Bugun...
Bayramınız paylaşmak dileğiyle mübarek olsun


Cemil ÖGÜTCÜ Müsadenizle
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Şükürler olsun bu  yılda bayrama ulaştık. Cenabı  Allah’ın  bizlere gönderdiği hayat rehberimiz Kur’ an da ‘’ne az şükrediyorsunuz’’ der. Bu ayet kitabın çok yerinde geçer. Hakikaten çok az şükrediyoruz, ya da hiç şükretmiyoruz. Öncelikle Müslüman olduğumuz için milyon defa şükretmeliyiz.  Bizde azıp sapanlardan, inkarcılardan olsaydık ne yapardık. Allah bize  Müslümanlıkla buluşma fırsatı verdiği için 7 milyar insanın içerisinde en kısmetlilerdeniz.

Hal bu iken,kısacık ömürde, yaşadığımız her saniyede sürekli Allah’ı anmalı, o’na

şükretmeliyiz …  Kaldı ki  biz onu unutursak o da bizi unutur. Allah unutulanlardan eylemesin.

Ramazan Ayı geçmiş yıllara oranla daha şuurlu geçti. İnsanlar,  televizyon yayınlarının da etkisiyle en azından 30 gün içerisinde de  olsa kendisine çeki düzen verdi. Oruç tutanların sayısında git gide azalma olsa da tutanlar, hakiki manada ramazanın manevi  ikliminden yararlanmak istedi. İsraf sofraları yerine mütevazi  iftar sofralar kurulup tercih edildi. Özellikle belediyelerin manevi iklim üzerindeki öne çıkan çalışmaları, gündemde olurken hayırda yarış, erzak, giyim ve ayni yardımlarda artış oldu kanaatindeyim. İmkanı olan infak etti… Paylaştı, kaynaştı,  yardımlaştı …  Doğrusu bolluk içinde bereketli bir ramazan geçirdik. Allah’a ne kadar şükretsek azdır.

Geçen sayımızda ki makalemde Zekat üzerinde durmuştum,  olumlu yönde çok sayıda insandan  takdir ve teşekkür aldım. Özellikle yazımı okuyan  bir dostum; ‘’beni perişan ettin ve teşvik ettin makaleyi okuduktan sonra şu kadar para yardımında bulunmak istedim… Gelir alır bir fakire verir misin’’ dedi. Bende kendisine uğrayarak verdiği parayı aldım, sahibine ulaştırdım. Benim için duygulu ve mutluluk verici bir tabloydu. Kendisiyle zekat konusunda biraz hasbihal ettikten sonra ayrıldım.

Değerli dostlar, Zekat, infak, Allah yolunda harcama, sadaka, yoksul ve yetimi gözetme neredeyse Kuran’ın 3’te birinde yer almaktadır. Bu konuda sürekli uyarı ve emirler vardır. Meal  Okuyanlar bilir … Namaz ile Zekat’ın bir arada geçtiği yüzlerce ayet vardır. Onun için Zekat  Namaz’ın kardeşidir denir. Rasulullah, bir olayda  yanlış anlaşılma nedeniyle   bir kabilenin Zekatı vermemesi karşısında savaş hazırlığı yaptığı Kur’an da anlatılmaktadır. Peygamberimizin en yakın  arkadaşı  2 . Halife Zekat vermeyenlere karşı savaş açtığını ve kazandığını  bilmeyenimiz yoktur. Hal bu iken zekat ibadeti, küçümsenemez. Ve yine iddia ediyorum bu günkü şartlarda 40’ta bir zekat olmaz. O  Zaman Allah Tevbe suresi  34-35’te neden ‘’altını, gümüşü, parayı biriktirenler alnından, göğsünden, sırtından ateşle dağlanacaktır … Haydin bakıyım biriktirdiklerinizi tadın denilecektir ayetini göndersin.

Bir başka ayette Necm suresinde olması gerek. ‘’Azını verdi çoğunu sakladı’’ diye cimrileri perişan etmektedir. Bakara Suresi  219 da ise; peygambere atıfta bulunarak; ‘’sana neyi infak edeceklerini sorarlar deki: ihtiyacından fazlasını … Yani asla biriktirmeyi, Kenz etmeyi yasaklayan bir durum söz konusu iken, her yoksulun ve fakirin bizim mallarımızda, mülklerimizde, hakkı varken, 40’ta bir neyin açıklaması olmaktadır.

Değerli dostlar; vermeden,  infak etmeden cennete girilmez. Kaldı ki her yıl yüz binlerce özellikle, Müslüman açlıktan  ölürken. Açlığın çığlıkları arşı alayı inletirken, bu kadar insan, Müslüman yerinden, yurdundan, vatanından ayrılırken, Eğe ve Akdeniz sahillerine ceset torbaları dahi yetişmezken 40’ta bir neyin nesi.

Hazreti Peygamber, Medine’ye hicret ettiğinde Medineli Müslümanlar, Mekke’den gelenlere 40’ta bir mi  verdiler. Hicret olayını ve Medine’deki  Ensar- Muhacir paylaşmasını bir araştırıp okuyun …. Neler paylaşıldı neler …  Kureyş’in en zengini Ebubekir tüm servetini sıfırlayarak bu dünyadan göçerken amacı neydi,

Sonuçta;  bu çağın en önemli meselesi  Zekattır. Dünya ,açlarla tokların savaşına doğru gitmektedir. İnkarcı  Kapitalistler bile korkmaya başlamış çare aramaktadırlar. Ama çareyi Allah yazmış… Allah’ın nimetlerini ipotek altına almayacaksın, biriktirip azgınlaşmayacak … Özetle verecek, paylaşacaksın. Aksi halde zamanla bu dünya da ve ebedi alemde asla kurtuluşun olmayacaktır.

Bir kardeşiniz olarak sadece uyarılarımı yaptın. Bayramınız; paylaşmak ve vermek dileğiyle mübarek olsun.Bu yazı 2237 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI