Bugun...
ALİ DEDE TÜRBESİ-EVLİYANIN SIRT-GÜL EĞLENİN DÜZ MESİRE ALANI


Hüseyin Akarçeşme Akarçeşme
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Dolundas köyünün doğusunda, yayla yolu üzerinde, Kutluca köyü sınırlarına yakın yerde, hakim ir tepede yer almaktadır. Çam ağaçlarından oluşan bir korunun içerisindedir. Çaşgak ismi verilen eskiden traverten taş çıkarılan yere bitişik konumdadır. Bu kutsal bölge Ali Dede Türbesi, Evliyanın sırt olarak isimlendirildiği gibi ayrıca Ali Dedenin kıran, Gül eğlenin düz, Büyük komun başı, Kom, Çam, Çamlık olarak da anılmaktadır.
ALİDEDE olarak bilinen Horasan erenlerinden biri olarak değerlendirilen Zat-ı muhteremin mezarının burası olduğu inancı vardır. Bölge halkının yıllar yılı buraya manevi bir yaklaşımı oluşmuştur. Ayrıca geçmişte yağmur dualarının burada yapıldığı herkes tarafından bilinmektedir. En son olarak Arap Hoca nezaretinde yağmur duası yapıldığını büyüklerimiz dile getirmişlerdir. Yıllar yılı bölge mimarisinin yapı taşları (traverten) Çaşgak’tan ve buradan çıkarılmıştır. Saya geleneğimizin yemeği her sene şubat ayında burada kazanlarda pişirilir ve yenilirmiş. Şükür kurbanları da  bu makamda kesilirmiş. Bu bölge zaman içerisinde kutsal bir mekan olarak bölge insanı tarafından sahiplenilmiş ve nasiplenilmiştir.
Bu manevi mekana 1990 lı yılların başı itibari ile Dolundas köyünden Ali AKARÇEŞME ve mahdumları Hasan, Hüseyin ve Mehmet tarafından ıslah ve planlama çalışması başlatıldı. Öncelikse ulaşım yolu iyileştirildi ve zamanla sağlamlaştırıldı. Girişine nizamiye kapısı benzeri bir kapı oluşturuldu. Daha sonra dağdan uzun mesafeden boru ile su getirildi ve ziyaretçilerin kullanmasına imkan sağlandı. Aydınlatma ve diğer kullanımlar için elektrik hattı çekildi. İbadet ihtiyacı için mescit yapıldı. Depo,oturma odası,okuma odası oluşturuldu.Arka tarafa tuvaletler yapıldı.Bunlara ilaveten mesire yeri olarak kullanılan alana masalar ve oturma yerleri inşa edildi. Buradaki ağaçların düzenli şekilde budama ve ferahlandırma işlemi devam ediyor.
ALİDEDE adıyla anılan ALLAH dostu zat-ı muhteremin mezar yerine bir hazire yapıldı ve türbe binası inşa edildi. Türbenin hemen yanına da bayrak direği dikildi. Bu hakim tepedeki Albayrağımız çok uzaklardan görülebiliyor. Şanlı bayrağımızın bu mekanda ilanihaye dalgalanması en büyük niyazımızdır. Bu kutsal mekana şimdiye kadar emeği geçen diğer insanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.Ölenlerine ve onların bütün ölmüşlerine rahmet ve mağfiretler diliyoruz. Tinleri Kut bulsun.Ruhlarına El-Fatiha
 
Sonuç olarak burada hoş bir mesire alanı oluşturmaya ek olarak ileriye dönük ilim yuvası bir külliye olma yolunda emin adımlarla ilerlemelerin kaydedileceği de kaçınılmazdır.Buradaki maneviyat ve güzellikler fışkırma işlemi ilelebet devam edecektir..
Hüseyin AKARÇEŞME
(Ali oğlu)

 

 Bu yazı 396 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI