Bugun...
Kelkit Huzur Vadisi’nin Parlayan Yıldızı: Çamolok


Hüseyin Akarçeşme Akarçeşme
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Giresun vilayetinin 16 ilçesinden birisi. Alucra’ya bağlı bir nahiye (bucak) iken 1990 lı yıllardaki ilçe ve il sayısının bolca arttığı dönemde ilçe statüsü kazanan bir yerleşim birimi Çamoluk. Eski adı Mindeval. İlçe merkezinin kurulu olduğu yerin eski adı Teştik. İlçe 27 köy ve 8 mahalleyi barındırıyor bünyesinde. Toplam 35 tane muhtarlığı var.

 

Ortasından nehir geçen yegane yerlerden birisi. Nehirler vadisine hayat verir denir ya işte öyle. Şimdilerde Kelkit nehri burayı adeta uçuruyor. Hayat veriyor. Bu nehir burayı marka şehir yapıyor.Son iki sene içinde yapılan yatırımlar ve nehir çevresindeki estetik düzenlemeler burayı  kartpostallık konuma getirmiş. Kelkit vadisi olarak adlandırılan coğrafi bölgemizin parlayan yıldızı olma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerliyor. Kelkit ırmağı sakin ve sessiz akarken şimdilerde Çamoluk’un gür sesi oluyor. Daha da önemlisi rafting ve kano için adeta biçilmiş kaftan olduğu keşfediliyor. Türkiye şampiyonaları ve bölgesel şampiyonalar gerçekleştiriliyor. Hatta dünya şampiyonası organize etme planları yapılıyor artık. Rafting sporuna ilaveten Kano ile de tanıştı Çamoluk. Türkiye kano şampiyonasına da ev sahipliğini yaptı. Yarışları da eksiksiz biçimde organize etti. Bu da bir ilçenin ilklerinden biri olarak tarihe geçti. Ayrıca sportif anlamda bir de Çamoluk Belediyesporu var. Giresun 2.amatör kümede lider durumda. Kısa zamanda büyük aşama gerçekleştirildi. Bu takımın uyumlu çalışma moral ve motivasyonun yüksek olması bu branşta da başarıyı getiriyor. Çamoluk Belediyesporunun hedefi büyük. İlçenin stadı da mükemmel olmuş.

Çamoluk ilçe merkezi 1100 m rakımlı, etrafı dağlarla kaplı bir yer. Etraftaki köylerde ve yaylalarda rakım 2000 metreye kadar çıkıyor. Son yıllarda barajlardan dolayı bir yumuşama hissedilse de burada tipik kara iklimi hakim.

 

Şimdiye kadar sürekli göç veren bir ilçe. Nüfus sorunu var.Ancak bu gidişe bakılırsa ileriye dönük tersine bir göç olacağını net şekilde şimdiden görebiliyoruz. Geçmişte adını sadece bal ve bal festivali ile duyurmuş ilçe idi burası. Tarımsal ürünlerinden çok lezzetli ve albenisi muhteşem kuru fasulyesi de var bu ilçenin. Çamoluk balının yanı sıra Çamoluk kuru fasulyesi de marka ürün olma yolunda. Cevizde de iddialı. Meşhur Şebinkarahisar cevizi (Şebin cevizi) olarak bilinen ürünün büyük bölümü Çamoluk’tan temin ediliyor. Turizm adına da çok kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Davul zurnanın yanında ilaveten kemençenin de olması buranın müzik kültürünü zenginleştiriyor. Giresun sahil kültüründen bölgeye geçen tek olgu kemençedir diyebiliriz. Sahil kesimi bizleri ekinci olarak adlandırır, bizlerde onları Çotanak veya Çepni (Çetmi) olarak isimlendiririz.

Bu ilçe Giresun’a bağlı. Ancak Erzincan’ın Refahiye,Sivas’ın Gölova ve Gümüşhane’nin Şiran ilçesi ile sınırı var. Bu üçgende yer alıyor. Bir ilçe tasavvur edin ki; bağlı olduğu Giresun’a 180 km mesafede. Komşu illerden Erzincan’a 110 km, Gümüşhane’ye 130 km, Sivas’a 210 km. Ne hazindir ki güzelim OR-Gİ havaalanı uzaklıktan ve yolun bozuk olmasından dolayı kullanılamıyor. Erzincan havaalanı kullanılıyor. (Yani nüfus cüzdanındaki yazılı olan vilayeti ile irtibatı çok zayıf) Hayatı boyunca Giresun’u görmeyen insanlar var. Ayrıca il merkezine ayak basmadan bu dünyadan göç edenlerde az değil. Uzaklık dolayısıyla bazı hizmetler komşu illerden alınıyor doğal olarak. Aynı gün içinde il merkezi Giresun’a gidip işini halledip geri dönebilmek mümkün değil hala. Bunca kopukluğa rağmen buranın insanı göğsünü gere gere Giresunluyum diyerek de Giresun’dan kopmadığını hissettiriyor.

 

 Kelkit vadisine yeni bir vilayet lazım. Şebinkarahisar ve Suşehri ikisi birden aday olduğu için yeni vilayet oluşturulması şuan için mümkün görünmüyor. Şimdiye kadarki bütün hükümetler oy kaybı korkusu yüzünden karar veremedi. İki adaydan birisini vilayet ilan etse, diğer şehri kesin kaybedecekti. Yani yukarı tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal. Tek aday çıksaydı çoktan nerelisin dediklerinde Suşehriliyiz veya yeniden Şebinkarahisarlıyız diyebilecektik.

 

İstanbul Ticaret Odası’nın eğitime katkı amacıyla yapmaya devam ettiği okullardan biri de Çamoluk Meslek Yüksekokulu. İlçemizin Kelkit ırmağının Kuzey cephesinde yer alıyor. 63.000 m² lik arazi içinde 32 derslikli bir okul binası yapıldı. 10 dairelik de lojmanı yapılıyor. Ayrıca; arazinin peyzaj ve çevre düzenlenmesi de yapılacak. Yakın zamanda açılışı yapılacak inşallah. Bizlerde başkanımız İbrahim ÇAĞLAR ve Giresun’lu İTO meclis üyeleri olarak Çamoluk’a yeniden gidip bu açılışta bulunmak gibi bir görevimizde var. Okul inşa etme kararı ve temelin atılması Murat YALÇINTAŞ başkanımızın zamanındaydı. Okulun muhammen bedelini ve artı ücretleri ödemek de yeni yönetimimiz sayesinde gerçekleşti. İbrahim ÇAĞLAR başkanımız da çok emek verdi bu projeye. Açılışta İbrahim ÇAĞLAR başkanımızın kurdelayı keseceği günü sabırla bekliyoruz. Murat Yalçıntaş’ın da açılışa davet edilmesi birlik beraberlik adına iyi bir vefa örneği olacaktır. (İstanbul Ticaret Odasının yaptırdığı son okul Çamoluk Meslek Yüksek okulu. Ayrıca bunca yaptırılan okulun içinde bir tane MYO var. Oda Çamolukta yaptırılan MYO olarak İTO ile tarihe geçecek.)

 

Giresun gabuğunu gırarken, Çamoluk’da yenilikçi düşünce ve yatırımlarla makus talihini yeniyor artık. Savaştan önce ve Savaştan sonrası var bu şirin ilçemizin diyerek bitiriyorum şimdilik.

 

HÜSEYİN AKARÇEŞME                                                                                             13.06.2016Bu yazı 2130 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI