizinin ne düşündüğünü tahmin edemiyoruz.Bu yazı 3523 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI