Bugun...
İnşallah 2021 Yılı Dünya’da Sınıfsız, Savaşsız, Sömürüsüz, Saldırısız Geçer


Cemil ÖGÜTCÜ Müsadenizle
sadabadhaber@gmail.com
 
 

 

Bazılarının ifade ettiği gibi en kötü yıllardan bir olan 2020’yi geride bıraktık. 2021’e adım attık. İnşallah yeni yıl,  ülkemiz ve milletimiz için çok daha aydınlık olur.

Elbette geçmiş yılın kötü olması Corana Virisü illeti nedeniyledir. Bu virüs öyle bir etki yaptı ki ,  tüm insanlığı perişan etti.Sözde her şeyin üstesinden gelen  Uzay ve  iletişim çağı alt üst oldu. Dünya 1 gram bile olmayan bu illetle mücadele edemezken,  bizler; yakın dostlarımızı, akrabalarımızı, arkadaş ve komşularımızı kaybettik, dini ve insani vecibelerimizi bile yerine getiremedik.  Cenazelerden, hastanelerden kaçar olduk. Cesetler çarçabuk bir leş misali toprağa atıldı, tabutlar yakıldı ya da cenazeler,  tabutlarla  gömüldü.  5-10 kişi tarafından toprağa atıldı. Ani ölümler hepimizi adeta yıktı.

İletişim çağı ile birlikte dünyanın bir köye dönüştüğünü düşündüğümüzde her şeyin üstesinden gelen insanlık maalesef 1 gam bile olmayan bir virüsle baş edemedi. Dünya’yı uçuk bir hale getiren insanlık  Hala bir çözümünü bulamadı.  Şirk bataklığına batmış sadece pragmatist,  kendini  düşünen  ve hep böyle davranan yeni dünya insanına  bu virüsle birlikte bir ders verildi. Sömürüler, zalimlik ve vahşetler, arşı alaya yükselirken mazlumların çığlıkları artık çekilemez hale geldi.

Allah, sınır ve sınıf ayırt etmeden  kariyerlisi, ünlüsü, siyasetçisi, kapitalisti, fakiri, dinlisi, dinsizi olmak üzere herkesin canını alırken, tüm varlıkların, alemlerin tek sahibi ben diyerek ‘’tapınaklarınızı gözden geçirin’’ dedi.  Bu bir bakıma o kadar güzel bir mesajdı ki; İnsanlığın Allah’a inanıyormuş gibi yaparak gerçekte dünyalık tapınaklara sıkı sıkıya bağlılığının bana göre en güzel hatırlatmasıydı. Hakikaten Dünya’nın tamamına yakını Allah’a inanır çok büyük bir bölümü de Semavi dinlere mensuptur. Müslüman’ı, Hristiyan’ı, Yahudi’si   dini aidiyetinden vazgeçmez ,  dini ile övünür ama gerçekte Deist gibi yaşar. 7, 8 milyar insan Dünya’nın yalan olduğuna inanarak öleceğini bildiği halde yine istisnalar hariç  yalanlara tapmaya devam eder.

Virüs Dünya’da çok büyük olumsuzluklar bıraktı… Ekonomiler alt üst oldu, milyonlarca insan işini aşını kaybetti. Ani ölümler kalplerde iz bıraktı. Aileler dağıldı, eğitim hayatı neredeyse bitti. Hayaller ertelendi.  Ama  bir bakıma insanoğluna tefekkür etmeyi öğretti.  Dünya hayatının değersiz olduğu anlaşıldı. İnsanların fütursuzca  çılgınca yaşamasını engelledi, savurganlıklar dengesiz harcamalar önlendi, Eğlenceler, tatiller, seyahatler bir başka bahara kaldı.  sözde özgürlük adına adeta hayvanlaşmalar bertaraf edildi. En önemlisi de kaynaşma,dayanışma,sevgi, kardeşlik,eşitlik,adalet, ahlak gibi bir toplumu ayakta tutan değerler hatırlanıldı. İnsanlar Allah’ı hatırlayarak dua etmeye başladı.

Sonuçta;  yeni bir döneme giriyoruz… Allah korusun belki buna benzer  yeni olumsuzluklar hayatımızda olacak  ve geçmiş toplumların helak oluş  unsurlarıyla  yaratıcımız tarafından sürekli hatırlatmalar yapılacaktır. Ve belki de  böyle yaşamaya  alışarak devam edeceğiz.

İnşallah yeni yıl böyle olmaz… Aydınlık yarınlara çıkar, daha müreffeh bir hayatla Allah’ı unutmayarak sapkınlıklarımızdan, taşkınlıklarımızdan, kibir ve savurganlıklarımızdan  vazgeçer,  gerçek hayata kendimiz hazırlarız.Bu yazı 5879 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI