Bugun...
KAĞITHANE’DE EN UZUN GECE (15 Temmuz 2016 KAĞITHANE)


Cemil ÖGÜTCÜ Müsadenizle
sadabadhaber@gmail.com
 
 

‘’Ben Ölmeye Hazırım, Siz Öldürmeye Hazır mısınız’’

CEMİL ÖĞÜTCÜ

En şerefsiz Saldırıya en şereflice direniş gösteren ilçelerin başında geliyordu  Kağıthane … O uzun gecede bu ilçenin demokrasi aşığı, vatan sevgisi ,  din duygusu taşıyan tüm Anadolu insanı sokaklarda ülkesine sahip çıkmak için her türlü direniş argümanlarını sergiliyordu.

Fatih Saraçhane’deki genç bir hanımın tankın önüne çıkarak ‘’ Ben ölmeye hazırım, siz öldürmeye hazır mısınız’’ sözlerinin ruhu  Kağıthane’de yaşanıyordu. Mesaj alındıktan sonra evlerinden fırlayan insanlar, ilçenin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına korku ve ölümü yenmişçesine tıpkı kurtuluş savaşı, Çanakkale ruhu ile cadde ve sokakları doldurmuş öncelikle karakol ve diğer kamu binalarını kontrol altına alarak hainlerin gelmesini engelliyordu… Cadde ve bulvarların  başlarına otobüs, kamyon gibi ağır vasıta araçlar çekilerek tankların,  askeri araçların gelmesi engellenmişti.

Bir kısım Kağıthaneliler,  Büyükdere Caddesi’ni kontrol altına aldıktan sonra Boğaziçi Köprüsü’nü kurtarmak ve açmak için adeta ölüme koşarken,  şahadet şerbetini içmek, Allah’ın rızasını kazanmak için birbirleriyle yarışıyorlardı. Halkın büyük bir bölümü ise  Kağıthane Merkezde bulunan AK Parti Binası önüne toplanmış ardından Merkezde bulunan Karakol ve Emniyet Müdürlüğü önüne toplanarak darbecilerin gelmesini çoktan önlemişlerdi.

İstanbul’un önemli askeri bölgelerinden biri olan Hasdal Kışlası, o gece Kağıthane Halkı tarafından işgal edilmiş, askeri birlik daha  gecenin ilk saatlerinde kımıldanamaz hale getirilmişti.  Kağıthane’nin tüm cadde başları, askeri birliklerin önleri, belediyenin çöp kamyonları ve özel sektörün otobüsleri ile kapatılırken, Kağıthane Darbe Girişimi’ne karşı çoktan kapatılmış, hainler;  bertaraf edilmişti.

İstanbul’un Merkezi  Kağıthane’de; Anadolu insanının duyarlılığı, cesareti ve imanı sayesinde Darbe girişimi fiyaskoyla sonuçlanırken halk, başka cephelere koşmaya başladı.  Boğaziçi Köprüsü, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı önü, Fatih Saraçhane Büyükşehir Belediyesi, Harbiye Ordu Evi  ve çevresindeki bölgelerde Kağıthanelilerin mücadelesine sahne oldu. Kuşkusuz İstanbul’un her ilçesinden insanlar sokaktaydı … Lakin bire bir,dişe diş mücadele ve direnişin en öncü ilçelerinden bir tanesi  Kağıthane’ydi.

O, uzun gecede bir kısım insanlar, cephelerde darbeciler karşı müthiş bir direniş ve mücadeleye girerken  halkın çok büyük bir bölümü de Havalimanına doğru yürüyüşe geçmiş, Cumhurbaşkanını korumak ve karşılamak için her şeylerini ortaya koymuşlardı. Bir yandan şehit haberleri geliyor, diğer  yandan darbecilerin savaş uçakları semalarda korku salmaya devam ediyordu. Halkın silahlarının halka karşı nasıl kullanıldığını gören Kağıthane Halkı, vız gelir,tırıs gidersiniz dercesine korkuyu yenmiş; adeta ölüme, şahadete koşmak için cephe arıyordu.

Savaş uçaklarının alçak uçuşları, onların çıkardıkları sesler, sanki bombaların içindeymişsiniz, yanı başınızda bomba patlamış havası verirken,  insanlar bu olayları yıllardır yaşamış gibi aldırış dahi etmiyorlardı. Gece boyunca uçuşlar devam etti. Türkiye Büyük Millet  Meclisi’nin bombalandığı Ankara’da işlerin iyi gitmediği, çok sayıda polisin şehit olduğu TRT’nin  ele  geçirildiği, darbe metninin okunduğu gibi bir çok olumsuz haberler duyulsa da Kağıthane halkı, ilçesin korumaya devam ediyordu. Her mahallede karakolların önünde, meydanlarda eline bayrağını alan nöbet tutmaya başlamış insanlar, halkın iradesine sahip çıkıyordu.

ÖNCE VATAN

Artık ölmek var dönmek yoktu … Sabahın ilk ışıklarında gün ağarırken olayın bilançoları  bir şekil  de netleşmeye başlamıştı. Darbenin kısmen püskürtüldüğü ama asla nöbet yerlerinin terk edilmeyeceği mesajının ardından toplumun her kesimi bir bütünlük halinde  fevc  fevc sokaklara, caddelere akmaya davam etti.  İdeolojiler, mezhep ve meşrep ayrılıkları,siyasi tavırlar bir kenara bırakılmış, Türkiye’de olduğu gibi Kağıthane’de de o ses gür bir şekilde yükselmişti. ‘’Önce Vatan’’

16 Temmuz’da gün ilerlemeye başlarken şehit haberleri Kağıthanelilerin yüreğini dağlamaya başladı. Ertesi günlerde Adli Tıp Kurumlarından cenazeler bir bir alınmaya başlarken  Kağıthane,  gözyaşı seline boğuldu. Hüzün ve sevinç bir aradaydı … Bir yanda şehit ve gazi olan Anadolu çocukları, diğer yandan kurtarılan bir vatan ve milli irade vardı.

Kağıthane’nin her bir tarafı ay yıldızlı bayraklarımızla donatılırken,  cenaze namazları insan seline dönüştü. Şehitler, tekbirlerle ebedi  istirahatgahlarına uğurlanırken geride bu şerefi ömür boyu taşıyacak anne- baba ve evlatlar bıraktılar…

Kağıthane Fetö Darbe Girişimindeki şanlı direnişinde 7 şehit 23’ye yakın gazi verdi.  İstanbul’da  100’e yakın genç insanın şehit olduğu ifade edilirken Kağıthane,  bu mücadelede çok önemli bir cephe oluşturdu.  Demokrasi ve Milli İrade için ne kadar önemli bir ilçe olduğunu göstermiş oldu.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet gazilerimize acil şifalar diliyoruz … Onların önünde saygıyla eğiliyoruz. 15 Temmuz  Hain Darbe Girişimini  Birkez Daha Lanetliyoruz

 Bu yazı 1586 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI