Bugun...
‘’VALLAHİ DÜNYA İÇİN ALLAH DEMEM’’


Cemil ÖGÜTCÜ Müsadenizle
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Yıllar önce Erzincan’a gittiğimde; Terzi Baba Türbesini de ziyaret etmiştim. Bu ziyarette dikkatimi çeken bu  cümleyi hala unutmuş değilim. Terzi Baba’nın mezarının başında büyük puntolarla şöyle yazıyordu;  ‘’Vallahi Dünya için Allah Demem’’ 10. Yy ile 15. Yüzyıl  mutasavvıf  ve düşünürleri  incelediğinizde aynı mantaliteyi görür ve büyük haz duyarsınız.  Muhyiddin  Arabi , Mevlana, Şemsi Tebrizi, Niyazi, Yunus Emre, Nesimi, Şazi Şirazi, Hafız Şirazi, Hacı Bektaşi Veli,  Nakşi Bendi ve daha çokları…

Bunların hepsi dünya nimetlerini elinin tersiyle ittiği gibi  bu nimetlerden uzaklaşmayı da kendilerine yol seçmişlerdir. Devletten, siyasetten, mal ve mülkten uzak durup bir post bir hırkayla İslam’a çok güzel hizmetler sunmuşlardır. Zaten o’nun için unutulmuyor bir ekol olarak ölümsüzleşiyorlar.  Kaldı ki ; bunlara Şeyh,Efendi, Üstat,  Hoca, Hazret gibi cumhuriyet toplumunun isim  nitelendirmeleri de yapılmıyordu. Ayrıca onlarda bu takma ve insanları kibirleştirici kavramlara karşı çıkıyor,  bir  ‘’Hiç’’lik mücadelesi veriyorlardı.  Onlar gerçekten Hz. Peygamberi örnek almışlardı. Peygamberimiz S.A.V de kendisine efendi diyenleri meclisinden çıkarmış  bu vasfı  asla kabul etmemiştir. Çünkü Kur’an’ı Kerim’de de bir çok ayette  ‘’ Arkadaş Peygamber’’, arkadaşınız peygamber uyarıları yapılmaktadır. Çünkü bir kişiye Efendi dediğiniz de zaten köleliği kabul etmiş oluyorsunuz. Oysa ki bizim dinimizin en temel ilkeleri önce özgürlüğü temin edip sonra  köleliğe karşı savaş açarak eşitlikçi yani adil bir sistem kurmaktır.  Tüm peygamberlerin geliş amacı ve tebliğleri de bu yöndedir. Hal böyleyken İslam Dini her zaman  5- S  ile formüle ettiğimiz;   sınıf, sınır, sömürü,  saldırı, savaş uygulamalarına  karşı çıkmış emaneti ehline ve liyakat sahibine vermeyi, istişare ederek maslahata önem vermeyi emretmiştir. İşte 10.yy ve özellikle 15 yy mutasavvıflarının temel prensipleri böyleydi.  Onların Mürit toplama diye bir dertleri olmadığı gibi kendilerine özel imtiyazlar ve haşa Allah tarafından   özel yetkilendirmelerle  insanları cennetle müjdelenme gibi  günümüzün bir kısım  merdiven altı Tarikat erbapları gibi bir yalan makinesini işletmezlerdi.   Bir ‘’Hiçlik’’ mücadelesi verirlerdi. Onlar, insanları cennetle kandırmaz, cehennem yolundaki taşları göstererek acı çekerlerdi. Hal böyleyken bugünü değerlendirerek toptancı bir anlayışla gerçek mutasavvıf ehline saldırmak yersiz ve yıpratıcıdır.

 MÜSLÜMANLAR VE   NEPOTİZM HASTALIĞI

Dünyalık işleri olmadığı için adam kayırma (NEPOTİZM)  hastalığının yanından bile geçmezlerdi. Çünkü dünyalık bir hedeflemeleri yoktu. İstisnalar hariç  bugün gelinen nokta öyle mi? Asla… Türkiye’de binlerce tarikat cemaat  benzeri yapılar  ve türevleri var. Bunların hiç biri birbirleri ile anlaşamadıkları gibi pastadan pay kapmak, yönetim  kadrolarından pay almak için tüm enerjilerini harcıyor ve hedeflerine de ulaşıyorlar.  Bu sayede emanet, ehliyet ve istişare gibi dinin temel çimentosunu oluşturan emirleri de   adeta çöpe atıyor NEPOTİZM’in kralını yapıyorlar. Kapitalistleşerek devleşiyorlar. Ardından o yapıyı korumak içinde tam  biat kültürünü, tarikatın temel ilkesi haline getiriyorlar. Öldükleri zaman bile dikkat ediniz postu,  tarikat’ın yeni patronunu evlatla,  yoksa damatla idame ettiriyorlar.   Başka birilerine asla teslim edilmiyor. Yani Modern anlamda  dinimizin kesinlikle ret ettiği NEPOTİZM  hastalığı istisnalar hariç günümüz bir çok tarikat ve cemaatin en temel ilkesidir. Sadece bu hastalık  cemaat ve tarikatlarda mı asla…  Maalesef bütün İslam Toplumlarında bu hastalık var ve bence en temel sorun bu.

SEKÜLER TARİKATİZM ENFLASYONU

Özellikle  son yıllarda  bilgiden, ilimden,irfandan, erdemlikten daha da önemlisi dinden uzak yüzlerce tarikat türedi. Sadece şekil ve basit ritüellerle yüz binlerce insanımızı kandırarak bu sayede rant devşiren ve amaçları istisnalar hariç sadece dünyevileşmek olan bu yapıların İslam Dinine  algı da olsa ne kadar zarar verdikleri  ortada … Tasavvufun temel  ilkeleri ile tamamen zıt pozisyonunda olan bugün ki  bir kısım  yapıların Tasavvufçu olarak nitelendirilmesi de ayrıca garip. Oysa ki;  gerçek tasavvuf, Dünya imtihanında  cehenneme giden yol olan Para, Kadın, Mülk-Servet ve Dünyalık koltukları elinin tersiyle iterken ve bu uğurda savaş  verirken,  günümüzde ve özellikle son yıllarda  sık sık gündeme gelen  bazı  sözde tarikat ve cemaatler tam aksine Cehenneme giden bu hasletlere  sahip olmak için savaş vermekte ve milyonlarca insanı kandırmaktadır. Sırf kendi menfaatleri için her olumsuz, dinin kesin ret ettiği şeyleri bile Mubah sayabiliyorlar. Son Fetö  yapılanmasında olduğu gibi

Son söyleyeceğim şudur: ‘Maddi varlığı bir emanet ve etrafına karşı bir mesuliyet olarak kabul eden İslâmî tasavvuf, paylaşımı, israftan, lüksten, dünyevi hırslardan kaçınmayı öngörür. Asırlar öncesinin Tasavvuf Erbapları bunu başarmış, toplumlara faydalı oldukları gibi ülkelerin ahlak ve maneviyatına da büyük hizmetler sunmuşlardır. Allah onlardan razı olsun.

Sonuç’ta dünkü tasavvuf öğretisine evet, İstisnalar hariç bugün kine ise şerh koyuyorum.

CEMİL ÖĞÜTCÜ

05/09/2020

 Bu yazı 4919 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI