Bugun...
‘’Bastığımız kara toprak boyumuzu aşar bir gün’’


Cemil ÖGÜTCÜ Müsadenizle
sadabadhaber@gmail.com
 
 

Kimilerimiz için acıklı , bazılarımız için ise tatlı ve huzurlu geçen bir yılı  daha geride bıraktık. Olmuş ile Ölmüşe çare yoktur derler . Hayat yolculuğumuzda  yeni bir sürece  daha yelken açacağız. Zaten dünyadaki tüm canlılar yolcu değil mi? Önemli olan bu yolculuk sürecini huzurlu, sağlıklı ve imtihanı kazanarak tamamlamaktır.

Allah’tan temennim 2022 yılı  tüm dünya da ve güzel ülkemizde Savaşsız, Saldırısız, Sınıfsız, Sömürüsüz  geçer. Adalet, eşitlik, refah, ahlak ve fazilet tüm insanların temel ilkesi ve yaşam alanı olur. Kibrimizden, hırslarımızdan, tahammülsüzlüklerimizden  uzaklaşarak; kardeşçe paylaşarak,dayanışarak ve yardımlaşarak yolculuğumuza devam ederiz. Şairin dediği gibi; yaşamak bir  ağaç gibi tek ve hür ve  bir orman gibi kardeşçesine

Celaleddin-i  Rumi’nin hoşgörüsü, Hacı Bektaşi Veli’nin  ‘’eline, beline, diline, sahip çık’’ felsefesine, Yunus Emre’nin; dünya yalan kardeşim, dünya yalan! Var mı yalan dünyada bakî kalan. Mal da yalan, mülk de yalan. Var biraz da sen oyalan’’ gerçeğine, Terzi Baba’nın ‘’ Vallahi bu dünya için Allah demem’’ sufiliğine, Somuncu Baba’nın ‘’Hiç’lik’’ mücadelesine, Şeyh Bedrettin’in  ‘’yar yanağından gayri her şey eşit olmalıdır’’ temennisine, Pir Sultan Abdal’ın Cehennem dediğin dal odun yoktur. Herkes ateşini kendi götürür bilincine, Hacı Bayram Veli’nin  ‘’dili, dini, rengi ne olursa olsun iyiler iyidir’’ ufkuna, Karacaoğlan’ın ‘’bastığımız kara toprak boyumuzu aşar bir gün’’ güzel  sözüne, ne demek gerekli ? Elbette bu sözler  bizim yol haritamız, baş ucu kitabımız olması lazım.

Anadolu Erenlerinin ufuk açıcı ve yol haritamızı çizen bu öğüt verici yaşam biçimlerine uyulsa, Cehenneme çevrilen bu dünya Cennete çevrilmez mi?  Hepimizin ham maddesi bir iken, kısacık ömrün sonunda herkesin mezarda, toprak altında eşitleneceği gerçeği bilinirken nedir bu  dünyadaki  mücadele, savaş, iftira, yalan, sömürü, kan göletleri?

Yolunu şaşıran insanlık  dünyaya bir av hayvanı perspektifinden  bakarak saldırdıkça vahşileşiyor. Hiç ölmeyecekmiş gibi paranın, servetin, makamların, fuhşiyat ve azgınlığın kölesi olmuş durumda. Esaretinin farkında bile değil. Hayat yolculuğunu sadece dünyalıklara endeksleyerek yalnızlaşıyor, kimseye faydalı olamadığı gibi  maalesef zararda veriyor.

Hesap Gününü unutan insanlık asla bu dünyada huzurlu da olamaz, huzuru da temin edemez. Hal böyleyken insanlığın kurtuluşu ancak insanı yaratan Allah’ın öğütleri ile olur. Kim rabbiyle konuşmak felaha erişmek istiyorsa; Allah’ın gönderdiği mektubu Kur’an’ı anlayarak okumalıdır.

 Kimse, ‘’Kur’an zordur, anlamayız’’ diye Kur’an’ dan uzaklaştırılmak istenen safsatalara aldanmasın. Bu kitabı tam anlamıyla anlamsanız bile,  herkesi hizaya sokacak bir dil söz konusudur. Kaldı ki Kur’an zordur anlamazsınız diyenlere Allah’ın kitabı tokat gibi cevap vermektedir .Ayetlerde;  ‘’yemin olsun ki biz bu Kur’an’ı  kolaylaştırdık’’ denmektedir.  

Özetle,  hepimiz kendimizi çek etmek durumundayız. Son 2 yıldır pandemi nedeniyle bir çok yakınımızı, dostumuzu, arkadaşımızı kaybettik. Dolayısıyla tek gerçek ölüm … Gerisi sadece teferruat ve yalan . Durum bu iken tiyatrodan ibaret olan bu dünyada kimsenin hiçbir kimseyi incitmesine gerek yoktur.

Yine Şairin dediği gibi ;

 Gölgesinde Otur Ama Yaprağı İncitme.

Temizlen de Gir Mezara Toprağı İncitme

2022 Yılının tüm dünyaBu yazı 1099 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


YUKARI