Bugun...
KARETTA-KARETTA DENİZ KAPLUMBAĞALARI


Hüseyin Akarçeşme Akarçeşme
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Akdeniz’de yaşayan canlılar. Uluslararası adı Karetta-Karetta. Bizdeki isimlendirmesi deniz kaplumbağaları. Ne yazık ki nesli tükenme noktasına gelmişti. Alınan tedbirler sayesinde biraz rahatladı bu şirin canlılar. Neslinin devam etmesi ve gelecek kuşaklara devri çok önemli! Hele hele son, Covid 19 pandemisinin tecrübesinden sonra.

Tüm dünyadaki insanların doğaya ve insana hayat veren ateş, hava ve doğal canlılarla daha barışık, daha içiçe ve sorumlu olduğunu da aklından çıkarmayacak şekilde yaşamaları gerekiyor artık. Bazıları gözden kaçacak şekilde küçük. Bazıları görkemli, büyük, insanı ürkütür. Ancak doğanın korunmasında son derece büyük görevleri var, hepsinin de… Ayrıca doğadaki bir çok canlının da yaşamını sürdürmesi gerekli. Dünyayı daha yaşanır hale getiren, doğayı daha zengin ve faydalı kılan yine onlar. Milyonlarca yıldır doğa ile başa çıkmak sergiledikleri yöntemler hayatlarını ve nesillerini devam ettirmek için geliştirdikleri fevkalade sistemler ve meziyetler kusursuz toplumsal yaşamları takdire şayan bir durum. Aralarındaki yardımlaşma, iş bölümleri harika…

İnsanoğlunun kendi hayatını zenginleştirmesi ve kolaylaştırması; doğa ile uyum içinde yaşamayı öğrenmesi ve bütün canlıları daha yakından tanıyıp, korumasına bağlı. İşte bu canlılardan biriside yukarıda sözünü ettiğimiz deniz kaplumbağaları ülkemizde Akdeniz sularında Fethiye, Dalyan ve Antalya civarında görülüyor. Ne yazık ki hemen, hemen ülkemizde bütün sahillerin plaj haline getirilmesi bu sevimli hayvanların sahile kuma yumurtlamasına sekte vuruyor. Her yıl temmuz ayının başlarında sahilde çukurlar açarak yumurtalarını kuma gömüyor bu canlılar. Bu yaratıkların diğer deniz kabuklarından farklı üreme şekilleri. İnsanlar plajda kumsalda güneşlenirken, kumun altında karetta, karetta yumurtası olabileceğinin farkında bile değiller.

Yumurtanın kumda bekleme süresi 55 gün. 15 Temmuzdan itibaren kumsala yumurtalarını gömüyorlar. Ağustos ayı içerisinde yavrular yumurtadan çıkıyor. Annelerinin nezaretinde denize doğru yol alıyor. Çünkü yaşam mekanları deniz. Karada sadece 55 günleri var. Son yıllarda bu canlıların yaşadığı sahillere korunaklı yumurta bırakma alanları oluşturuldu. İlgili yerlerin belediyeleri ve bakanlık artık bu konularda titizlik gösteriyor. Ancak aynı titizlik vatandaşımızda henüz yok. Bu konuda çok fırın ekmek yememiz gerekiyor kanaatindeyim.

Yıllar önce Fethiye-çalış plajında tatile gitmiştim. Sahilde gönüllü insanlar gördüm ve çok sevinmiş, mutlu olmuştum. Prof.Dr.İbrahim BORAN öğrenciler seçmiş ve buraya göndermişti. Dokuz eylül üniversitesi-Buca eğitim fakültesi Biyoloji bölümü öğrencileri vardı. Gönüllü öğrenciler Zarife Gürler ve Serpil Yıldırım idi. Kim bilir bu öğrenciler şimdi çoktan mezun olup mesleklerinin zirvesine bile çıkmışlardır. Hayırla yad ediyorum bu çocukları. Ayrıca yabancılarda bize bu konuda yardımcı oluyorlar. Bu da sevindirici bir şey. Avusturyalı bir grup öğrenci de orada gönüllü olarak çalışanlardandı. Sevgi dolu çocuklardı. Selam olsun cümlesine. Tabiatta her canlının bir görevinin olduğunu unutmamak dileğiyle sağlıcakla kalın.

Hüseyin AKARÇEŞME

 Bu yazı 9311 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI