Bugun...
2014 YILI VE SONRASI BÜYÜME BEKLENTİLERİ


İbrahim Dülgar Misafir Yazar
İbrahim Dülgar
 
 

Ekonomik büyüme, mal ve hizmet üretim miktarında meydana gelen artıştır.Sayın İlhan Kesici’nin çalışmalarına göre,Türkiye; çok partili döneme geçtiği yıllardan başlayarak,1946 ve 2012, tam 57 yıl,her yıl üst üste 5.1 büyümüştür.Üstelik bu yıllar içinde 12 Mart 1971 askeri darbesi,1974 Kıbrıs Barış Harekatı,Türkiye’ye uygulanan askeri ve ekonomik ambargolar,1999 depreminin yoğun etkileri de mevcuttur.

      

Büyüme oranları açısından, Ak Parti’nin kesintisiz 10 yıllık ve tek başına iktidar dönemini, diğer siyasi partiler dönemleriyle karşılaştıracak olursak :

    

        -  Demokrat Parti,rahmetli ADNAN MENDERES dönemi,1950-1960,yüzde 6.3’dür.

 

        -  Adalet Partisi,SÜLEYMAN DEMİREL dönemi,1965-1971,yüzde 5.9’dur.

 

        -  ANAP, rahmetli TURGUT ÖZAL dönemi,1983-1989,yüzde 4.9’dur.

 

        -  AK PARTİ dönemi,2003-2012,her yıl üst üste yıllık ortalama büyüme hızı yüzde 4.9’dur.

     

            Türkiye Hükümeti’nin 2013 büyüme beklentisi 4.0 ‘idi. IMF, küresel ekonominin 2014’ te  % 3,7  ,  2015 ’te ise  % 3,9 büyümesini beklediğini açıkladı. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ise Türkiye için 2014 yılı ekonomik büyüme beklentisini % 3,6 dan % 3,3 ‘e düşürdü.

  

           2014 yılı büyüme beklentisinin eski yıllara nazaran  % 3,3 gibi düşük beklenmesi, o oranda işsizlik artışı ve beraberinde sosyal maliyetleri  ( hırsızlık, boşanmalar, kadın Cinayetleri) de getirecektir.            

    

Kaldı ki bu yüzde 4.9’luk büyüme hızına ulaşmada çok ağır bedeller ödenmiştir.Bu bedelleri, sıcak paraya bağımlı kalmak,yüksek cari açık,toplam borç artışı , borsanın, bankaların,ticari işletmelerin belli oranda yabancıların eline geçmesi en önemlisi de mütekabiliyet esasının kaldırılarak sınırsız şekilde istiklal mücadelesi verilerek alınan vatan topraklarının yabancılara dolarla satılmasıdır.

2014 yılı ve sonrası yıllar, 1980 serbest piyasa ekonomisi ile atılan tohumların 24 yıllık finali olacak gibi görünüyor.ABD’nin dünya dolaşımında ki doların değerinin artacağını bildirmesi ile sıcak parayla, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyümesi, sosyal yardımları arttırması, Türk iş adamının sıcak parayla yatırım yapması,Türk vatandaşı’nın sıcak para ile rahat yaşaması,borçlanması gibi alışkanlıkların finali olacak gibi görünüyor.

Bazı yanlı ve ünlü yazarların “Büyük Ekomik Başarı” diye anlattıkları tamamen sıcak para haraketlerinin zirve yapmasının sonucudur.Mevcut iktidar olmayan ekonomik başarının her ne kadar bu mevcut iktidarın başarısıdır dese de ,borç yükünün altında ezilen ve daha da ezilecek olan halk yığınları, gelecekte ki torunlarını da borçlandırarak, bu durumu bir veya birkaç yıl daha sürdürebilirler.

Herşeye rağmen 17 Aralık’ta başlayan,  2014 Ocak ayında devam eden olaylar,  2009 ve sonrası mevcut iktidarın, düşük kur,yüksek cari açık modeli ile intihar ekonomisi uygulanmaya devam etmesine; dünyayı yöneten finansal güçler (Dış Güçler) “Hayır sen İNTİHAR edemezsin.Ilık suda ki kurbağa misali yavaş yavaş seni haşlayacağız” demişlerdir.

 

                                                Bu yazı 3239 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI